Ev Yapımı Doğal Şampuan Tarifleri

Kimyasal bileşenlere sahip olmaları nedeniyle, bütün güzellik ürünleri vücudunuz için sağlıklı değildir. Örneğin, eğer çok hassas bir cilde sahipseniz, bu ürünler muhtemelen sizde tahriş, iltihaplanma, kızarıklığa neden olabilir. Kafa derinizin en az yüzünüz kadar hassas olması nedeniyle ve her gün bolca zararlı maddeye maruz kalması nedeniyle şampuan konusunda dikkatli olmanız gerekir.

“Organik” şampuanlar hakkında bilmeniz gerekenler

İlk olarak, şampuanın amacını unutmamakta yarar var: saçı temizlemek ve kepeği, yağı, vs. yok etmek. Ayrıca bir diğer amacının sizin saçınızın ve kafa derinizin doğal özelliklerini kuvvetlendirmek olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak bu her zaman söz konusu olmaz. Bunun nedeni, bu şampuanları üretmede kullanılan kimyasal bileşenlerdir.

Kepek önleyici şampuanınızı kullanmayı bıraktıktan sonra kepeğin hızlı bir şekilde geri döndüğünü fark ettiniz mi? Veya saç kreminiz bittikten sonra saçınızın tekrar durgun bir görünüme sahip olduğunu? Uzmanlara göre, bunun nedeni bu ürünleri üretmede kullanılan malzemelerdir. Bunlar sorunun köküne inmezler, sadece sorunu bir süre gizlerler. Saçınızın sürekli sağlıklı olmasını istiyorsanız, kendi hijyenik ürünlerinizi hazırlamak (şampuan gibi) oldukça iyi bir fikirdir. Doğal malzemeler kullanarak, ne saçınıza, ne de cildinize zarar vermeyen organik ürünler hazırlayabilirsiniz. Üstelik böylece kimyasal kullanımından kaçınarak çevreye de katkıda bulunmuş olursunuz.

Saçınızı yıkamayla ilişkili bazı öneriler:

  • Saçınız her iki günde bir yıkayın.
  • Fazla ürün kullanmayın. Avcunuza bir miktar alıp onu yaymanız yeterlidir.
  • Şampuanı uygularken kafa derinize de hafifçe masaj yapabilirsiniz.
  • Aşırı sıcak su kullanmayın ve saçlarınızı soğuk suyla durulayın.

saç

Ev yapımı doğal şampuan tarifleri

Aşağıdaki ev yapımı doğal şampuan tarifleri saçınız için gerçekten harikadır. Onlar görevlerini fazlasıyla aşarlar ve onları kullandıkça saçınız ve cildiniz yavaş yavaş sağlıklı ve güzel bir hal alır. İlk birkaç günde bolca kaşıntı hissedebilir ve kepek görebilirsiniz, ancak merak etmeyin. Bunların hepsi kafa derinizin “normale döndüğü” sürecin bir parçasıdır. Bu süreç 15 günden fazla sürerse bir dermatoloğa görünün, ancak bunun söz konusu olacağını sanmıyoruz.

  • Portakal ve sabun şampuanı: Yarım litre sabun infüzyonu, iki yemek kaşığı portakal suyu ve iki yumurta sarısına ihtiyaç duyacaksınız. Yumurta sarılarını çırpın ve diğer iki malzemeyi ekleyin. Karışımı buzdolabında bir kavanozda saklayın. Bunu normalde saçlarınızı yıkarken kullanın. Bu onlara ipeksi bir görünüm sağlayacaktır.
  • Sandal ağacı şampuanı: 25 gram kuru papatya çiçeği, 25 gram doğranmış saponaria (çöğen ya da tespih ağacı veya tespih çalısı olarak da bilinir) kökü, 250 ml sıcak su ve 2 damla organik sandal ağacı yağı kullanın. Çiçekleri ve kökü bir kaba yerleştirin ve üzerine sıcak suyu boşaltın. Bunu karıştırın ve gece beklemesine izin verin. Ertesi gün içine sandal ağacı yağını ekleyin.

saç-3

  • Hindistan cevizi ve yumurta şampuanı: Bu kuru saçlar içindir. Tarifin ilk bölümü saponaria içeren yukarıdaki tarifle aynıdır. Ardından iki çorba kaşığı Hindistan cevizini benmari usulü eritin ve ardından yumurta sarısı ve 3 damla konyakla birlikte karışıma ekleyin. Sürekli karıştırın. Soğumasına izin verin ve nemlendirdikten sonra saçınıza uygulayın. Beş dakika etkisini göstermesine izin verin ve ardından bolca ılık suyla durulayın.
  • Bitkisel şampuan: Kuru veya hasarlı saçlar için başka bir seçenektir. 15 gram rezene kökü ve 15 gram mürver veya yoncayı bir fincan suda 10 dakika boyunca kaynatın. Ardından bunu süzün ve rendelenmiş, yarım fincan doğal sabun ekleyin. Bunun soğumasına izin verin ve kapalı bir kapta saklayın. Normal şampuan gibi uygulayın.
  • Papaya ve aloe vera şampuanı: Bir adet büyük papayayı soyun ve dilimler halinde kesin. Sonra blendırda karıştırın. Bir çorba kaşığı aloe vera jeli, yarın fincan çocuk şampuanı, yarım çorba kaşığı zeytinyağı ve bir çorba kaşığı limon suyu ekleyin. İki günde bir normal şampuanı kullandığınız şekilde kullanın.
Resimler Dean Wissing, msafari 2425, viviandnguyn ve Ben Sykes izinleriyle kullanılmıştır.