Kilo Vermek İçin Öneriler ve Çözümler

Kilo vermek artık pek çok kişi için ciddi bir ihtiyaç haline gelmiş durumda, sadece Yılbaşı döneminde yiyecekleriniz veya yazın mayonuza sığabilmek için değil. Sağlığınız için, kendinizi daha iyi hissetmek için veya hayatınızın hızlı ritmine ayak uydurabilmek için olabilir. Ama dikkat edin! İncelmek ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek aynı şey değiller. Sağlıklı olan vücut yağ yüzdemizi düşürmek ve bunu her zaman sıradan diyetlerle yapamayabiliriz. Şimdi size uzun sürede sağlıklı bir şekilde nasıl kilo verebileceğinizden bahsedeceğiz.

Sağlığınız veya görüntünüz için asıl önemli olan şey, vücudunuzda biriken yağı azaltmaktır. Size zarar veren şey bu fazla yağdır. Kilo alımına neden olan tek şey sosyoekonomik etkenler değil ama bunlar hayata olan bakışımızı etkileyip, vücut kitlemizde aşırı artışlara neden oluyorlar.

Hareketsiz yaşam şeklimiz, kötü beslenme alışkanlıklarımız, acı çekmemek ve efor sarfetmemek için harcadığımız çaba ve isteklerimizi anında tatmin etme durumlarından bahsediyoruz. Tüm bunlar yaş ile birleştiğinde, metabolizmamızın kapasitesinin düşmesine neden oluyor. Bünyemiz kullanamadığı ve yeterince hızlı atamadığı her şeyi depolayarak vücut yağ yüzdesini arttırıp kilo almamıza neden oluyor.

Yani, çabalarınızın boşa gitmemesi ve kalıcı olarak kilo verebilmek için, rastgele yapılan ve aslında sağlığınız için çok önemli vitaminleri almadığınız için hastalanma riskinizi arttıran “mucize diyetler” bir işe yaramıyor, bunların yerine yaşam şeklinizde radikal bir değişiklik yapmalısınız. Eğer yapmazsanız, verdiğiniz kiloları eninde sonunda geri alırsınız.

Kilo vermek için olan sihirli formüllerde bir şeylerden vazgeçmek çok rastlanan bir şey değil. Bu da kimsenin yediklerini ve yaktıklarını dengede tutmak kadar basit bir şeyi yapmaya istekli olmadığını gösteriyor.

Vücudunuzda birikmiş yağları nasıl “yakarsınız”: Aralıklı oruç tutmak

Son dönemlerde ortaya çıkan ve güzel bir ara bulucu olan bir diyet türü var: aralıklı oruç tutmak. Bu tarz bir diyet çok kolay ve yapmanız gereken şeyler çok basit. Temel olarak vücudunuzun enerjiyi kullanma biçimini değiştirmeye yardımcı oluyor. Nasıl arabanızda başka bir benzin kullandığınızda onunla çalışmasını bekliyorsanız, bedeninizi de “şeker/karbonhidrat” yakarak çalışan halinden “yağ” yakarak çalışan bir hale getirip, yağı ana yakıt yapacağız. Yazının devamında bunu daha detaylı açıklayacağız.

Bu basit diyette öğünlerinizi ne zaman yiyeceğinizi planlayarak, yemekler arasındaki süreyi uzatıyorsunuz. Böylece vücudunuz, anında yediğiniz şekeri kullanmak yerine yağ yakmaya alışıyor.

Vücudunuzu bu değişikliğe zorlamak için, öğünleriniz arasına en az 16 saat koymalısınız. Endişelenmeyin, bu kulağa geldiğinden daha kolay.

Unutmayın ki vücudun glikojen birikimini (şeker olarak biriktirilen enerji) kullanmak için 6 ila 8 saate ihtiyacı var. Bu süre geçtikten sonra vücut şeker rezervlerini tükettiği için, birikmiş yağı yakarak enerji elde etmeye çalışacaktır. Eğer her sekiz saatte bir, bir şeyler yiyip bu glikojen birikimini tazelerseniz, vücudunuz asla yağ yakma moduna geçemez. Eğer bedeniniz yağ yakarak çalışırsa, hızlı bir şekilde kilo verip sağlık durumunuzu da iyileştirirsiniz.

pimienta

 • Yemeklerinize biber, zencefil, köri ve acı biber ekleyin. Bu termojenik baharatlar metabolizmanızı aktifleştirip daha hızlı kalori yakmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu baharatlar mide yanması, ödem ve sindirime de iyi gelirler.
 • Egzersiz yapın. Gün içinde yarım saat yürümek çok etkili olabilir. Mümkün olduğunda asansör kullanmak yerine merdivenlerden inip çıkın.
 • Açken yiyecek alışverişi yapmayın. Şaka değil, cidden yapmayın. Karnınız açken markete gittiğinizde açlığınız tetiklenir ve ihtiyacınız olandan çok daha fazlasını alıp yağlı ve zararlı yiyecekler yemeye aklınız çelinebilir. 

Doğal tedaviler, karaciğeri ve sindirim sisteminizi tetikleyerek kilo vermenizi sağlarlar.

 • Her yemekten 30 dakika önce, bir bardak suya 1 kaşık elma sirkesi ve bir tutam karbonat ekleyip için.
 • Maydanoz, elma sirkesi ve katı haşlanmış yumurta yiyin. Bu yiyecekleri beraber yediğinizde, metabolizmanız onları sindirmek için aldığından daha çok enerji harcayacak ve kilo vermenizi sağlayacaktır.
 • Köpekotu çayı: Bir bardak ılık suya 1 kaşık ekleyin. 15 gün boyunca, günde iki sıcak bardak için. Eğer hamileyseniz, gastrik veya peptik ülseriniz varsa bunu yapmayın!
 • Kakule ve kırmızı çay: Bir litre suyu kaynatın, 2 kaşık dolusu çay ve 5 çay kaşığı kakule ekleyin. Günde bir bardak için. Eğer hamileyseniz, gastrik veya peptik ülseriniz varsa bunu yapmayın!
 • Havuç suyu: 3 soyulmamış havucun suyunu çıkartın. Günde üç defa öğünler arasında için.
 • Enginar suyu: 3 enginarı yarım litre suda 15 dakika kaynatın. Gün boyunca bu suyu için.
 • Kereviz, turp ve maydanoz karışımı: 3 kereviz sapını, bir avuç maydanozu ve 2 turpu yıkayıp doğrayın. Yarım litre suda 15 dakika kaynatın. Gün boyunca için.
 • Yeşil elma ve ananas suyu püresi: Bir yeşil elmayı yıkayıp dörde bölün, bir bardak ananas suyu ile blendırdan geçirin. Her sabah için.
 • Esmer deniz algi, kara hindiba ve zerdeçal: Esmer deniz algi iyot, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir mineralleri açısından çok zengindir.  Bu mineraller tiroid bezlerinin enerji tüketimini arttırmasını sağlar. Karahindiba karaciğer ve sindirim sistemini tetikler. Zerdeçal ise çok iyi bir doğal antioksidandır. Bu üç yiyeceği bir arada kullandığınızda etkili bir şekilde kilo verebilirsiniz.