Tamponlara bir Alternatif; Menstrual Kap

Tamponların, içerdikleri toksinlerden dolayı sağlığa olan olumsuz etkilerini gün geçtikçe daha fazla duymaya başladık. Ancak kadınlar da rahatından vazgeçmek istemiyor. Peki, başka hangi seçeneklerimiz var?

Tampon yerine kullanılabilecek ekolojik, ekonomik, rahat ve en önemlisi sağlıklı menstrual kapların ne olduğuna bir bakalım.

Tamponun Zararları

Tamponların içeriğinde bazı zehirli maddeler bulunur.

Bu maddelerden biri, adet kanaması arttırıp daha fazla tampon kullanımına yol açan ve kanserojen olan asbest mineralidir. Ağız yoluyla alınabilecek şekilde satıldığından yasadışı olarak nitelendirilmemektedir ancak tamponu vajinanın içine yerleştirdiğimizde uterus mukozası ile temas ettiğinden, vücut bu maddeyi direkt olarak emerek kan dolaşımına katar.

İçeriğindeki diğer bir zehirli madde, tamponların beyazlatılmasında kullanılan dioksindir. Bu da potansiyel bir kanserojen maddedir ve bağışıklık ve üreme sistemini değiştirebilir. Ayrıca endometriozise yol açabilen faktörlerden biridir. Çeşitli çalışmalar ve hatta kuruluşlar bu maddeye tekrar tekrar temas etmenin tehlikeli olduğunu bildirmişlerdir.

Son olarak da, tamponlar rayon (suni ipek) içerir. Rayon emici bir maddedir ve toksik şok sendromuna yol açabilir.

O zaman tampon neden yasaklanmıyor?

Tampon yenilemeyen bir ürün olarak düşünülüp içeriğindeki zehirli maddelerin nelere yol açabileceği hesaba katılmıyor. Yine de bu ürünü sıklıkla kullanan birçok kadın var ve sürekli temasının hiçbir zehirli veya potansiyel olarak tehlikeli madde içermediğini kanıtlamak için yeterli olduğunu anlamak üzere, hayatımız boyunca yaklaşık olarak kaç saat tampon kullandığımızı hesaplamamız gerekiyor.

Diğer yandan, pedler de dioksin içerir fakat en azından vajinaya direkt olarak temas etmezler.

Organik ürünler satan marketlerde, %100 doğal pamuktan yapılmış ve beyazlatma işlemi uygulanmamış tamponlar bulabilirsiniz. Ancak kötü yanı, bu tamponlar genellikle pahalıdır.

Menstrual Kap

Neyse ki tampon ve pedler yerine kullanabileceğimiz başka bir şey var: menstrual kap. Silikondan üretilir ve kap şeklindedir. Esnek olması sebebiyle bükülebilir ve vajina içerisine rahatlıkla yerleştirilebilir. Yerleştirildiğinde kanı emmeden toplar. Kabı çıkardığınızda klozete boşaltın, su ve sabunla yıkayın ve geri yerleştirin. Adet döneminiz sona erdiğinde, kabı suyla kaynatarak sterilize edebilir, bir sonraki adet döneminize kadar saklayabilirsiniz. Ayrıca ara sıra oksijenli suyla, sirkeyle veya doğal sabunla yıkayarak temizleyebilirsiniz.

menstrual-cup-2

Nasıl Kullanılır?

Satın aldığınız menstrual kabın üzerinde detaylı talimatları göreceksiniz. Ayrıca internette size yardımcı olacak videolar da bulabilirsiniz. Kısaca açıklamak gerekirse: doğru bir şekilde yerleşmesi için kabın geniş kısmını sıkın. Yerleştirdiğinizde, açılması için sıktığınız yeri bırakın. Çıkarmak içinse altından çekin.

En başlarda biraz zorlanabilirsiniz ancak kısa süre sonra kolaylıkla yerleştirmeyi öğreneceksiniz.

Fotoğraflar, Zane Selvans ve Greencolander izinleriyle kullanılmıştır.