Karpuz Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

Karpuz, ferahlatıcı ve lezzetli tadı ve bol su içeriği nedeniyle pek çok kişinin sevdiği bir meyvedir. Karpuzun %90’ı sudan oluşur ve bedenimiz için faydalı pek çok özelliği vardır. Bu yazımızda size karpuzun büyük ihtimalle bilmediğiniz 5 özelliğinden bahsedeceğiz.

1- Antioksidanlar açısından zengindir

Karpuz antioksidanlar, özellikle de likopen açısından zengindir. Likopen oranı çiğ domatesinkinden yüksektir. Likopen serbest radikalleri etkisiz hale getiren ve bağışıklık sistemini güçlendiren çok etkili bir antioksidandır. Ayrıca likopen hücre hasarı ile savaşmaya yardımcı olduğundan kanseri önlemekte çok etkilidir. Bu meyveyi en az haftada üç defa yer veya suyunu içerseniz sizin için çok faydalı olacaktır. Karpuz çekirdeklerini yemek de sağlığınız için yararlıdır.

2- Sizi tok tutar

Karpuz, çoğunluğu sudan oluştuğundan dolayı sizi tok tutarak aşırı yemenizi önler. Eğer yemeklerden önce bir parça karpuz yerseniz, daha az yemek yer ve çabuk doyarsınız. Bu sayede fazla kilolar ve obeziteye karşı bir önlem alabilirsiniz.

3- Hamileler için faydalıdır

hamilelik

Bol miktarda C vitamini içerdiği için, hamilelik sırasında karpuz yemek çok faydalıdır. Ayrıca C vitamini solunum yolu hastalıkları, grip ve soğuk algınlığı ile savaşmaya da yardımcıdır. Bazı kişiler karpuzun üstüne biraz limon sıkarak yemeyi severler ve bu şekilde yediğinizde vücudunuza giren C vitamini miktarını ciddi oranda arttırmış olursunuz. Ayrıca lezzetli, ferahlatıcı ve sağlıklı bir bardak karpuz suyunu da kolayca hazırlayabilirsiniz.

4- Krampları önler

Karpuz, spor yapan kişiler için çok faydalı bir meyvedir. Yüksek oranda potasyum ve B6 vitamini içeren bu meyve, fiziksel egzersiz sırasında oluşan kas kramplarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca bu maddeler vücudunuzun protein emilimini de arttırır. Egzersiz yapmadan kısa bir süre önce karpuz yemek faydalı olacaktır. Ayrıca, yüksek su içeriği sayesinde, egzersizden sonra ferahlamak için de yiyebilirsiniz.

5- Kalbiniz için yararlıdır

kalp

Amerika’da yapılan bazı çalışmalar karpuzun tansiyonu dengeleyip kalp ve damar hastalıkları riskini azaltarak kalp sağlığınıza yararlı olduğunu göstermektedir. Ancak karpuzun bu etkisinden faydalanabilmek için bol miktarda karpuz tüketmeniz gerekmektedir.