Arpacıkları Nasıl Hızla İyileştirebilirsiniz?

O sol gözünüzdeki şey de ne? Sabah gözünüzde rahatsız edici bir hisle uyandıktan sonra aynaya baktınız ve o da ne! Günün ilerleyen saatlerinde çok önemli bir toplantınız var ve bedeniniz yine yapacağını yaptı. Gözünüzde, sanki daha yeni bir kavgadan çıkmışsınız gibi görünmenize neden olan bir arpacık var. Endişelenmeyin. Bu yazımızda size o arpacığı nasıl hızlı bir şekilde iyileştirebileceğinizi anlatacağız.

Arpacıklar neden çıkar?

Arpacıklar, gözkapağındaki veya kirpik yatağındaki yağ bezlerinin (Zeis Bezi, Silier Bez veya Meybomiyan Bezi) iltihaplanması sonucu oluşurlar. Bu genelde staphylococcus aureus (stafilokok) bakterisinin çoğalması sonucu olur ama arpacıklara başka patojenler de neden olabilir. Blefarit yani göz kapağı yangısı veya hormonal değişiklikler ve stres de neden olabilir. Arpacıkların iyileşmesi yaklaşık 20 gün sürebilir ve çok ciddi bir sağlık sorunu olmamalarına rağmen hem çirkin görünürler hem de çok acıyabilirler. Eğer arpacık sorununuz 20 günden daha uzun süredir devam ediyorsa derhal bir doktora görünmelisiniz. Şimdi size ilk ortaya çıkan arpacık belirtilerinden bahsedeceğiz.

 • Işık hassasiyeti
 • Göz kırparken rahatsızlık
 • Rahatsız olmuş bölgede kızarıklık
 • Rahatsız bölgede kaşıntı, yanma, batma hissi veya ağrı
 • Görüşün buğulanması (kısa sürede çapak oluşumu)
 • Gözünüze kum kaçmış hissi
 • Gözkapağının şişmesi
 • Gözünüzün sürekli sulanması
 • Rahatsız gözde akıntı olması
 • Görüşünüzün bulanması
 • Sıkılmaya hazır bir sivilceye benzeyen kırmızı veya sarı ufak bir şişliğin ortaya çıkması

Ardından ne tür bir arpacığınız olduğunu bulmanız gerekiyor. Arpacığın gözün neresinde çıktığına göre bunu rahatça bulabilirsiniz:

Dış Arpacık

Gözkapağının kenarında kırmızı şişlik oluşur ve sivilce başı gibi sarı bir başı vardır. İçini çok kolay boşaltabilirsiniz ve hızlı bir şekilde iyileşir.

İç Arpacık veya Şalazyon

Bu genelde gözkapağının kenarından uzak bir yerde oluşan apsedir, kırmızı bir sivilceye benzer. İçinin boşalması ve iyileşmesi dış çıbandan daha uzun sürer. Nadir durumlarda, arpacığın içi tamamen boşalmaz ve geride sertleşmiş bir yağ kütlesi kalır. Bu kütlenin cerrahi olarak alınması veya neşter ile çıkartılması gereklidir. Ama bu durum çok nadiren yaşanır. Şimdi bir çıbanı hızlı bir şekilde iyileştirmek, acısını ve iltihabını gidermek için uygulayabileceğiniz 10 tedaviye bakalım.

Dikkat!

Arpacıklar genelde bakteriye maruz kalındığı için çıkarlar, bu yüzden:

 • Bir arpacığa dokunmayın, sıkmayın, kaşımayın veya patlatmaya çalışmayın. Enfeksiyonu yayıp gözyaşı kanallarınıza hatta gözünüze zarar verebilirsiniz.
 • Rahatsız bölgeyi temiz tutmak ve enfekte olmasını önlemek için hijyen önlemlerinizi arttırın.
 • Gözünüz tamamen iyileşene kadar makyaj yapmayın.
 • Gözünüz tamamen iyileşene kadar lens takmayın çünkü onlara da miktop bulaştırıp, sağlıklı olan gözünüze taşıyabilirsiniz.
 • Gözleriniz lenfatik ve kan dolaşımı sistemlerine doğrudan bağlı olduğu için, herhangi bir ilaç kullanmadan önce bir doktora danışın. Gözünüzün yapısını ve görüşünüzü etkileme ihtimali olabilir.

Peki… Bir arpacığı nasıl hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz?

Belirtileri ortadan kaldırıp, arpacığın geçmesini sağlayacak pek çok doğal tedavi var, ama eğer şişlik ve kırmızılık yüzünüzün diğer yerlerine yayılırsa veya uzun süre geçmezse, mutlaka doktorunuza gidin. Şimdi şu 10 doğal tedaviden bahsedelim:

Tedavi no 1: Ilık su

salatalık,diuretik

Salatalığın hem dinçleştirici hem de kanama durdurucu özellikleri vardır, maskelerde kullanılabilir ve arpacıklara iyi gelir. Bir salatalığı dilimleyin. Şişliği ve ağrıyı azaltması için kestiğiniz dilimleri rahatsız olan bölgenin üstüne yerleştirin.

Unutmayın…

Arpacık çocuklarda daha sık ortaya çıkar. Bu yazı sayesinde arpacıkları evde nasıl tedavi edeceğinizi öğrenmiş olsanız da, arpacık tedavisi için önce mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Unutmayın, önlem almak daima en iyi seçenektir; ellerinizi temiz tutun ve gözlerinize dokunmamaya çalışın. Gözlerinizde rahatsızlığa neden olabilecek şeylerden kaçının. Umarım bu öneriler işinize yarar!