Beyniniz için Faydalı 10 Yiyecek

Beyniniz vücudunuzun yöneticisidir. Sonsuz sayıdaki dış uyarımlara tepki veren binlerce nörondan oluşur. İşleyişi o kadar karmaşıktır ki bugün bile beyin gücünün sınırları ile ilgili cevaptan çok soru işaretleri vardır.

Beyin sağlığını yavaş yavaş bozan birçok hastalık vardır. Çoğunlukla yaşlı kişilerin etkilendiği o eski günlerin aksine, bugün bu hastalıklara gün geçtikçe daha fazla genç yakalanıyor.

Peki, beyninizin daha uzun süre sağlıklı ve canlı kalmasını sağlayabilseydiniz, bunu yapar mıydınız?

Beyninizin yeteneklerini daha uzun süre korumasına yardımcı olabilmeniz için, vücudunuzun yöneticisinin sağlığına iyi gelecek en iyi besinlerin listesini sizlerle paylaşacağız.

Yaban Mersini

Bu mükemmel meyve tüm vücudunuzu besler. Alzheimer gibi dejeneratif beyin hastalıklarını önlemeye ve ertelemeye yardımcı olur. Ayrıca güçlü bir antioksidandır.

Sert Kabuklu Yemişler

tomato1

Domates likopen denen bir madde içerir. Bu maddenin; antioksidan özelliği sayesinde, çeşitli kanser türleri ve felç gibi birçok hastalığın önlenmesinde yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Chia Tohumu

Chia tohumu, nöronların iyi çalışmasını sağlar ve beyin faaliyetlerini geliştirir. Doğada bulunabilecek en iyi omega 3 kaynağı olduğu düşünülmektedir. Dokuların işlevlerinin daha uzun süre sağlam kalmasını sağlayarak yaşlanmalarını önler. 

Zeytinyağı

broccoli1

Brokolinin içinde, hafızanızı geliştiren ve beyin sağlığınızı koruyan maddeler vardır. Ayrıca kalbinizi koruma özelliği de vardır.

Kısacası…

Tüm bu yiyecekler, beyninizi geliştirme veya beyin sağlığınızı koruma özelliğine sahiptir. Bu yüzden, kendinizin ve ailenizin beslenme planına bu yiyecekleri dahil etmelisiniz. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme, vücudunuzun çok daha uzun bir süre en iyi şekilde kalmasını sağlayacaktır. Her gün seçiminizi doğal ve faydalı yiyeceklerden yana yapın.