Nohudun Harika Özellikleri

Nohut, Uzak Doğu ve Orta Doğu mutfağının başlıca malzemelerinden biridir. Nohut; lif, protein ve vitamin dahil olmak üzere çeşitli besinler içerir. Bu harika bakliyat marketlerde tane olarak (çiğ veya pişmiş) veya hazır işlenmiş un biçiminde bulunabilir. Bu makalede nohudun sağlıklı özelliklerinin yanı sıra onları pek çok farklı tarifte nasıl kullanabileceğinizi açıklayacağız.

Besinsel Bilgi

Tuzsuz pişirilen 100 gramlık bir porsiyon nohut karbonhidrat (enerji kaynağı), diyet lifi (kalp ve sindirim sistemi sağlığı için mükemmeldir), protein ve yağ içerir. Nohut ayrıca bol miktarda A, B6, C, E ve K vitamini, fosfor, potasyum, çinko, magnezyum, demir ve sodyum içerir.

nohut-2

Nohudun iki temel faydası

Nohut diyet lifi içerdiği için kandaki kötü kolesterol seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Bu da damarlardaki basıncı ve trigliserid miktarını azaltır. Bunun için, nohut tüketimi kalp krizi, kalp sorunları ve beyin damar hastalıkları riskini azaltabilir.

Diğer yandan, nohudun bileşenleri ayrıca sindirime yardımcı olma açısından da harikadır ve dışkıların büyüklüğünü arttırır. Öreğin, nohut-3

Nohut tüketiminin diğer avantajları

Demir eksikliği anemisi olan insanlar da vücuttaki demir seviyesini arttırmak için nohuda güvenebilirler, çünkü demir bu bakliyatın başlıca bileşenlerinden biridir. Nohut ayrıca bolca spor ve egzersiz yapan ve bu değerli minerali fiziksel aktivitelerde bolca harcayan insanlar için de önerilir.

Nohut, onu kan dolaşımı ve damar basınçlarının düzenlenmesi açısından mükemmel kılan harika bir potasyum kaynağıdır ve hipertansiyon sorunu olanlar için de önerilir. Nohut ayrıca romatizma hastalıklarını ve artriti ve ayrıca krampları önlemeye de yardımcı olabilir.

nohut-5

  • Mısır irmiği ve nohut hamburgeri: Nohutları pişirin ve püre haline getirin. Suyu tuzla birlikte kaynatın ve mısır irmiğini hazırlayın. Bu neredeyse tamamen piştiğinde buna nohut püresini ekleyin. Bir adet rendelenmiş havuç ve soğan ekleyin. Bunun bir saat soğumasına izin verin. Ardından bunlara hamburger şekli kazandırın ve bir miktar sebze yağıyla tavada veya fırında pişirin.
Resimler flavorrelish, rooey02, Albertas Agejevas, Alpha y momo izinleriyle kullanılmıştır.