Göğüs Ağrısının 7 Nedeni

Çoğu kadın göğüs ağrısını göğüs kanseriyle ilişkilendirir, bu da onların endişelenmesine neden olur. Ancak çoğu durumda göğüs ağrısı bu hastalıkla ilişkili değildir. Bu nedenle, göğüs ağrısına neden olabilen diğer nedenleri bilmekte yarar vardır.

Çoğu kadın hayatlarının pek çok noktasında göğüs ağrısı deneyimler, çünkü bu adet veya hamileliğin neden olduğu hormonal değişikliklerin sıkça görülen bir belirtisidir. Adet döneminde göğüslerde şişme ve hassasiyet yaygındır. Bu genelde ciddi bir durumla ilişkili değildir ve sadece hormonal değişikliğin bir sonucu olabilir.

Göğsünüzü kendi kendinize muayene ettiğinizde herhangi bir anormalliğe rastlamazsanız, ancak sıkça ağrı hissetmeye devam ederseniz, buna diğer bazı selim hastalıklar neden oluyor olabilir. Aşağıda göğüs ağrısının en yaygın nedenlerini inceleyeceğiz.

Hormonal Nedenler

Genel olarak, gençler adet döngülerine girdiklerinde göğüslerinde belirli bir ağrı hissederler. Adet öncesi sendromu adet öncesi ağrıya neden olabilir.

Pek çok kadın doğurgan oldukları yıllarda göğüs ağrısından muzdarip olurlar. Bu ağrı adet döngüsünün ortalarına doğru daha sıkça gerçekleşir ve bu ovülasyon ile ve adet öncesindeki günlerle çakışır. Bu iki döngü, kadınlarda hormon seviyelerinden daha ani değişikliklerle örtüşür.

Ayrıca doğrum kontrol haplarının kullanımı ve hormon değiştirme tedavisi de bu sorunu etkileyebilir.

Hamilelik

hamilelik

Hamileliğin ilk belirtilerinden biri göğüs ağrısıdır. Bir kadın genç yaşta hamile olduğunda veya ilk hamileliğinde daha fazla hassaslık deneyimler. Genel olarak hamileliğin birinci üç aylık döneminde daha fazla ağır deneyimlenir, göğüsleri büyür ve kan akışında artışı belirten mavi damarlar gözle görülür hale gelir.

Emzirme

Bir kadın, doğurduktan hemen sonra ister emzirsin, ister emzirmesin, göğüs ağrısı deneyimler. Bunun nedeni göğüslerdeki süt artışıdır. Ancak bu ağrının sık veya yoğun olması veya iyileşmemesi durumunda dikkatli olmanız gerekir, çünkü bu olası bir göğüs iltihabını işaret edebilir.

Göğüs İltihabı

göğüsler2

Başta belirttiğimiz gibi, birçok kadın göğüs ağrısını göğüs kanseriyle ilişkilendirir, ancak genelde ağrının başka bir nedeni vardır. Göğüs ağrısı, göğüs kanseri durumunda görülmesi en uzun süre alan belirtilerden biridir. Bir kadının göğüslerinde anormallikler belirlemesi ve bunları zamanında tedavi ettirmesi durumunda göğüslerinde kanser kaynaklı bir ağrı hissetmemesi muhtemeldir.

Göğüs Ağrısını Önlemek ve Tedavi Etmek için Öneriler

Genel olarak göğüs ağrısını hafifletmek için ilaç alınması gerekmez. Aklınızda bulundurmanız gereken şey, yaşam tarzınızdaki bazı değişikliklerin bu sorunu tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabileceğidir.

  • Size küçük gelen sütyenler kullanmaktan kaçının.
  • Az yağ içeren ve meyve, sebze ve tahıllar açısından zengin olan sağlıklı bir diyet sürdürün.
  • Kilonuzda dengeyi korumaya özen gösterin, çünkü bu hormon seviyelerinizi sabitlemenize yardımcı olur.
  • B6 vitamini (piridoksin), B1 vitamini (tiamin) ve E vitamini tüketiminizi artırın.
  • Su, limon suyu, sirke ve kahve kompresleri gibi ev tedavileri de uygulayabilirsiniz.