Sarkık Deriden Kurtulmak için 5 İpucu

Kollardaki ve beldeki sarkık deri bazıları için oldukça rahatsız edici olabilir ve onlardan egzersiz ve diyetle dahi kurtulmak zor olabilir. Ani kilo alımı veya kaybı cildin bu alanlarda gerilmesine neden olabilir. Bunun diğer nedenleri arasında yaşlanma, egzersiz yetersizliği ve yanlış beslenme vardır. Bu makalede sarkık deriden kurtulmanız için bazı ipuçları sağlıyoruz.

Sarkık Deriyle Mücadele Etmek için Adımlar

Uzmanlara göre sarkık derinin ortaya çıkışının başlıca nedenlerinden biri kötü bir diyettir. Bazen kilo vermek için bazı diyetler uygularız; bu aynı zamanda vücudumuzun su ve kas kütlesi kaybetmesi ile sonuçlanabilir. Böylece kilo kaybı kollar, karın, kaslar gibi vücudun pek çok alanında gerçekleşir. Bu bölgeler su ve kas eksikliği nedeniyle yumuşak görünür ve bu da daha önce yağlarınızı barındıran derinin artık gevşek ve sarkık görünmesine neden olur.

Rahatsız edici bu sarkık deriyle mücadele etmek için hayat tarzınızda neler değiştirebileceğinizi ve neler yapabileceğinizi inceleyelim.

1. Kasları Güçlendiren ve Yağları Yakan Gıdalar

taneli-meyveler

Antioksidanlar yavaş yavaş cildinizi yaşlandıran ve sarkık deri için ortam oluşturan serbest radikallere karşı savaşmak için en iyi kaynaktır. Ayrıca, bunların çoğunun barındırdığı C vitamini metabolizmanızı hızlandırır ve yağları yakar, ama kaslara asla zarar vermez. Diğer bir deyişle, bu tür meyveler düzenli olarak tüketildiklerinde bir yandan vücudunuz için faydalı olmayan yağları yakarken, diğer yandan da derinizin sıkılığını korumasına yardımcı olur, onu onarır ve ona bakım sağlar.

Taneli meyvelerin yanı sıra portakal ve limon iyi bir miktarda antioksidan ve C vitamini almak için mükemmeldir. Bunlar aynı zamanda cildinizi sıkı tutmak açısından çok önemli olan kollajeni de içerirler. Bu nedenle, bunları fırsat buldukça kahvaltınıza katınız. İçerdiği vitaminler ve minerallerin katkısı sonucu bu meyvelerin suları size muazzam katkılar sağlar.

3. Hazır Gıdalara Hayır Deyin

egzersizler

Bu durum için en iyi egzersizler elbette sarkık derilerin bulunduğu alanlara odaklananlardır. Örneğin eğer karın ve kalça bölgesinde sarkık deriye sahipseniz, bu bölgeleri kasan ve sıkılaştıran egzersizler önerilir. Eğer bacaklarınızı sıkılaştırmak istiyorsanız, o zaman bir saat süresince hızlı yürüyebilirsiniz, bisiklete binebilirsiniz veya yüzebilirsiniz. Bunlar iyi bir diyetle birlikte gerçekleştirildiğinde yavaş yavaş sarkık derileri elimine etmenize yardımcı olacak günlük ufak egzersizlerdir. Bu biraz çaba gerektirir, ancak biraz irade sergilediğinizde hiçbir şey imkânsız değildir. Bugün başlamaya ne dersiniz?