Bal ve Tarçın Tüketmenin 7 Faydası

Tarçın ve bal karışımı soğuk algınlığı da dahil olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelen bir karışımdır. Sağlığınıza pek çok faydası olan bu karışım, alternatif tıpta da uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Farklı şekillerde hazırlayabileceğiniz bu karışımı bazı kişiler çay olarak tüketirken bazıları da balın enzimlerini tarçının öz yağı ile karıştırıp bu harika birleşimden faydalanırlar. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Bal ve tarçın karışımının faydaları

Nefes

bad-breath

Son dönemde sakızlara ve küçük şekerlemelere tarçın eklenmeye başlandı. Bunun nedeni, üreticilerin tarçının sağlığa olan özelliklerini fark etmeleridir. Siz de evde kolayca kendi tarçınlı gargaranızı hazırlayabilirsiniz.

Gargara tarifi

Bir yemek kaşığı tarçın ve bir yemek kaşığı weight-loss

Tarçın ve bal karışımının ilginizi çekebilecek başka bir özelliği de kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Her sabah, kahvaltıdan yarım saat önce, bir bardak suya bir kaşık bal ve bir kaşık tarçın karıştırıp için. Akşamları yatmadan önce de aynı karışımdan bir bardak için. Bu karışım bedeninizde yağ birikmesini önleyerek kilo vermenize yardımcı olacaktır. Unutmayın, bu tarifi kullanırken bir yandan düzenli beslenmeye özen gösterip bir yandan da her gün en az yarım saat egzersiz yapmalısınız.

Akne

cholesterol

Bu karışım, içerdiği antioksidanlar sayesinde kolesterolü düşürmek için etkilidir. İki yemek kaşığı bal ve üç yemek kaşığı digestion

Son olarak, bu muhteşem karışım sindiriminizi de kolaylaştırabilir. Her yemekten önce bir kaşık tarçın ve bal karışımı yerseniz, sindirim sisteminizdeki asiditeyi azaltmaya yardımcı olduğunu görebilirsiniz.

Umarız bu harika iki madde ile yapabileceğiniz karışım önerilerimiz hem daha iyi görünmeniz hem de daha iyi hissetmeniz için size yardımcı olur.