Fıtığın Belirtileri

Birçok kişi disk kaymasından, yani fıtıktan muzdariptir. Bu, yoğun bir ağrı oluşturan, sakatlayıcı bir sorundur ve onun belirtilerini bilmekte yarar vardır. Bildiğiniz gibi, omurganız karmaşık anatomik parçalardan oluşan bir bulmaca gibidir. Sizin için hiç beklenmedik bir anda sorun oluşturabilecek kemikler, kaslar ve bağlardan oluşur.

Disk Kayması Nasıl Belli Olur?

1. Nedir?

Herniated disc with pressure on spinal cord close-up

İnsanda acı ve rahatsızlığa neden olan omurgadaki bu diskler nedir? Bunları anlamak için, omurganızda yumuşak bir dokuya ve sert bir dış kaplamaya sahip kemikler arasındaki dokuları gözünüzde canlandırmanız gerek. Fıtığa neden olabilen bu diskler şok emici görevi görür ve kendilerini sizin gerçekleştirdiğiniz herhangi bir harekete göre ayarlarlar. Bazen yırtılırlar ve bunun sonucunda beyaz doku serbest bırakılır. Bu doku sinirlere baskı uygulayabilir be ağrıya neden olabilir ve hatta şok emme yeteneğini kaybedebilir.

2. Disk Kaymasının Nedeni Nedir?

sırt-ağrısı

Temel olarak, disk kayması yaşlandıkça görülen bir durumdur. Yaşlandıkça omurganız daha az esnek bir hal alır ve onu çevreleyen diskler bazen yırtılabilir. Bu diskler de daha az esnek bir hal alır çünkü su kaybederler ve dejenere olurlar. Eğer ağrı hissediyorsanız ama nedeninden emin değilseniz, fıtığın, yani disk kaymasının belirtilerini bilmekte yarar var.

3. Disk Kaymasının Belirtileri

doktor

Herhangi bir tür fıtığın neden olduğu ağrı sizin hayatınızı normal bir şekilde sürdürmenize izin vermeyecektir. Normal bir şekilde yürümek, çalışmak, ağırlık kaldırmak mümkün olmayacaktır. Uyumada zorluk çekersiniz ve koltuğa oturmak bile bir dert olmaya başlar.

Eğer ilgili belirtiler iki haftadan uzun bir süre devam ederse, gerekli muayeneleri gerçekleştirmesi için doktorunuzu ziyaret etmeniz önerilir.

Doktorlar, idrar tutamama veya kontrolsüz kasılmalar yaşamanız durumunda acile gitmenizi önerirler. Bu durumda, fıtık sizin normal vücutsal işlevlerinizi zorlaştırmaktadır ve bu da elbette acilen tedavi edilmesi gerekilen bir durumdur.

Disk kaymaları genel olarak ameliyat gerektirir. Ancak endişelenmeyin, bunlar başarılı bir şekilde tedavi edilebilir ve ardından normal hayatınıza dönebilirsiniz. Bildiğiniz gibi, bu tür durumlarda belirtilere ve ağrılara dikkat etmekte yarar var. Ne anlama geldiğinden emin olmadığınız herhangi bir durumla karşılaştığınız doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.