Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olan Yiyecekler

Sigara içmek her yıl dünya çapında binlerce kişinin ölümüne neden oluyor. Buna ek olarak sigaranın, sigara içmeyen ama dumanına maruz kalan kişiler üzerinde de negatif bir etkisi var.

Sigarayı bırakmak için pek çok farklı yol bulunmaktadır ve bu yazımızda size sigarayı bırakmakta yardımcı olabilecek yiyeceklerden bahsedeceğiz. Tabii ki siz kesin bir karar verip ona sadık kalmadan bu yöntemlerin işe yaraması mümkün olmayabilir.

Düzgün beslenmek bedeninizin tam verimlilikte çalışmak için ihtiyaç duyduğu enerjiyi alarak sağlıklı olması demektir. Sigara tiryakilerinin en büyük korkularından birisi, sigarayı bıraktıklarında kilo almaya başlamaktır. Ancak dengeli bir beslenme düzeni ile kilo almamayı başarabilirsiniz; hatta bu tarz bir beslenme sigara alışkanlığınızdan da kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Eğer sigarayı bırakmaya karar verdiyseniz, hangi yiyecekleri tüketmeniz ve hangilerinden uzak durmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin. Sigaranın tadını daha güzel hale getiren yiyecekler olduğu gibi daha da kötü hale getiren yiyecekler de bulunmaktadır.

Bu yiyecekler nelerdir?

Meyveler, sebzeler ve süt ürünleri sigaranın tadını daha kötü hale getirirken; kahve, alkol (özellikle de bira) ve et sigaranın tadının size daha hoş gelmesine neden olur. Bu yüzden kahve veya bir kokteyl içerken veya et içeren bir yemekten sonra sigara içenleri daha sık görürüz.

Sigarayı bırakma savaşında, sigaranın tadının kötüleşmesini sağlayan yiyecekler bizim dostumuzken, tadını güzelleştiren yiyecekler de düşmanımızdır. Bu yeni beslenme düzeninin dengenizi bozmasını engellemelisiniz. Bedeniniz için çok önemli olan besinleri almanızı sağlayacak ve sigarayı bırakırken ortaya çıkan gerginlik sonucu kilo almanızı önleyecek dengeli bir beslenme planı oluşturmak için bir uzman ile görüşmelisiniz.

Su içmek

2-suu

Su içmek bu aşamada çok önemlidir; çünkü su, sigara içerken bedeninizde biriken toksin ve zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Ek olarak açık havada egzersiz yaparak kalbinizi ve ciğerlerinizi, yani sigaranın en çok etkilediği organlarınızı çalıştırabilirsiniz. Bedeninizdeki tüm hücreleri canlandırmak ve beslemek için ciğerlerinizi temiz ve taze hava ile doldurun.

Genel olarak sağlığınızı etkilemenin yanı sıra sigara içmek cildiniz için de zararlıdır; bu yüzden sigara tiryakileri genelde olduklarından çok daha yaşlı görünürler. Daha genç görünmek ve daha iyi görünen ve kırışıksız bir cilde sahip olmak için bu kötü alışkanlığı bırakmalısınız.

Sigara içmek bir yandan da dişlerinizin sararmasına ve nefesinizin kötü kokmasına neden olur. Hem kadınlarda hem de erkeklerde doğurganlık oranını azaltır ve cinsel istikrarsızlık riskini arttırır.

Sigara içmenin zararlarına ek olarak bazı yiyeceklerin sigarayı bırakmanıza yardımcı olabildiğini öğrenmiş olsanız da, mutlaka doktorunuza danışmalı ve bu süreçte gereken desteği almalısınız.

Sigarayı bırakmanızın üstünden en az 3 hafta geçtikten sonra, sigaranın tadının daha iyi olmasına neden olan yiyecekleri yavaş yavaş tekrar tüketmeye başlayabilirsiniz. Canınız bir sigara yakmak istediğinde kendinize bunun değerli yaşamınızdan birkaç dakika daha çalmak olduğunu hatırlatın.

3-ciğerler-ve-sigara

Sigara içmek doğrudan kalp ve akciğer sorunları ile bağlantılıdır, sağlığınızı büyük risk altına atar ve hatta erken ölümlere bile neden olabilir.