Arterleri Temizlemeye Yardımcı 8 Yiyecek

İçerdiği C vitamini ve yüksek oranda life ek olarak domates, kolesterolün arter duvarlarına yapışmasını önleyen likopen açısından da zengindir.

Yediklerimizin hayatımız üzerinde çok büyük bir etkisi vardır, ve yediğimiz şeyler hakkında yaptığımız seçimler sağlığımızın iyiye veya kötüye gitmesine neden olur.

Günümüzde kalp ve damar hastalıklarının teşhis oranları artmaktadır ve bu yeni vakaların pek çoğu beslenme düzeni ile ilişkili sebeplerden ortaya çıkmaktadır.

Yüksek oranda doymuş yağlar, şeker ve karbonhidrat içeren bir beslenme düzeni dolaşım sisteminizi ve kalp ve damar sağlığınızı direkt olarak etkiler çünkü bu besinler kısa sürede kolesterol seviyelerinizi yükseltir, arterlerin tıkanmasına ve çeşitli başka sorunlara neden olur.

Öte yandan, doğru yiyecek tercihleri yaptığınızda bedeniniz, arterlerinizi temizleyip kalp ve damar hastalığı riskini azaltmak için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alır.

Bugünkü yazımızda size kolesterolü düşürüp arterlerinizi temiz tutmakta size yardımcı olacak 8 yiyecekten bahsedeceğiz.

Arterleri temizleyen yiyecekler

1- Sarımsak

2-sarımsak-1

Sarımsak yemeklere kattığı eşsiz tat nedeniyle dünya çapında sevilerek tüketilmektedir.

Ayrıca sarımsak tadının yanı sıra, besinsel değeri ve şifalı özellikleri sebebiyle yüzyıllardır tüketilmektedir.

Önemli bir antioksidan kaynağı olan sarımsak hem serbest radikallerle savaşmaya hem de yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Sarımsağın iyi kolesterol seviyelerini yükselttiği, kanınızı sulandırarak dolaşımınızın daha iyi olmasını sağladığı ve tansiyonu kontrol altına almaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Ayrıca bakın: Yüksek Kolesterolü Kontrol Altına Alın

2- Zeytinyağı

Zeytinyağı damarların temizlenmesine yardımcı olan ve kolesterol birikmesini azaltarak kalp krizi riskini en aza indiren yağ asitleri içermektedir.

Zeytinyağının çoğunluğu mono doymamış yağlar olduğundan dolayı, arter duvarlarınızda plak oluşturma riski çok daha düşüktür.

Bu harika yağı salatalarınıza, çorbalarınıza ve yemeklerinize katarak kullanabileceğiniz gibi her gün bir yemek kaşığı zeytinyağı içebilirsiniz.

3- Avokado

3-avokado

Lezzetli ve pek çok farklı kullanım alanı olan avokado, yüksek oranda içerdiği yağ asitleri, vitaminler ve mineraller sayesinde kalp ve damar sağlığınız için çok yararlıdır.

Avokado aşırıya kaçmadan tüketildiğinde kolesterol seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca bedeninizin en iyi performansta çalışmak için ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağları almasını sağlayacaktır.

4- Zerdeçal

Zerdeçal çeşitli yemeklerde kullanılan bir baharat olmanın yanı sıra, şifalı özellikleri sebebiyle de pek çok kişi tarafından tüketilmektedir.

Zerdeçalın içerisindeki aktif bileşen kürkümin, serbest radikallerin zararlı etkileri ile savaşan ve hücreleri hasara karşı koruyan önemli bir antioksidandır.

Ayrıca polifenoller tıkanma sonucu damarlarda ortaya çıkan hasarı önleyerek kalp krizi riskini de azaltır.

5- Soğuk deniz balıkları

4-somon

Soğuk deniz balıkları, bedenimizin düzgün çalışması ve kolesterol seviyelerinin kontrol altında tutulması için çok önemli olan omega 3 yağ asidi kaynağıdır.

Kalbinizi korumak için bu balıklardan mümkün olduğunca tüketmeniz önerilmektedir.

Bazı soğuk deniz balıkları:

  • Somon
  • Ton
  • Uskumru
  • Alabalık
  • Sardalye

6- Domates

Yahni, sos, çorba ve pek çok yemeğin yapımında kullanılan lezzetli domatesler, bedenimizin düzgün çalışmak için ihtiyaç duyduğu besinler ve bileşenler açısından çok zengindir.

Yüksek oranda içerdikleri güçlü bir antibiyotik olan likopen, kolesterolün arter duvarlarına yapışmasını önler.

Buna ek olarak domatesler, bedenimizin fazla yağları atmasına yardımcı olan lifler içerir.

Ayrıca doğal bir antioksidan ve metabolizma tetikleyici olan C vitamini açısından da zengindirler.

Okumanızı öneririz: Domatesle Yüksek Tansiyonu Azaltma

7- Yulaf

5-yulaf

Besinsel değerleri sebebiyle en yararlı kahvaltılardan biri sayılan yulaf, düşük karbonhidrat oranı ile harika bir lif kaynağıdır.

Kendi ağırlığının yedi katı su tutabilen yulaf, kolesterolün arter duvarlarına yapışmasını önler.

Bu özelliği sayesinde, düzenli olarak yulaf tüketmek damar tıkanıklığı ve diğer kalp ve damar sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.

8- Elma

Günde bir elma yemek hem genel sağlığınız için çok yararlıdır hem de özellikle kalbinize iyi gelir.

Elmalar kolesterolün bağlanmasını sağlayıp, arter duvarlarına yapışmasını önleyen pektin lifi açısından zengindir.

Ayrıca elmalar, kalp ve damar hastalığı riskini %50 oranında azaltan flavonoid adlı antioksidanlar içerirler.