Karaciğeri Temizleyen Tarifler

Karaciğer, bakteriler, virüs ve toksinler ile, vücuda zarar verebilecek böcek ilacı kalıntıları gibi maddeler ve ilaçların zararlı kalıntıları gibi maddelerden kurtulmayı sağlayan, çok önemli bir organdır. Bu kadar iş gören bir organın, kimi zaman tıkanıp temizlenmeye ihtiyaç duyması da normaldir. Peki karaciğeri nasıl temizleriz? Bu yazıda, karaciğeri temizleyen demleme bitki tarifleri vereceğiz.

Tıpta, bir hastalığı iyileştirmenin ilk aşaması onu toksinlerden arındırmak olarak kabul edilir.  Böylece vücut, daha sağlıklı bir dengeye kavuşur. Karaciğer rahatsızlığı çekmemek için, ayda bir ya da iki kez karaciğerinizi, doğanın bize bahşettiği ve iyileştirici gücü mükemmel olan kimi besinlerlerle temizlemeniz gerekmektedir.

Karaciğerimi Temizlemem Gerektiğini Nasıl Anlarım?

milk-thistle-interior-beauty tr

Deve dikeni bitksinin sırrı tohumlarındadır. Flavanoid ailesinden silymarin adı verilen bir madde içerir ve bu madde, antioksidan görevi görür. Karaciğerin yenilenmesini sağlarken, yağların sindirimini kolaylaştırır. Ayrıca toksinlerin karaciğere girmesini engeller. Detox için eşsiz bir bitkidir.

Yapılışı

  • Deve dikeni tohumlarını, sağlıklı ürünler satan marketlerde bulabilirsiniz. Bu bitki, en çok satan bitkilerden biridir. Faydasını tam olarak görmek için demleyerek tüketmeniz gerekir. Çünkü içindeki maddeler böyle açığa çıkar.
  • Bazı uzmanlar, deve dikeni kapsülleri almayı önerirler. Yine de deve dikeni çayı içmeyi tercih ederseniz, küçük bir çorba kaşığına deve dikeni tohumları koyun ve biraz ezdikten sonra bunları bir bardak suya atın. 20 dakika demlenmelerini sağladıktan sonra tüketmelisiniz.

Adaçayı

Baldos-benefits-copy

Peumus boldus adı da verilen bu bitki, hazmı kolaylaştıran özellikleri sayesinde, hem karına, hem bağırsaklara iyi gelir ve karaciğeri korumaya yardımcı olur.

Yapılışı

  • Boldo bitikisi de, sağlık ürünleri satan dükkanlarda bulunabilir. Bir çay kaşığı kurumuş boldoyu, bir bardak kaynamış suya ekleyin. Dinlendirdikten sonra tüketin. Tok karnına almaya dikkat edin.