Artık İlgi Duymuyorsan, Devam Etmeyi Öğren

Bir insan karşısındakine artık ilgi duymuyorsa, ona tutunmaya çalışmak da artık anlamsızdır. Bu ancak daha fazla acıya ve hüsrana sebep olur. Bu durumlarda cesur olmalı ve bizi yolumuza devam ettirecek cesareti bulmalıyız.

Yaşamımız süresince belirli bir insanın artık bize göre olmadığını fark ettiğimiz bir noktaya geliriz. Bu fark etme durumu çoğu zaman birlikte olduğumuz insana artık değer vermediğimiz ya da tam tersi durumlarda ortaya çıkar.

Ayrıca bakınız: Benim Sorunum Başkalarıyla İlgili Olan Beklentilerim

Biliyoruz ki artık değer vermediğinizde bizi kritik ve acı dolu bir süreç, karamsar bir yolun başlangıcına dahi sürükleyebilecek kadar zor bir karar beklemektedir. Fakat, eğer o insan artık sizin için doğru insan değilse o insana daha fazla tutunmaya çalışmanın ne gibi bir anlamı olabilir ki?

Kendi değerinizin farkına varın, yolunuza devam edin ve bir daha arkaya bakmayın.

Onun için artık önemli değilim, nasıl devam etmeliyim?

Artık belli biri tarafından önemli görülme ihtiyacından vazgeçtiğinizde bir anda “panik modu”na girebilirsiniz ve stres ya da endişe yüklemesiyle karşılaşabilirsiniz.

Fakat tüm bu süreç, sakin kalmak ve durumu farklı bakış açılarından ele almaya çalışmaktan ibarettir.

ayrılık-çift

Şu anda içinden geçiyor olduğunuz durumun aynı şekilde içinden geçmekte olan binlerce insan bulunmaktadır. Bunu fark ettiğiniz anda problemleriniz o kadar da büyük problemler değilmiş gibi görünmeye başlar.

Bu durumun bizi hala üzmesinin ve kötü hissettirmesinin sebebi artık değer vermiyor olsak da o kişiye karşı hissettiğimiz duygu ve hislerin devam ediyor oluşudur.

Eğer bir kişiye artık ilgi göstermeyi bıraktığınızda hiçbir şey olmayacağını söylersek yalan söylemiş oluruz. Gerçek şu ki bu durumdaki tarafların ikisi de ya da en azından biri incinecektir.

Yine de, bu durumu olduğu şekilde kabul etmek yapabileceğiniz en optimum şeydir çünkü ilgi duymayı bıraktığımız birisine tutunmaya çalışmak her türlü daha kötüdür.

Ayrıca Bakınız: İmkansız Aşkın Arkasındaki Nedenler

Genellikle bu durum bir tarafın bir an için aklının başına geldiği ya da basitçe hayal kırıklığına uğradığı romantik ilişkilerde görülür. Yalnız kalma korkusu ya da hayatımızın büyük bir kısmını kaplayan o insanın artık hayatımızda olmayacak olması yoğun bir endişe duygusu uyandırır.

Duygusal Ayrılığın İşaretleri

Eğer bir ilişki içerisinde iseniz sizin için özel olan bu insana artık ilgi duymadığınızda bunu anlayacağınızı düşünürsünüz. Hiçbir şey gerçeklikten bu kadar uzakta olamaz.

Bazen ayrılıklar fiziksel değil, duygusaldır.

romantik-çift

Bu sebepten ötürü, aşağıda belirttiğimiz ipuçlarından faydalanarak partnerinizin sizden duygusal olarak ayrılma sinyalleri verip vermediğiniz anlayabilirsiniz.

Bu yolla, en azından ileride yaşayabileceğiniz olası hayal kırıklığının önüne geçmiş olursunuz:

  • Artık onun için bir öncelik olmaktan çıkmışsınızdır. Belki de artık ilgi alanlarınız ve hedefleriniz birbiriyle kesişmiyordur.
  • Yalnız ve umursanmayan hissine kapılmaya başlamışsınızdır çünkü artık partneriniz sizin ihtiyaçlarınıza pek ilgi göstermiyordur.
  • İlişki için çaba gösteren bir tek sizsinizdir: Partneriniz sadece alıcı konumundadır.
  • Partneriniz sizin düşünce ve fikirlerinizi hesaba katmıyor ve ikinizin ortak kararları yerine kendi menfaati doğrultusunda kararları veriyordur.
  • Herhangi bir görünür sebep olmadan sizi aşağılamaya, eleştirmeye ve kendisini sizden uzaklaştırmaya başlamıştır. İlişkinin modu birdenbire değişmiştir, artık bir savaşa dönüşmüştür.

Ayrıca bakınız: İlişkiler: Sevginin Ötesindeki 7 Şey

Bu durumdan kaçınmaya çalışıyor olsanız bile bir zamanlar sevdiğiniz o kişiye artık değer vermeyi bırakmışsınızdır, fakat o hayatı sizin için çekilmez kılıyor ve sizi suçlu hissettiriyordur.

Ne sizin ayrılmanızı istiyor ne de kendi ayrılmak istiyordur. Bu da çok karmaşık, kafa karıştırıcı ve acılı bir durum yaratıyordur.

Kendi iyiliğiniz için elveda demek

Kendinizi böyle bir durumun içerisinde bulduğunuzda ne kadar acılı olsa da o insanın gitmesine izin vermeniz gereklidir. Değerinizin farkına varmalı ve kendinizden vazgeçmemelisiniz. 

ayrılık-kadın

Ne karşı tarafa olan ilginizi kaybetmeniz sizi suçlu biri yapar ne de ona duygusal olarak artık bağlı hissetmediğinizi itiraf edecek cesareti bulamamanız sizi kötü bir insan yapar.

Tüm cesaretinizi toplayın ve onu arkada bırakın. Bu, hayatınızda aldığınız en iyi kararlardan biri olacak.

Bu, hayatınızda sizin için önemli olan bir şeyi ilk kez geride bıraktığınız bir an olmayacak, fakat şunu anlamanız gerekir ki bir ömür boyunca hayatımıza insanlar girer ve çıkar. 

Ayrıca bakınız: Sizi Üzen İnsanlara Vaktinizi Harcamayın

Birisine artık ilgi duymamaya başladıysanız, bir başkasının zaten kopardığı bir bağı yeniden oluşturmaya çalışarak kendinize zarar vermeyin. Böyle bir şeyi onarmaya çalışmak artık gereksizdir. Artık ilgi duymuyorsanız devam etmeyi öğrenmelisiniz.

Artık gururunuzu toplama ve yeni bir yolculuğa başlama vakti.