Güçlü Bacaklar için Kolay Egzersizler

Güzelleşmek için yaptığımız şeyler arasında, bacak egzersizleri önemli bir yer tutar çünkü çoğumuz mükemmel bacaklara sahip olmak isteriz. Bacaklarınızın güzel ve sıkı olmasına dikkat etmenin yanı sıra, bu organların sağlık ve vücudunuzun çalışmasındaki önemini es geçmemelisiniz çünkü bacaklarınız vücudunuzun en çok yorulan bölgeleridir.

Zamanınınızın çoğunu oturarak veya ayakta geçirmeniz fark etmez, bacaklar yorulacak, güçsüzleşecek, kasları zayıflayacak ve rahatsız bir ağrıya neden olacaklardır. Bunların sebebi genellikle, kan damarlarına aşırı baskı yapılması ve su tutumu, varis ve şişkinlik gibi problemlere neden olan hareketsizliktir.

Bu problemlerden kaçınmanın en iyi yolu, bacaklarınızdaki kan ve lenf dolaşımını düzenleyip, toksinleri ve fazla sıvıyı atmayı sağlayacak hareketlerle, çok sık kullandığımız bu uzuvlarımızı güçlendirmektir. Sıraladığımız durumların hepsini elde etmek için yapacağınız özel ve çok etkili egzersizler vardır.

squatstr

Bacaklarınızı güçlendirmekte en etkili hareketlerden biri olan çömelme egzersizlerinin uygulaması da çok kolaydır.

  • Başlangıç pozisyonu: Sırtınız ve başınız dik bir şekilde ayakta durun, ve bacaklarınızı omuzlarınızla aynı genişlikte açın. 
  • Egzersiz: Nefes alın, dizlerinizi çok fazla olamamak üzere, hafifçe kırın ve  kalçanızı, bacaklarınızın arka üst kısımları yere paralel bir biçimde yaklaşacak şekilde aşağı indirin. Kollarınızı yanlarda serbest bırakabilirsiniz veya esnetebilirsiniz. Tekrar ayaktaki pozisyonunuza dönün ve bu çömelip kalkma hareketini tekrarlayın.

Diz Çökme Egzersizleri (Lunge)

Bu egzersiz, bacaklarınızı güçlendirmek için yapabileceğiniz bir başka kolay egzersizdir.

  • Başlangıç Pozisyonu: Bacaklarınız yan yana, elleriniz kalçalarınızda ve başınız ve sırtınız dik şekilde ayakta durun.
  • Egzersiz: Bacaklarınızdan biriyle öne adım atın ve aralarında 90 derecelik açı olana kadar, dizlerinizi yavaş yavaş aşağıya doğru bükün. 2-3 saniye kadar bu pozisyonda durduktan sonra tekrar iki bacağınızı yan yana getirip ayaktaki pozisyona dönün. Aynı hareketi diğer bacağınızla da yapın. Bu hareketi, iki bacağınız için de eşit sayıda tekrarlayın.

Step

bridgetr

Bu hareket, bacakların güçlenmesi için en etkili hareketlerden biridir. Ayrıca kalçanızı da şekle sokar.

  • Başlangıç pozisyonu: Yüzünüz havaya bakacak şekilde halıya veya mat üzerine uzanın. Bacaklarınızı bükün ve ayaklarınızı yere düz bir şekilde basın.
  • Egzersiz: Vücudunuzla düz bir köprü oluşturana kadar kalçanızı yerden kaldırın. Bu hareketi birkaç kere tekrarlayın.