Mükemmel Doğal Peelingler Nasıl Hazırlanır?

Deri hücreleri sürekli olarak yenilenir. Ölü hücrelerse, yeni deri hücreleriyle değiştirilene kadar cildin üst tabakasında kalır. Peelingler (eksfoliantlar) ile cildin yenilenmesini hızlandırıp daha yumuşak ve sıkı bir cilde sahip olmak mümkün.

Bu makalede, kendi peelinginizi hazırlayabilmeniz için size birkaç basit ve doğal ev yapımı tarif vereceğiz. Orjinal dokunuşlara sahip bu tariflerle, cildinize mükemmel ve şaşırtıcı bir hediye verebilirsiniz.

Deri Hakkında

Deri yalnızca vücudumuzun estetik bakıma ihtiyacı olan bir parçası değildir. Aslında deri, tüm vücudu koruyan, vücut ısısını düzenleyen, dokunma hissi sağlayan ve dış dünyayla doğrudan bağlantımızı sağlayan bir organdır.

Peeling Nedir?

Peeling, cildin epidermis denilen üst tabakasının farklı maddeler kullanılarak soyulmasıdır. Bugün, bizim fikrimizce, cilde zarar verebilecek birçok kimyasal peeling mevcuttur. Elimizde daha zararsız, daha ucuz ve doğal seçenekler var. Bu makalede bunlardan bahsedeceğiz.

Peeling Kullanmak Neden Faydalı?

Vücudunuzda gördüğünüz deri aslında, cildin iç tabakasında vadesi dolmuş ve üst tabakaya gelmiş ölü deri hücresi yığınıdır. Her saat 30.000’den fazla ölü deri hücresi kaybettiğimizi söyleyebiliriz.

Bu yüzden ara sıra peeling yapmanız size şu faydaları sağlayacaktır:

  • Yeni hücrelerin görünümünde gelişme sağlar
  • Kolajen üretimini destekler
  • Kan dolaşımını hızlandırır
  • Cildi yumuşatır
  • Cildi toksinlerden arındırarak gözeneklerden ‘’daha iyi nefes almasını’’ sağlar
  • Cilde doğal ışıltı kazandırır

Ancak çok sık peeling yapmamalı, hücrelerin doğal yenilenme sürecine saygı duymalısınız. Bu yüzden haftada bir kez uygulanmasını öneriyoruz.

Ne Gerekiyor?

Kendi doğal peelinginizi hazırlamak için, öncelikle cilt üzerindeki ölü deriyi soymaya yarayan malzemelere ihtiyacınız var. Uygulanacak bölgeye ve ciltteki soruna göre şunlardan birini seçin:

  • Sodyum bikarbonat: en yumuşağıdır, ayrıca alkalileştirme özelliğine sahiptir. Yüz derisi ve hassas bölgeler için mükemmeldir.
  • Kalın tuz: dolaşım bozukluğu olan daha hassas bölgeler ve selülit, çatlak vb. için mükemmeldir.

Bu ana malzemelerden birini seçip bitkisel yağ ekleyin:

  • Karma ve normal ciltler için: hindistancevizi veya susam yağı
  • Yağlı ciltler için: aloe vera jeli veya hindistancevizi yağı

peeling-2-Queenie-and-the-Dew

Nasıl Kullanılır?

Önceden yıkadığınız bölgeye kurulamadan önce az miktarda peeling uygulayın, nazikçe ve dairesel hareketlerle masaj yapın. Göz çevresi gibi hassas bölgeler hariç, tüm sorunlu bölgeye sürün. Peelingi kalçalarınıza, kalça kaslarınıza vb. uyguluyorsanız daha fazla bastırabilir, dolaşımın nasıl hızlandığını görebilirsiniz. Malzemeleri cildinizde bir ya da iki dakika bekletip suyla durulayın. Cildiniz yağlar sayesinde nemlenecektir ancak kuru bir cilde sahipseniz, peelingten sonra bir kez daha nemlendirmenizi tavsiye ederiz.