Oksijenli Suyun Faydaları ve Kullanım Alanları

Oksijenli suyu dezenfekte edici, ağartıcı ve antiseptik özellikleri nedeniyle evinizde, güzelliğiniz veya sağlığınız için kullanabilirsiniz. Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.Hidrojen peroksit (H2O2) veya daha yaygın bilinen adıyla oksijenli suyu evinizde pek çok alanda kullanabilirsiniz. Ancak aşırı miktarlarda kullanmamaya dikkat etmelisiniz çünkü toksik bir etki gösterebilir. Bunu aklınızda tutarak özellikle dezenfekte edici ve antiseptik olarak sonuna kadar faydalanabilirsiniz.

Oksijenli suyu evinizde çeşitli alanlarda kullanabileceğiniz gibi başta saçlarınız için olmak üzere kozmetik amaçlarla da kullanabilirsiniz.

Oksijenli suyun 11 kullanım alanı ve faydaları

Oksijenli suyu dezenfekte edici, ağartıcı ve antiseptik özellikleri sayesinde evinizde çeşitli alanlarda kullanabilirsiniz, bunlardan bazıları:

Yaraları temizlemek

Evlerde, okullarda ve pek çok klinikte oksijenli su ufak yaraları dezenfekte etmek için kullanılır. Bu amaçla kullanmak için bizim önerimiz %5 veya daha az hidrojen peroksit kullanmanız.  Ufak yaralar için bir parça pamuğu bu karışıma batırıp yaranın üzerine koyun.

Kıyafetleri beyazlatmak

water-3

Oksijenli su az bilinen, etkili ve ekonomik bir gargaradır. Ağzınızı temizlemek için idealdir ve iritasyona neden olmaz. Ayrıca ağzınızı dezenfekte etmeye ek olarak, ağız ve boğazınızdaki yara ve enflamasyonları tedavi etmek için de çok etkilidir. Bir tedavi olarak sulandırılmamış halini kullanmanızı öneriyoruz. Doğrudan enfeksiyon veya ağrının kaynağının üzerine uygulayın. İsterseniz bire bir su ile karıştırıp birkaç dakika gargara yapıp tükürerek de kullanabilirsiniz.

Diş beyazlatmak

water-5

Bulaşıklarınızın daha parlak olması için 60 gram %3’lük H2O2’yi bulaşık deterjanınıza ekleyin! Kesme tahtanızı temizleyip bakterilerden arındırmak için eşit miktarda sirke ve %3’lük peroksidi karıştırın. Son olarak banyonuzu, lavabolarınızı, yerlerinizi ve benzeri yerleri dezenfekte etmek için eşit miktarda ılık su ve %3’lük H2O2’yi karıştırın.

Saçlarınızı açmak

Pek çok saç ürünü ve boyası hidrojen peroksit içerir. Dikkatli olduğunuz ve aşırıya kaçmadığınız sürece, hidrojen peroksidi evde siz de doğal bir saç açıcı olarak kullanabilirsiniz. Eşit miktarda su ve %3 peroksidi bir sprey şişesinde karıştırın. Saçınızı ıslatıp istediğiniz bölgelere bu karışımı uygulayın ardından iyicene tarayıp kurutun. Bu uygulama zaman içerisinde saçınızın daha doğal görünerek açılmasını sağlayacaktır.