Böbrekler için Zararlı 7 Alışkanlık

Böbreklerimiz, yediğimiz her şeyi filtrelemekle sorumlu olan organlardır, bu yüzden onlara fazla yük vermemek önemlidir. Sürekli ilaç kullanmak bile böbreklere zarar verebilir.

Böbrekler atık ve aşırı sıvıları idrar yoluyla atmaktan sorumlu olan hayati organlardır. Bu, onların genel sağlığınız için neden çok önemli olduğunu açıklamak için yeterlidir; ancak buna rağmen bir çok insan böbreklerinin işlevini olumsuz etkileyen kötü alışkanlıkları uygulamaya devam eder.

Böbrekleriniz %20 düzeyinde çalışsa bile göreceli olarak normal bir hayat yaşayabilirsiniz. Tamamen sağlıklı olduğunuzu düşünebilirsiniz, ama belki de o sırada siz fark etmeden böbrekleriniz yavaş yavaş tükeniyordur. Bir çok durumda, böbrek zarar aldığında vücuda çeşitli sinyaller verir, ve sadece her şey çok geç olduğunda teşhis edilir. Şanslıyız ki, sağlıklı bir yaşam sürdürüp kötü alışkanlıklardan uzak durursanız, böbreklerinize gelebilecek olası riskleri azaltabilirsiniz. 

Böbrek sağlığı tüm sağlığınızla bağlantılıdır. Bu yüzden uzmanlar böbreklerinize zararlı olan 7 alışkanlığı listeliyor, ayrıca daha sağlıklı bir yaşam sürmeniz için nelerden kaçınmanız gerektiğini söylüyorlar.

Gazlı içecekler içmek

kolaJaponyadaki Osaka Üniversitesinde yapılan bir araştırmada günde iki veya daha fazla gazlı ve şekerli içecekler tüketen insanların böbrek hastalığı riskinin daha büyük olduğu bulundu. Araştırmaya yüksek oranda gazlı ve şekerli içecekler tüketen 12 bin insan katıldı ve onların idrarlarında proteinuria isimli bir tür protein keşfedildi. Proteinuria böbrek hastalıklarının erken belirtisidir, ama bu noktada halen bu sorun engellenebilir. Ayrıca gazlı ve şekerli içecekler böbrek taşı gelişimi için yüksek risk oluşturur. 

Bundan nasıl kaçınabilirsiniz?

Gazlı veya şekerli içecekler yerine daha çok taze meyve suyu, sebze suyu ve elbette su için.

Aşırı sodyum tüketimi

tuzBöbreklerin görevlerinden biri de sindirdiğiniz yiyeceklerdeki sodyumu metabolize etmektir. Yemeğinize eklediğiniz tuzun ana kaynağı sodyumdur. Bunun da ideal olarak neredeyse tamamen atılması gerekir. Çok fazla sodyum tükettiğinizde böbrekleriniz iki kat çok çalışır ve bu uzun vadede sağlığınızı etkiler. 

Bundan nasıl kaçınabilirsiniz?

Tuz neredeyse dışarıdan aldığınız her ürünün içinde olduğu için, tuz almayı azaltın. Onun yerine, yemeklerinizi tuz ekleyerek pişireceğinize kekik, kişniş, zerdeçal, biber ve zencefil gibi baharatlar kullanın.

Kafein alımı

Kahve doğru oranda tüketildiğinde ciddi bir sağlık riski taşımaz, ama fazla kahve içmek böbreklere zarar verir. Kafein kan dolaşımını arttırır ve böbreklere çok fazla ağırlık bindirir. 

Bundan nasıl kaçınabilirsiniz?

Kafeinli, çay ve kahve gibi içecekleri doğru oranda tüketin ve enerji içeceklerinden uzak durun. Güç katan bir smoothie veya enerji veren meyveleri tercih edin.

Ağrı kesicileri sömürmek

ağrı kesici
Ağrı kesiciler artık reçetesiz satıldığı için bir çok insan ağrıları için en iyi çarenin ağrı kesiciler olduğunu düşünüyor. Ne yazık ki ağrı kesici ilaçların aşırı kullanımının yan etkileri olduğu ve böbreklere de zarar verdiği görülmüştür. 

Bundan nasıl kaçınabilirsiniz?

Ağrı kontrolü için doktorunuza alternatif tedavi yöntemlerini sorun. Ayrıca analjezik özellikleri olan ve yazılarımız arasında da bulabileceğiniz bir çok doğal tarif vardır.

Proteini yüksek gıdalar

Protein vücudun düzgün işlemesi için gereklidir, ama kesinlikle makul oranda alınmalıdır. Kırmızı et, balık ve hatta yumurta gibi gıdalar böbreklerin normalden daha fazla çalışmasına sebep olabilir. 

Bundan nasıl kaçınabilirsiniz?

Protein zengini gıdalar iyi beslenmenin bir parçasıdır, ama sadece makul oranda tüketilirlerse böyledir. Ayrıca bir alternatif olarak hem sindirimi kolay hem de sağlıklı olan bitkisel yağları tercih edebilirsiniz.

Fazla içmek

alkol2
Aşırı alkol tüketmek hızlıca böbrek hasarına yol açacak kötü bir alışkanlıktır. Alkol böbreklere ve karaciğere karşı agresif olan kimyasallar ve toksinler taşır.

Bundan nasıl kaçınabilirsiniz?

Alkol ve benzeri içecekler tüketirken akıllı hareket edin. Başka bir içki isteyeceğinize maden suyu, meyve suyu veya çayı tercih edin.

İdrara çıkma isteğiyle savaşmak

Eğer vücudunuz size tuvalete gitmenizi söylüyorsa, en iyisi olabilecek en yakın zamanda kendinizi rahatlatmanızdır. İdrarı tutmak kötü bir fikirdir çünkü uzun vadede böbrek yetmezliğine veya idrar kaçırmaya sebep olabilir.