Yüzünüzdeki Koyu Lekeler İçin Kremler

Çeşitli nedenlerden dolayı oluşabildikleri için, koyu lekeler çok yaygın olarak görülür. İyi haber ise, yüzünüzdeki koyu lekeler için ev yapımı ve doğal kremler kullanabilirsiniz.

Yüzümde Neden Siyah Nokta Oluşuyor?

Alt derinin renginde değişimler meydana gelir. Beyaza, kahverengiye, pembeye, kırmızıya vb. dönüşebilir. Renk ne kadar koyulaşırsa, yol açtığı sorunlar da o kadar fazla olur. Bu noktalar; hücre sayısının çoğalması gibi nedenlerle doğal pigmentin (melanin) artışına bağlı olarak ortaya çıkar. En yaygın sebeplerinden biri, güneşe maruz kalmadır. Bu durum, geçici veya kalıcı koyu lekelerin oluşmasına neden olur.

Yüzde (veya cildin herhangi bir bölgesinde) ortaya çıkan en yaygın lekeler; ben, güneş lekesi, çil ve lentijin (fasülye şeklinde)dir. Sağlığa zararlı olmasalar da, birçok kişi daha iyi görünmek için çeşitli bakım yöntemleriyle bu lekelerden kurtulmayı tercih eder.

wrinkles-face

Koyu Lekeleri Önlemek İçin Öneriler

  • Güneşten korunun, özellikle de yazın öğlen vaktinde. Yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanmadan güneşe çıkmayın. Şapka ve gözlük takın.
  • Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenin: bol bol sebze ve meyve tüketin. Alt deri için oldukça sağlıklı olan balık ve cevizi tüketmeyi unutmayın.
  • Cildiniz ve vücudunuzun ihtiyacı olan suyu karşılamak için, günde en az 6 bardak su için.
  • Yüzünüzü her gün yıkayın ve nemlendirin. Yatmadan önce makyajınızı silin ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Sabahları iyi bir nemlendirici ve doğal ürünlerle cildinizi nemlendirin.

Yüzdeki Koyu Lekeler İçin Doğal Tedaviler

Koyu lekelerden yavaş yavaş kurtulmak için, aşağıdaki besinleri yüzünüze sorunsuz olarak uygulayabilirsiniz.

  • Elma sirkesi: bir parça pamuğu elma sirkesine batırıp her gün uygulayın. 20 dakika bekletin ve bol suyla durulayın.
  • Hindistancevizi kremi: hindistancevizi sütü de iyidir. Her gece uygulayın ve ertesi sabaha kadar bekletin.

aloe-vera-10

  • Domates: özellikle domates suyu; serbest radikallerin çoğalmasını önleyen likopenin yanı sıra, C ve A vitamini, proteinler gibi birçok faydalı madde içerir. Domatesi ortadan ikiye kesin ve suyundan faydalanmak için yüzünüze uygulayın. Güneş yanıkları için mükemmel bir ilaçtır.
  • Zerdeçal tozu: birçok Hint yemeğinin gözde malzemesidir ve ciltteki koyu lekelerden kurtulmak için kullanılabilecek harika bir ilaçtır. Biraz su veya limonsuyu ile karıştırıp nazikçe masaj yaparak yüzünüze uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra durulayın.
  • Hidrojen peroksit: gerçekten inanılmaz bir beyazlatıcıdır (dişler için de kullanılır). Geceleyin, bir parça pamuğu hidrojen peroksidin içine batırıp cildinizi nazikçe silin. Bu işlemi iki hafta boyunca her gün yapın.
  • Papatya: papatya çayı kanamayı durdurucu veya cildi temizlemek için tonik olarak kullanılabilir. Yüzünüzü derinlemesine temizlemek için, papatya çayı kullanmalısınız. Papatya çayını hazırlayın ve demlenmesini bekleyin. Bir parça pamuğu çaya batırıp yüzünüze uygulayın ve kurumasını bekleyin. Durulamanız gerekmez.

Umarız yüzünüzdeki koyu lekeler için kremler hakkındaki makalemizi yararlı bulmuşsunuzdur.

Fotoğraflar, Shannon Kringen, Kristen Taylor, Daniel R. Blume, ER ve Jenny and Eddi izinleriyle kullanılmıştır.