Tiroid Fonksiyonunu Geliştirmek İçin İyot İçerikli 7 İçecek

Eğer tiroid bezinin işlevlerini arttırmak istiyorsanız, iyot tüketimini fazlalaştırmanız gerekmektedir. Bu içecekler hem tiroid bezleri için çok yararlıdır, hem de hiçbir yan etkileri yoktur.

Tiroid problemlerinden muzdarip durumda mısınız? Eğer böyle bir durumunuz varsa, iyot içerikli içecek tarifleri verdiğimiz bu yazımızı dikkatle okuyun.

İyot, vücudun temel minerallerinden biridir, çünkü bu madde tiroid hormonu üretimini tek başına düzenlemekten sorumludur. Bu hormon; büyüme süresince, vücudun gelişimi üzerinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

Hipotiroid hastaları için, yeterli miktarda iyot tüketimi çok önemlidir. Bugünkü yazımızdaki iyotlu içecekler bunun için muhteşem bir yoldur ve oldukça kolay hazırlanırlar.

Size yeterince iyot sağlarken bir yandan da vücudunuzun susuz kalmamasını sağlarlar. Tiroid bezlerinizin düzgün çalışmaya devam etmesini sağlayacak olan bu lezzetli, iyot dolu içecekleri nasıl yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Çilek suyu

Çilek suyu, beslenmenize iyot eklemenin en lezzetli yollardan biridir. Yalnızca bir fincan çilek suyu, yaklaşık 13 mg iyot içermektedir. Meyvelerin içinde en yüksek iyot oranına sahip olanı kuşkusuz çilektir.

Çilek, şeker gibi tadı sayesinde tatlılarda kullanmak için mükemmel bir seçimdir. Bu yazımızda size kahvaltı, öğle ya da akşam yemekleri ile birlikte tüketebileceğiniz bir çilek smoothiesi tavsiye ediyoruz.

inek sütü

Pastörize inek sütü, yalnızca sizi korumakla kalmaz, ayrıca kemikleri ve dişleri de güçlendirmeye yardımcı olur.

Ayrıca tiroid bezlerinin düzgün işlemek için ihtiyaç duyduğu iyot mineralini de elde etmenize yardımcı olur.

Bir bardak inek sütü, yaklaşık olarak 55 mg iyot içermektedir. Tam ya da az yağlı çeşitlerinden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Bunun bir önemi yoktur. Yani, az yağlı bir diyet takip etmek istiyorsanız, bu doğal içeceği tüketmenizde hiçbir sakınca yoktur.

3. Kızılcık suyu

Kızılcık da, tıpkı çilek gibi yüksek oranlarda iyot maddesi içermektedir. Eğer hipotiroid hastalığınız varsa, ya da tiroid bezlerinin daha iyi bir seviyede üretim yapmasını istiyorsanız kızılcık tüketmeniz muhteşem bir seçenek olacaktır.

150 ml kızılcık suyu, yaklaşık olarak 400 mg oranında iyot içermektedir. 

Kızılcık smoothiesi

Bu içecek iyot seviyelerinizi yükseltmekle kalmaz, ayrıca ağrı ve acıyı azaltmada da etkilidir.

Malzemeler

 • Bir bardak taze ıspanak (30 g)
 • Bir bardak Hindistan cevizi sütü (250 ml)
 • Bir bardak kızılcık suyu (250 ml)
 • Bir küp buz

Hazırlanışı

 • Bir blender yardımı ile tüm malzemeleri, homojen bir bileşen elde edene kadar karıştırın ve vakit kaybetmeden tüketin.

4. Kefir

Günlük iyot ihtiyacınızı karşılamak için kefir tüketmek, bir diğer muhteşem seçenektir. Çilek ya da yaban mersinini kefir içeceği ile kombine ettiğinizde, çok daha faydalı bir karışım elde etmiş olacaksınız.

Bir fincan kefir, yaklaşık 90 mg iyot içerir. Bu yüzden de; her zaman buzdolabınızda bu içeceği bulundurmalısınız.

Aromalı kefir

Malzemeler

 • Bir litre kefir
 • İli kap çilek ya da yaban mersini (340 g)

Hazırlanışı

 • Kefiri ve bir kap meyveyi bir kaba koyun ve blender yardımı ile karıştırın.
 • Kalan meyveleri doğrayın ve bir kenara koyun.
 • Homojen bir bileşen elde edene kadar bu malzemeleri iyice karıştırın. Kapaklı bir cam kavanoz ya da plastik bir kap içinde saklayın. Ardından kenara ayırdığınız meyveleri de bu karışıma ilave edin.

5. Yaban mersini suyu

yaban mersini

Yaban mersini çok lezzetli olmasının yanı sıra tıpkı çilekte olduğu gibi hem yüksek besin değerine sahiptir, hem de mineral bakımından çok zengindir. Eğer çilek ya da kızılcık sevmiyorsanız, bunların yerine yaban mersini suyunu deneyebilirsiniz.

Bir fincan yaban mersini suyu, yaklaşık olarak 20 mg iyot içerir.

6. Mango suyu

Mango suyu; iyot oranı bakımından, belki de aklınıza gelecek ilk sıradaki meyve suyu değildir. Fakat muhteşem E vitamini içeriği sayesinde, tiroid fonksiyonlarının gelişimi için çok iyi bir tercihtir.

Bir bardak mango, günlük E vitamini ihtiyacınızın yaklaşık olarak % 12’sini karşılar.

Okumanızı önerdiğimiz bir başka yazı: yosun

İş yerinizdeki uzun ve zor günler genellikle diyetinizi etkiler, bu da tiroidinize zarar verir. Bu yüzden; size, iyot bakımından zengin olmasının yanı sıra, çok lezzetli olan bir içecek önereceğiz.

Aşağıdaki maddeler, vücudunuzdaki toksinleri atacak ve ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlayacak yüksek miktarda antioksidan içeriğe sahiptir. Denemek için başka bir nedene ihtiyacınız var mı?

Malzemeler

 • Yarım bardak ince doğranmış yosun (20 g)
 • Bir adet dilimlenmiş yeşil elma
 • Orta boyda bir avokadonun yarısı
 • Bir bardak Hindistan cevizi suyu (250 ml)

Hazırlanışı

 • Bir blender yardımı ile tüm malzemeleri karıştırıp hemen tüketin.

Bütün yeşil smoothielerin ıspanak içermesi gerektiği düşüncesinin yanlışlığını kanıtlayan bu içeceği deneyip ne kadar lezzetli ve sağlıklı olduğunu kendiniz de görebilirsiniz.

İyotlu içeceklerin sayısız faydaları vardır

Bütün bu içecekler; doğal, hazırlanması kolay, lezzetli ve tabi ki – iyot bakımından çok zengindir. Tiroid bezlerinin gelişimini destekler ve vücudunuzdaki dengesizliklerin yaratacağı rahatsızlıkları ortadan kaldırırlar.

Hipotiroid hastalığı için kullanılan çoğu tıbbi tedavi istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Bu içecek seçenekleri sayesinde, istenmeyen birçok sorunu doğal yollarla ortadan kaldırabilirsiniz.