Kahvaltıdan Önce Meyve Yemek Sağlıklı mı?

Kahvaltıdan önce meyve yemek konusunda çok farklı görüşler var. Bazıları bunun iyi bir şey olmadığı yönündeyken bazıları da, her gün boş mideyle meyve yemenin sağlığınız için çok iyi olduğu yönünde.

Hangisi daha iyi?

Hiç şüphesiz, meyve güne başlamak için çok iyi bir seçenektir çünkü sindirim sisteminizin meyveyi sindirmek için çok enerji harcaması gerekmez. Ayrıca gün boyunca size çeşitli faydalar sunar. Meyvelerin beynin daha hızlı çalışmasına yardımcı olup, vücudun diğer uzuvları ile dengede olmasını sağladığı söylenir.

Meyveler iyi bir sistem için en gerekli maddeleri tedarik ederler. Meyvelerin %95’i sudan oluşur, geriye kalan kısmın çoğunluğu da früktozdur.

Meyveleri nasıl yemeliyim?

Pek çok kişi, tüm faydalarından yararlanabilmek için meyveleri nasıl yemeleri gerektiğini bilmiyor. Meyve yemek için en iyi zaman ya kahvaltıdan öncesidir ya da mideniz boşkendir.

Neden kahvaltıdan önce veya boş mideyle meyve yemeliyim?

Fruit-cancer

Bu şekilde meyve yemek çok etkili bir yöntemdir çünkü sindirim başladığında, meyveler midede değil incebağırsakta sindirilirler. Meyve mideden hızlı bir şekilde bağırsaklara geçer. Ve şeker salınımı bağırsakta gerçekleşir.

Yani eğer meyveyi nişasta, patates veya et ile birlikte tüketirseniz, meyveler en iyi sindirildikleri yere yani bağırsaklara ulaşamazlar ve fermente olmaya başlarlar.

Meyve yediğinizde kendinizi neden kötü hissedersiniz?

Meyve yediğinizde ağzınızda kötü bir tat kalıyor veya mideniz rahatsız ve ağır hissediyorsa büyük ihtimalle meyveyi doğru şekilde yemediniz ve mideniz boş değildi. Eğer rahatsızlık nedeniniz bu durumlardan kaynaklanmıyorsa, doktorunuza danışmalısınız.

 Diğer konular…

Kahvaltıdan önce şişelenmiş (işlenmiş veya marketten alınmış) veya konserve veya cam şişelerde satılan meyve suyu tüketmemenizi öneriyoruz. Bu meyve suları işlenmiş, ve üretim sırasında ısıtılmış meyve sularıdır. Bu meyve suları hem koruyucu ve katkı maddesi içerir hem de yapılan işlemler  portakal suyunun yapısını değiştirerek asidik hale getirir.

Faydalarından bahsedersek

Cleansing-juices

Meyve veya meyve suyu tüketeceğiniz zaman, çok soğuk veya buzlu olmamalarına dikkat edin. Yemeklerden sonra ılık bir çay veya biraz ılık su içebilirsiniz. Bu sayede yağları yumuşatıp sindirilmelerini ve vücuttan atılmalarını kolaylaştırırsınız.

Not: Yediğiniz meyvelerin taze olduğundan emin olun! Sağlıklı günler!