Göğüslerim Neden Yanıyor ve Ağrıyor?

Göğüslerinizde yanma ve ağrı varsa, bunun çok çeşitli sebepleri olabilir. Ciddi sorunların oluşmasını önlemeniz için her zaman doktorunuza kontrol ettirmeniz gerekir. Biz de bu makalemizde sizlere; hormonlar, gelişim veya alerjik reaksiyonlardan kaynaklı olabilecek bu rahatsızlığın olası sebeplerinden bahsedeceğiz.

Ayrıca bu sorunu kolay bir şekilde ve yan etki riski olmadan tedavi edebilmeniz için, şifalı bitkilerle hazırlanan bazı doğal ilaç tarifleri vereceğiz.

Kas Ağrısı

Her yaşta görülebilse de, özellikle genç kızlar bazen göğüs ağrılarından şikayet ederler. Aslında bu ağrı kaslarda oluşur; örneğin, göğüs bölgesini çalıştıran kas egzersizleri yapıldığında. Genç kızlarda ise bu şikayetlerin sebebi, henüz gelişim çağında olmalarıdır. Kişi büyüdükçe göğüsler biraz rahatsızlık verebilir.

Bahsettiklerimizin dışında bir sorun varsa, bunun teşhisini doktorunuzun koyması gerekir. Doktorunuz bu şikayetin sebebinin egzersiz sonrası kas ağrısı olduğunu onaylıyorsa, doğal magnezyum takviyesi alabilirsiniz.

Dokulardaki Sorunlara Bağlı Yanma Hissi

Göğüslerinizdeki yanma hissinin sebebi; bazı çamaşır deterjanlarına, deodorantlara veya ciltle doğrudan temas eden ürünlere karşı gösterdiğiniz alerjik reaksiyon olabilir. Bu yüzden, kullandığınız ürünleri gözden geçirmeli, daha doğal ve cildiniz için uygun olanlarını araştırmalısınız. Kıyafetlerinizi kendi hazırladığınız doğal bir deterjanla yıkamanızı ve alkolsüz deodorantlar kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Yanma hissi yine de sürüyorsa, hafifletmek için aloe vera jeli kullanabilirsiniz.

pregancy-1

Mastit

Bebeğinizi emzirirken yanma ve ağrı hissediyorsanız, meme dokusunun enfeksiyon kapması sonucu iltihaplanması olarak bilinen ve ateş ve bitkinliğe sebep olan mastit hastalığına sahip olma ihtimaliniz çok yüksek. Bir kekik çayı hazırlayıp, pamukla her gün meme ucu ve etrafına uygulayarak mastiti tedavi edebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra kurumasını beklemelisiniz. Ayrıca C vitamini ve arı reçinesi takviyesi alabilirsiniz.

Göğüs Kanserini Önleyin

Hemen panik yapmanıza gerek yok, ancak sürekli olarak bir yanma ve ağrı hissi duyuyorsanız ve ortada belirli bir sebep yoksa, göğüs kanseri riski olmadığından emin olmak için bir doktora görünmelisiniz. Ayrıca kendi kendinize meme muayenesi de yapabilirsiniz. Aynanın karşısına geçin, göğüs bölgenize yavaş yavaş daireler çizerek bastırarak dokunun. Koltukaltınıza kadar tüm göğüs bölgenizi bu şekilde incelemeye çalışın. Her iki göğse de aynı yöntemi uygulayın. Elinize herhangi bir kitle gelirse, hastalığı önlemek için zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşün. Göğüs kanserinin diğer bir semptomu ise, meme ucundan kan rengi veya sarı sıvı gelmesidir. Bu, ciddiye alınması gereken bir işarettir.

Fotoğraflar, itmpa ve ilyoungko izinleriyle kullanılmıştır.