Alışveriş Yaparken Koronavirüsü Engelleyin

20 Mayıs, 2020
Karantina kuralları stok yapmak için markete gitmenize izin verir, ancak alışveriş yaparken koronavirüsü nasıl engelleyeceğinizi öğrenmek önemlidir. Bu yazımızda, sizinle gıda satın alırken aklınızda tutmanız gereken bazı ipuçlarından bahsedeceğiz.

Koronavirüs pandemisi hayatımızın her alanını bozmuştur. Şimdilerde, alışveriş yaparken koronavirüsü nasıl engelleyeceğimiz hakkında konuşmak zorundayız. Yiyecek almanız gerekiyor, ve markete gitmekten kaçınamazsınız.

COVID-19’un en önemli özelliklerinden biri çok bulaşıcı olmasıdır. Çok ölümcül olmasa da, çok büyük bir iletim gücüne sahiptir ve hızla yayılır.

Bundan dolayı, alışveriş yaparken koronavirüsü engellemek en büyük önceliğimiz olmalıdır. Aksi takdirde, eğer mikropları başka bir yere yayıyorsanız evde izolasyonda olmanız anlamsız olur.

An itibariyle dünya genelinde 200.000’den fazla enfekte olmuş insan vardır, ve ölümler de 8.000’in üstüne çıkmıştır. Çin, 81.000 vaka ile en büyük miktarda vakaya sahiptir. Ayrıca İtalya da en fazla etkilenen Asya dışı ülkedir ve neredeyse 25.000 onaylanmış vakaya sahiptir. Amerika Birleşik Devletlerinde ise 8.000’den fazla vaka vardır ve bu sayının büyümesi beklenmektedir.

Aslında, sosyal izolasyonun amacı sağlık sistemlerinin vakalara yetişebilmesine olanak sağlamak için bulaşmayı zaman içerisine dağıtmaktır. Böylece sağlık sistemleri daha iyi yanıt verebilirler. Alışveriş yaparken koronavirüsü engellemek de bu önleme zincirinin halkalarından bir tanesidir.

Alışveriş Yaparken Sosyal Mesafe

Koronavirüs yayılmasını engellemek için önerilen mesafe en az bir metredir. Süpermarketler de buna bir istisna değildir. İçerideki müşteriler ya da dışarıda bekleyenler için bu bir metre kuralını takip etmelisiniz.

Ek olarak, marketler de içeride çok fazla insan olmadığından emin olmalı. Bu bir metre kuralı içerisi çok kalabalık olmadığı sürece işe yarayabilir.

Farklı süpermarket zincirleri kalabalıklar ile başa çıkmak için farklı protokollere sahiptir. Bundan dolayı her market bu kalabalıkları nasıl kontrol edeceklerini kendisi belirleyecektir. Gerçek şu ki, zorunlu bir karantina söz konusu olduğunda bu sadece iş ile ilgili bir karar değildir, aynı zamanda halk sağlığını korumak için yasal bir gerekliliktir.

İçinde kimse olmayan bir market reyonu.

Okumaya devam edin: COVID-19’a Karşı Önemli Önleyici Tedbirler

Koronavirüsü Engellemek İçin Alışveriş Yaparken Eldiven Kullanmalı Mıyım?

Marketlerdeki gıdalara dokunmak için eldiven kullanmak an itibariyle önerilmemektedir. Bunu yapmak koronavirüsün yayılmasını engellemez.

Meyveleri tutarken eldiven kullanmak ise hala iyi bir hijyen kuralıdır. Bundan dolayı bunu her zaman yapmalısınız, ancak küresel bir pandemi söz konusu olduğunda özellikle yapmalısınız.

Ellerinizi sık sık yıkamak, el dezenfektanı kullanmak ve marketlerde alanları havalandırmak süpermarketler için geçerli olan önlemlerdir. Alışveriş yaparken koronavirüsün yayılmasını önlemek tüm toplumun yararını gözeten iyi alışkanlıkları uygulamayı gerekli kılar.

Daha fazlasını öğrenin: Koronavirüs Semptomları ve Bilinmesi Gerekenler

Ödeme Yaparken Koronavirüsün Yayılmasını Engelleyin

Yiyeceklerinizin ödemesini yapmak için temas gereklidir, bundan dolayı almanız gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Hem siz ve diğer alışveriş yapanların arasında, hem de kasiyer ile aranızda yeterince mesafe olduğundan emin olun.

Nakit kullanmanızı önermiyoruz. Eğer mümkünse, teması azaltmak için bir sanal cüzdan ile ya da kredi kartı ile ödeme yapın. COVID-19 bazı yüzeylerde ve objelerde kalabilir, bundan dolayı nasıl ödeme yapacağınızı seçerken bunu da hesaba katın.

Kasalardaki alanlar süpermarketin sorumluluğudur. Bu yüzeyler sık sık dezenfekte edilmelidir ve müşterilerin sağlığına dikkat edilmesi için tüm kendi kendine ödeme istasyonlarında el dezenfektanı bulunmalıdır. Ayrıca, bahsettiğimiz gibi, ödeme yaparken eldiven kullanmanıza gerek yoktur.

Alışveriş arabalarının önünde duran maske takmış bir kadın.

Alışveriş Yaparken Koronavirüsün Yayılmasını Önlemek Mümkün Müdür?

Bu sadece mümkün değildir, aynı zamanda elzemdir de. Alışveriş yaparken koronavirüsün yayılmasını engellemek COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olan bir başka adımdır.

Ek olarak, bu aynı zamanda sosyal sorumluluğun da bir parçasıdır. Ateş ve öksürük gibi semptomları olan insanlar bu semptomları yaşarken markete gitmemelidir. Bundan dolayı başka biri bu insanlar için alışveriş yapmalıdır.

Hayatta kalmak için gıda almak gereklidir ancak bu aynı zamanda mikropların yayılmasını daha kolay hale getiren, insanların temasta olduğu bir alandır. Ama paniklemeye gerek yoktur zira marketler hala açık haldedir ve herhangi bir gıda sıkıntısı bulunmamaktadır. Basitçe, hem kendimiz hem de diğer vatandaşlar için sorumluluk sahibi davranmamız gerekir.

  • Zhu, Na, et al. “A novel coronavirus from patients with pneumonia in China, 2019.” New England Journal of Medicine (2020).
  • Novel, Coronavirus Pneumonia Emergency Response Epidemiology. “The epidemiological characteristics of an outbreak of 2019 novel coronavirus diseases (COVID-19) in China.” Zhonghua liu xing bing xue za zhi= Zhonghua liuxingbingxue zazhi 41.2 (2020): 145.
  • Wang, Chen, et al. “A novel coronavirus outbreak of global health concern.” The Lancet 395.10223 (2020): 470-473.
  • Zhou, Peng, et al. “A pneumonia outbreak associated with a new coronavirus of probable bat origin.” Nature (2020): 1-4.