Salatalığın Sağlıklı Özellikleri

Bu yaz sebzesi özellikle yüksek miktarda su içermesi sayesinde vücudunuz ve sağlığınız için önemli özelliklere ve faydalara sahiptir. Salatalığın kalori içeriği oldukça düşüktür ve bu nedenle diyet yapan insanlar tarafından sıkça tercih edilir. Bu ayrıca ferahlatıcıdır ve bolca besin maddesi içerir. Bu makalede salatalığın başlıca sağlıklı özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Salatalıkla İlgili Bilgiler

Salatalık düşük kalori içeriğine ve düşük miktarda karbonhidrata sahiptir. Diğer yandan bol miktarda lifin yanı sıra A, B, C ve E vitamini içerir. Su açısından mükemmel bir kaynaktır. 100 gram salatalık sadece 13 kalori içerirken %97’si sıvıdan oluşmaktadır.

Mineraller açısından, salatalık bol miktarda potasyum, demir, kalsiyum, fosfor ve magnezyum içerir.

salatalık-2

Salatalık Nerede Kullanılır?

Salatalığın önemli besinsel değeri onu bir “süper gıda” kılar ve genel sağlığınız açısından faydalıdır. Onu sıkça yemeniz durumuna salatalığın sağladığı bazı faydaları aşağıdakilerdir:

 • Salatalığın cilt sağlığınız açısından özellikleri: Salatalık kabuğu, sebzenin bu kısmında yüksek konsantrasyonda kafeik asit, askorbik ve vitamin C’nin mevcut olması nedeniyle çeşitli estetik tedavilerinde kullanılır. Bunlar cildinizin sağlığını korumaya, tahrişi gidermeye ve salatalık-5

  • Kalori bakımından az miktarda enerji içerir. Böylece size canlılık sağlar ve vücudunuzdaki yağ miktarını azaltmaya yardımcı olur.
  • Vücuttaki toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur.
  • B kompleks vitaminleri (spesifik olarak B3, B5 ve B9), karbonhidrat, yağ ve “iyi” protein içeriği sayesinde vücudunuza savunma sağlar.
  • C vitamini içeriği sayesinde sizi soğuk algınlıklarından korur. Ayrıca yaraların iyileşmesine de yardımcı olur.
  • A, C ve E vitamini içeriği sayesinde cildin ve hücrelerin yaşlanmasını önler.
  • Gıdalarda ve çevrede mevcut olan toksinlere karşı güçlü bir koruyucudur.

  salatalık-7

  Resimler Stacy Spensley, Karen ve Brad Emerson, Windell Oskay, Andy Melton, theilr, natalycolodi, Peter Oelschlaeger ve liz West izinleriyle kullanılmıştır.