Çatlak Topuklar için Ev Yapımı Çözümler

Topukların çatlamasının pek çok farklı nedeni olabilir. Bu bazen bir sağlık durumuyla alakalı olabilir, bazen ise sürekli sandal gibi açık ayakkabılar giymeden kaynaklanır. Yalın ayak yürümek ayakların çok çabuk kurumasına neden olabilir. Eğer koşu yapıyorsanız veya sıkça yürüyorsanız, bu da topuklarınızın çatlamasına neden olabilir ve bu oldukça rahatsızlık vericidir.

İş sağlıklı olmaya geldiğinde anahtar kelime önlemdir. Bu durumda kapalı ayakkabı giyebilirsiniz ve ayağınızı her gün kremle nemlendirebilirsiniz. Ama eğer topluklarınız zaten çatlaksa, o zaman aşağıda bulacağınız bazı ev yapımı çözümleri deneyebilirsiniz.

Bal

Bal

Ilık bir kase suya bir fincan bal boşaltın. Bunu iyice karıştırın. Ardından ayaklarınızı bu karışımın içerisine batırın ve bir saat bekleyin. Ardından ayaklarınızı kaseden çıkarın ve topuğunuzun çatlak bölgesini bir ponza taşıyla kazıyın. Bundan sonra ayaklarınızı kurutun. Sertleşmiş cildin nasıl azaldığını hemen göreceksiniz.

Kakao yağı

Kakao yağı topuklar için mükemmel bir nemlendirici krem görevini görebilir. Her gece yatmadan önce ayaklarınıza makul bir miktar kakao yağı uygulayın. Bu, topuklarınızı nemlendirecek ve onları yumuşatacaktır.

Kastor yağı

kastor-yağı

Kastor yağı inanılmaz yumuşatıcı ve nemlendirici özelliklere sahip bir diğer üründür. Bu yağdan bol bir miktarı pamuğa uygulayın ve ardından ayaklarınızdaki en sert cilde uygulayın. Kısa bir süre içerisinde cildiniz yumuşayacaktır ve topuklarınız çok daha güzel bir hal alacaktır. Uyarı: eğer çatlaklar cildinizin açılmasına neden olmuşsa, o zaman bu yağı uygulamayın. Ayrıca eğer hamileyseniz de bu yağı uygulamayın.

Papaya

ponza-taşı

Son olarak sırada ayakları güzelleştirmek için olmazsa olmaz olan ponza taşı var. Ponza taşı özellikle güzel bir banyoyla birlikte etkili olur. Ayaklarınızı ılık suyla 20 dakika nemlendirin. Ardından hafif bir şekilde ponza taşını uygulayın. Bu ölü hücreleri alacaktır. Ardından ayaklarınızı bir güzel durulayın, kurulayın ve nemlendirici bir krem uygulayın. Bunu her gece yapın.

Umarız çatlak topukları tedavi etmek için bu ev çözümleri faydalı olur ve iyi sonuçlar elde edersiniz. Unutmayın, vücudunuza sürekli olan gerekli ilgiyi göstermek onu sırf başkaları için değil, sizin için de daha estetik olarak hoş kılar.