Atardamarlarınızı Doğal Yoldan Temizlemek İçin 5 Gıda

· 18 Şubat, 2018
Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan gıdaların atardamarlarınızı temizleme ve kolesterol ve trigliserid düzeylerini dengelemede kesinlikle harika olduğunu biliyor muydunuz? Ve bu gıdaların en çok tavsiye edilenlerden biri, yağlı balıktır.

Doktorunuz size atardamarlarınızın bloke olduğunu bildirdiğinde, kardiyovasküler ve serebrovasküler durumlardan muzdarip olma riskiniz olduğunu bilmelisiniz.

Felç, aralıklı klodikasyon ve miyokard enfarktüs, olası birkaç komplikasyondur.

Ancak umutsuzluğa kapılmayın! Neyse ki atardamarları temizlemek göründüğünden çok daha kolay olabilir. Sırrı, yaşam biçiminizi iki şekilde iyileştirmektir: daha fazla fiziksel egzersiz yapın ve diyetinizi değiştirin.

Bu probleme neden olan temel maddeler, kolesterol ve trigliseridlerdir.

Kolesterol, çeşitli elementlerin hücrelere girip çıkmasını düzenlemek için kullanılan bir lipoproteindir. Çok fazlasına sahip olduğumuzda, kolesterol, atardamarların duvarlarına yapışır; bu da, kanın gerektiğinde damarın içinde dolaşmadığı anlamına gelir.

Sonuç olarak, kan, vücudunuzun hayati organlarına gerekli miktarda ulaşamaz.

Trigliseridler, aynı etkiye sahip olan yağlardır.

Bunu akılda tuttuğumuz zaman, yüksek miktarda lif, antioksidan ve sağlıklı yağ içeren gıdalar, engellenmiş atardamarlara karşı savaşta müttefiklerimizdir.

Atardamarlarımızı temizleyen 5 gıda

1. Yosun

yosun

Yosun, en sağlıklı ve en besleyici gıdalardan biridir. Bu kadar kapsamlı bir iddiaya inanmıyorsanız eğer, besin içeriğine bir göz atın: mineraller, proteinler, karotenoidler ve antioksidanlar içerir.

Aslında vücudunuzun fit ve sağlıklı olması için gereken her şey bunlardır. Ayrıca, atardamarlarımızı temizleme kabiliyetine ek olarak yosun ayrıca yüksek kan basıncını düşürmeye de yardımcı olur.

Bu nedenle yosun, fit ve sağlıklı kalmak isteyen herkesin diyetinin vazgeçilmez bir parçası olmalıdır.

2. Yağlı balık: Ton balığı ve Somon

Birkaç yıl öncesine kadar bu tür balıkların şöhreti çok kötüydü. Aslında içerdikleri yağ seviyeleri nedeniyle sağlığımıza çok zararlı oldukları düşünülüyordu.

Bununla birlikte, diyetimize ekledikleri hassas yağ türüne dikkat etmeliyiz. Orkinos ve somondaki yağ, avantajları bizi şaşırtmaya devam eden güçlü bir amino asit içeriyor. Omega 3 olarak bilinir ve bu, kolestrol ve trigliseridleri dengelemek için harika bir araçtır.

Omega 3’ün yüksek oranlarda olan orkinos ve somon gibi gıdalar bu nedenle atardamarların temizlenmesinde çok iyi sonuçlar verir.

Diyetinize yağlı balıklar eklerseniz, kan basıncınızda da bir iyileşme görürsünüz. Aslında, diyetinize omega 3 açısından zengin gıdalar eklemek genel fiziki refahınızı artırmanın da harika bir yoludur.

3. Yulaf ezmesi

Eğer buğdayı başka tahıllarla değiştirmeyi düşünüyorsanız, yulafı tavsiye ederiz. İlk olarak, daha az karbonhidrat içerirler. Artı, yulaf ezmesinde bulunanların salınmasıi onu yavaş ve sağlıklı hale getirir.

Yulaf ezmesi bize gıdaları metabolize etme ve uyanık olma enerjisini verir, ancak diğer mısır gevrekleri ve tahıllardan daha az yağa dönüştürülür. Öte yandan, aynı zamanda kolesterolün kendisini atardamara bağlama kabiliyetini düşüren lif açısından zengindir.

Ancak dikkatli olun. Bu günlerde yulaftan satılan ürünlerin tümünü bulmak kolaydır. Bununla birlikte, pek çoğu üst düzey trans yağları içerdiği için, hepsinin mutlaka sağlıklı olmadığını unutmayın.

4. Soya

soya kurabiye

Genel olarak, tüm bakliyatlar, atardamarlarınızın sağlığını geliştirir, ancak soya bu konuda çok etkilidir.

İçerdiği izoflavonlar, kolesterol ve trigliserid düzeylerinde önemli bir düşüşe neden olur.

Soya, her süpermarkette içeceği ya da konserve soya filizi olarak bulabileceğiniz gibi bunun yanı sıra tofu gibi daha işlenmiş ürünler de bulabilirsiniz. Tofuyu hala denemediyseniz, bunu yapmanızı öneririz.

İlk başta size biraz tatsız bir şey gibi gelebilir, ama bu aslında değerli bir şeydir. Tofu, hemen hemen her lezzet kombinasyonu ile iyi gittiği için bir dizi yemek tarifine dahil etmek için ideal bir üründür.

5. Domates

Domatesler, likopen açısından zengin, çok güçlü bir antioksidandır. Atardamarları temizlemek için neden daha fazla antioksidan diyetinize dahil edilmelidir?

Bazen atardamarların tıkanmasının nedeni kandaki bileşenlerin oksidasyonudur.

Domates gibi yiyecekler yemek, bu engellenmiş atardamarlar ile savaşmak için mükemmel bir yoldur. Artı, domatesler hakkında en iyi şey, normal diyetlerinize farklı şekillerde dahil edebilmenizdir: salatalar, soslar, soğuk çorbalar, meyve sularında … liste sonsuzdur.

Bu gıdaları yalnızca damar temizliği özelliklerinden değil, bulmaları ve çok yönlü oldukları için seçtik. Dışarıda ne olduğunu keşfetmek her zaman harika bir fikir olsa da, sizin kolayca tanımlayabileceğiniz ve diyetinize dahil edebileceğiniz malzemelere öncelik verdik.

Onlardan daha fazla yemeye ve bunları diyetinizin bir parçası haline getirmeye dikkat edin!

Ana görsel referansı © wikiHow.com