Stresi Azaltmak İçin 7 Pratik Öneri

Stres günümüzde pek çok kişinin baş etmesi gereken bir sorun haline geldi. Yaşam tarzımız gün geçtikçe yoğunlaşıp strese neden oluyor. Ancak bunu önlemek için yapılabilecek pek çok şey var. Bu yazımızda sizlerle stresi azaltmak için 7 pratik öneri paylaşacağız.

1. Derin nefes alın

Derin nefes almak hem stresi azaltmaya yardımcı olur hem de beynin konsantre olabilmesi için gereken oksijeni almasını sağlar. Pek çok kişi doğru şekilde derin nefes almayı bilmedikleri için hipervantilasyon yani karbondioksitin ciğerlerden dışarı kaçmasına neden olurlar.

Elinizi karnınızın üstüne yerleştirip normal bir şekilde durun. Ardından derin nefes alıp karnınızın ve göğsünüzün nasıl şiştiğine bakın. Bunu her yaptığınızda, nefes almanın başka bir özelliği üzerine düşünün, ciğerlerinizin hava ile dolması, havanın kendisi, burun deliklerinizden geçişi… Nefesinizi 3 saniye tutun ve ardından ağzınızdan verin. Günde üç defa, 5 kere bu şekilde derin nefes almak, stres seviyenizi ciddi şekilde düşürecektir.

Pek çok kişi derin nefes almanın bize sunduğu avantajları göz ardı ediyor. Bu, kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir stres azaltma yöntemidir. Ve en önemlisi, bunu yaparken zihninize günün stresinden başka düşünecek bir şeyler vermenizdir. Derin nefes almak kesinlikle sizi stresli düşüncelerinizden uzaklaştıracaktır.

2. Kaslarınızı gevşetin

Seçtiğiniz kasları yavaşça germek ve ardından serbest bırakmak kesinlikle çok önemlidir. Bu sayede iki şey başarırsınız: hem zaten stresten gerilmiş olan kaslarınızı rahatlatırsınız hem de kafanızı dağıtıp stresten başka bir şeye odaklanabilirsiniz.

Kaslarınızı esnetin. Bir kası yaklaşık 5-10 saniye kadar gerdikten sonra rahat bırakın. Bunu istediğiniz herhangi bir kas için yapabilirsiniz. İstediğiniz kasları seçebilirsiniz. Örneğin, ayak ve bileklerinizle başlayıp ardından ellerinizi, kollarınızı ve omuzlarınızı gerip rahatlatabilirsiniz. En son da boynunuz ve suratınıza odaklanabilirsiniz.

Sabahları veya öğleden sonraları, sırt üstü uzanın ve sağ bacağınızı bedeninizin üstüne alın. Ardından diziniz yere değene kadar kalçanızı döndürün. Aynı şeyi öbür bacağınız ile de tekrarlayın. Eğer isterseniz dizlerinizi göğsünüze doğru çekebilirsiniz…

3. Doğaya çıkın

Bicycling

Herkes egzersiz yapmanın endorfin salgılattığını bilir. Endorfin zihninizin kendini daha iyi hissetme kapasitesini arttırır. Egzersiz yapmak illa her gün saatlerinizi spor salonunda geçirmeniz anlamına gelmiyor. Elinizden geldiğince aktif olmanız yani günde bir veya iki defa yaklaşık 15-30 dakika yürüyüş yapmanız da egzersiz sayılır.

Bisiklete binmek, kısa ama tempolu yürüyüş gibi kardiyo çalışmaları, tenis veya golf oynamak da egzersiz yapmak sayılır. Bir yoga veya Pilates kursuna da katılabilirsiniz. Ne kadar aktif olursanız kendinizi o kadar iyi hissedersiniz. Eğer televizyon izleme bağımlılığınız varsa, duygusal durumunuzu ve ruh halinizi yükseltip stresi azaltmak sizin için daha zor olacaktır.