Safra Kesenizde Taş mı Var?

Safra kesesi; sindirim sisteminin bir parçası olan, karaciğerin altında bulunan bir organdır. İşlevi, yağları sindirmemize yardım eden sıvı bir madde olan safrayı üretmektir. Safra kesesi taşları, safra akışını engelleyen katı parçacıklardır ve sağlıksız beslenme ve aşırı kolesterol tüketimi sonucu oluşabilirler. İşte sizlere safra kesesi taşlarının oluşumunu önlemenize yardımcı olacak, beslenme ve sağlıkla ilgili bazı ipuçları!

Safra kesesi taşları kimlerde görülür?

Hamileler, safra kesesi taşı oluşumu riski altındadır. (Fotoğraf: Stephanie Cabrera)

Hamileler, safra kesesi taşı oluşumu riski altındadır. (Fotoğraf: Stephanie Cabrera)

Bu hastalığa en çok yatkın olan kişiler şunlardır:

  • Kadınlar – hamilelikte östrojen seviyelerinin yükselmesi, safra kesesindeki safranın akışını azaltabilir ve doğum kontrol hapları kolesterol seviyelerinin yükselmesine neden olabilir.
  • Obezite hastalığı olan kişiler.
  • Yüksek miktarda yağ ve şeker tüketenler.
  • 60 yaş üstü kişiler.
  • Diyabet hastaları.

Safra kesemde taş olduğunu nasıl anlarım?

Bu hastalık obez kişilerde sık görülür. Safra kesesi taşını ortadan kaldırmak için iyi bir diyet tavsiye edilir. (Fotoğraf: Davey Gonzalez)

Bu hastalık obez kişilerde sık görülür. Safra kesesi taşını ortadan kaldırmak için iyi bir diyet tavsiye edilir. (Fotoğraf: Davey Gonzalez)

Meyveler ve turp, kereviz, enginar gibi sebzeler, C vitamini, tam tahıllar ve az yağlı yiyecekler safra kesesinin en iyi şekilde çalışmasına ve sindirimin kolaylaşmasına çok büyük katkıda bulunur.

Kırmızı et yerine buharda, ızgarada veya fırında pişmiş beyaz et tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilir. Protein ve demir bakımından çok zengin olan balık da harika bir seçenektir. Ayrıca; gazlı içecekler, tatlı, alkol ve kızarmış yiyeceklerin fazla tüketilmemesi de tavsiye edilir.

Aşırı baharatlı yiyecekler sindirim için zararlı olabilir ve reflüye yol açabilir.

Ev yapımı ilaçlar

Ejercicio2

Egzersiz ve hareketli bir yaşam tarzı, safra kesesi taşı gibi durumları önlemek isteyen herkes için eğlenceli ve faydalı bir seçenek olacaktır. İdeal kiloda kalmayı başarabilirseniz, genel olarak fiziksel ve zihinsel sağlığınızı da koruyabilirsiniz.

Aklınızda bulunsun…

Sağlıklı olmanız beslenmenize bağlıdır. Safra kesenize ve tüm organlarınıza iyi bakmak, daha uzun ve daha sağlıklı bir hayat yaşamak için olmazsa olmazdır. Asla sorunun kötüleşmesini beklememelisiniz çünkü ne kadar çok beklerseniz, durumunuzu düzeltmek için o kadar az seçeneğiniz kalır. Bazen de vücudunuzu ameliyat gibi risklere maruz bırakmak zorunda kalabilirsiniz ancak ameliyat, sonuç alabilmek için tek çare olmadıkça asla ilk kaçış yolumuz olmamalıdır. Zamanınızı boşa harcamayın, hemen şimdi sağlıklı yaşamaya başlayın!