Asit Reflüsünün 10 İlginç Belirtisi

· 14 Kasım, 2017
Başka koşullara bağlıyor olabilirsiniz ama bu yazımızdaki belirtilere sahipseniz, asit reflüsünden muzdarip olup olmadığınızı doğrulamak için bir uzmana başvurmanız ve rahatlatmak için uygun bir tedavi almanız önerilir.

Asit reflüsü ya da gastroözofageal reflü hastalığı, midenin içindeki gıdalar ve mide suları ya da asitler gibi maddelerin yutaktan ağza doğru yükselmesi ile ortaya çıkar.

Her zaman ağıza gelmeseler de, yemek borusunun uzunluğunu olan 40 santime kadar yukarıya doğru ulaşma eğilimi gösterir ve yanma hissi ile asiditeye neden olabilir.

Asit reflüsü vücut eğildiğinde ya da bol yağlı bir yemek yedikten sonra yatarken ortaya çıkma eğilimindedir. En yaygın durum uykuya dalmak için gece yatarken ortaya çıkmasıdır.

Bu problemden muzdarip olursanız, yatay olarak uyumak yerine, yatağın baş ucuna yaslanarak uyumanızı öneririz.

Mide ekşimesi en sık görülen işaretlerinden biridir, ancak burada size bahsedeceğimiz başka garip belirtileri de vardır:

1. Daha fazla tükürük üretimi

Asit reflüsünün karşılaşacağınız ilk garip belirtilerden biri aşırı tükürük üretimidir ve bu yemek yeme sırasında ortaya çıkabilir.

ağızda tükürük artışı

Olan şudur: tükrük miktarının her zamankinden daha fazla olduğunu hissedersiniz. Bu, tükettiğiniz gıdaları sindirmeye hazırlanan tükrük bezlerinin bir mekanizmasıdır.

2. Zatürre

Asit reflüsünün garip belirtilerinden söz ediyorsak, zatürre en az beklenen konulardan biridir.

Bunun nedeni, mide asitlerinin yutaktan çıkarken sadece tahrişe sebep olmakla kalmayıp, bazı durumlarda akciğere de erişmesidir.
Böyle bir durumda, asit reflüsünün sonucu olarak akciğer enfeksiyonu oluşabilir ve zatürreye yakalanabilirsiniz.

3. Göğüs ağrısı

Asit reflüsünün üçüncü garip semptomu, reflüden çok kalp krizleriyle ilişkili bir semptomdur.

Bununla birlikte, birçok durumda, yaşanan göğüs ağrısı asit reflüsünden kaynaklanabilir ve durum ciddi olmasa bile hastaneye ya da acil servise gitmeniz gerekebilir.

4. Ağızda ekşi tat

boğaz ağrısı

Gastrik asitler yutaktan yükseldiğinde, boğazın arkasında ekşi bir tada neden olabilirler.

  • Bu tat birkaç saat ağızda kalır ve genel olarak gıdaların lezzetini etkiler.
  • Bazı insanlar bu problemi ağız hijyeni ya da karaciğer sorunları ile ilişkilendirir. Kuşku içinde yaşamak yerine, asit reflüsü ile ilgili diğer garip belirtilerden herhangi birini yaşayıp yaşamadığınızdan emin olun.

5. Uyurken horlama ve solunum problemleri

Solunum problemleri mi yaşıyorsunuz? Bunlar gece boyunca artıyor mu, her gün kötüye gidiyorlar mı? Bu, mideden yukarı doğru ilerledikçe ıslık sesine neden olan asit reflüsünden kaynaklanıyor olabilir.

Aynı şekilde, gastrik asitler solunum yoluna girebilir ve gece boyunca öksürük ve nefes darlığı ile tahrişe ve enfeksiyonlara neden olabilir.

6. Gıdaları sindirmekte yaşanan problemler

Asit reflüsü sessiz olduğunda ve uzun süre tedavi edilmediğinde yutaktan geçen gastrik asitler yara izi bırakır ve yanmaya neden olur.

Bu yiyeceklerin geçişini etkileyecektir, çünkü yemek yediğinizde rahatsızlık duymaya başlayacaksınız.

  • En yaygın his, yutkunurken çizilen yutağı hissetmektir.
  • Asitli ya da baharatlı gıdalar bu soruna neden olabilir.
  • Bunun herhangi bir diyeti sürdürmenizi engelleyen bir problem haline gelmesini önlemek için asit reflüsünü en kısa zamanda tedavi etmeyi deneyin.

7. Mide ekşimesi

asit reflüden kaynaklı mide yanması

Asit reflüsü ile ilgili garip başka bir belirti de gastrik asitler yutağa yükseldiğinde ortaya çıkar. Burada yaşanan his kişiden kişiye değişebilir ve başta tanımlamak zor olabilir.

Yoğunluğa bağlı olarak, hafif bir rahatsızlık ya da göğüste yoğun bir ağrı yaşayabilirsiniz.

8. Regürjitasyon

Asit yutağa kadar ilerlerken ortaya çıkan bir histir. Bazı durumlarda, kusmaya neden olabilir.

Bu sıklıkla olur ve diş minesini aşındırarak diş problemlerine neden olabilir.

9. Dispepsi

Dispepsi midenin üst kısmında rahatsızlık ile beraber gelen hazımsızlıktır. Bazen ağrılıdır ve her zaman asit reflüsü belirtisi olarak ortaya çıkar.

Bazı insanlar şunları hissedebilir:

Bu belirtilere sahipseniz, ülser ya da kanser gibi komplikasyonları önlemek için bir doktora görünmeniz önerilir.

10. Kuru öksürük

Asit reflüsünün garip semptomlarının sonuncusu boğazda bir yumru hissidir.

Bu his çok rahatsızlık verir, sık sık öksürmek ya da boğazınızı temizlemek gerektiğini hissedersiniz.

Asit reflüsünün garip belirtilerini tanıyın

asit reflü ve ağrısı

Bu belirtilerin bir ya da birkaçını kendiniz ya da yakınınızdaki birisinde fark ettiniz mi? Eğer öyleyse, asit reflünüz olup olmadığını öğrenmek adına gerekli muayeneleri yaptırmak için bir uzmana görünmeniz önerilir.

Zamanında tanı koymak, tedaviyi basitleştirir ve genellikle birkaç alışkanlığı değiştirmek ya da belirli gıdaları diyetten kaldırmak ya da diyete dahil etmek yeterlidir.

Ana resim ©wikiHow.com izniyle yayınlanmıştır.