Evde Yetiştirebileceğiniz 5 Şifalı Bitki

Küçük bir evde yaşıyorsanız önemi yok. Evde şifalı bitkiler yetiştirmek her zaman emeğinize değecek. Sadece bir kaç saksıya, bitkilerinizi düzenli sulamaya ve hafif ışık alan bir yerde tutmaya ihtiyacınız var. Aloe vera, nane ve papatya… Bu bitkilerin her biri size ve ailenize destek olacak. Çocuklarınız da büyümelerini izlerken hem büyük zevk alacak hem de doğanın bizlere sunduğu harikaları öğrenecekler.

Evde Yetiştirebileceğiniz Şifalı Bitkiler

Evdeki şifalı ve tıbbi bitki aloe-vera-3

Aloe vera çok ilgi istemez. Mesela aloe verayı balkonunuzda bol güneş alan saksılara dikin, ve arada bir sulayın. Çok verimli bir bitkidir. Dolgun yaprakları su, çeşitli enzimler ve hasar görmüş deri hücrelerini yenileyebilen aminoasitleri içerir. Sadece yapraklarını keserek tıbbi bir jel elde edebilirsiniz. Aloe verayı evde yetiştirdiğiniz zaman plastik bir kap yerine toprak saksıya dikmenizde her zaman fayda var. Saksınızı %50’si turba yosunu olan normal toprakla doldurun ve saksının dibine suyun süzülmesi için iki parmak derinliğinde küçük taşlar koyun. Bitkinin her zaman doğrudan güneş alması ve soğuk kış koşullarından korunması önemlidir.

2. Nane

nane-2

Kim öğle sonrası demlenmiş maydanoz1

papatya

Papatya herkesin evinde bulundurması gereken tıbbi bir bitkidir. Rahatlamanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olur, stresi azaltır, ve kalp sorunlarını düzenler. Dolayısıyla her zaman elinizin altında bulundurmakta yarar vardır, ve en çok ihtiyacınız olduğu zaman papatyayı demleyebilirsiniz. Nasıl yetiştirmeli? Çok kolay. Tohumları her zaman yazın en sıcak zamanında dikmelisiniz,  Suyun iyi süzülmesi için biraz humuslu toprak ve kum kullanmanız gerekiyor. Daha sonra evinizde güneş gören bir yere yerleştirin, ancak aşırı ve doğrudan güneş ışığından kaçınmalısınız. Unutmayın, papatya çayını demlemek için çiçekleri kullanacaksınız, dolayısıyla çiçekleri toplamak için yaprakları açılana kadar beklemeniz gerek. Ama çiçekleri toplarken köklerini çekmemeye dikkat edin.