Benim Vicdanım Başkalarının Fikrinden Daha Ağır Basar

Her yönden mutluluğa ulaşmak için vicdanınızın diğer faktörlerden daha ağır basması hayati bir önem taşır. Değerlerinizin size yol göstermesine izin verin ve adaletsizliği önleyin.

Temiz bir vicdan kadar yumuşak bir yastık yoktur, denir sık sık.

Bu, basit olduğu kadar doğru da bir fikirdir, çünkü bu psikolojik yapı daima uyum ve denge için çabalayan kendinize ve etrafınızdaki dünyaya olan algınızı oluşturur.

O yalın dengeye ulaşmak, yaptığınız ya da söylediğiniz her şeyin temel değerlerinizle örtüştüğü o nokta, vicdani rahatlığınızın başkalarının fikirlerinden ya da baskılarından daha ağır bastığı anlamını taşır. Tabii ki, biliyorsunuz ki temiz bir vicdan için ara sıra sizi belirli ortamlardan ya da sosyal gruplardan uzaklaştıracak kişisel savaşlarınızı da sürdürmelisiniz.

Ruhun bu samimi ve güçlü bileşeni çeşitli aşamalardan geçmenizi gerektirir. Böylece, yavaş yavaş neyin birincil neyin ikincil derecede önemli olduğunu anlamaya başlarsınız.

Bugün, bu konu üzerine kafa yormayı öneriyoruz.

Temiz bir vicdanın gücü

Bazı insanlar buna sahip değiller. Bazı insanlar da geceleri iyi uyuyamazlar, çünkü vicdanları rahat değildir.

Affedilmediler, kötü şeyler yaptılar, borçlular, pes ettiler ya da onlardan bir şey talep edildiğinde kaçtılar… Şüphesiz ki bu insanlar bu derin ve yer yer karmaşık huzursuzluğu deneyimleyecek.

Bunu da okumanızı öneririz Daha iyi bir uyku için rahatlama egzersizleri

Karmaşık ve bir o kadar da ilginç olan bilinç kavramı

Bilinç alanında önde gelen uzmanlardan biri de William James‘tir. On dokuzuncu yüzyılın bu ünlü filozof ve psikoloğu, Henry James’in kardeşiydi ve bilincimizin üç bileşene ayrılabileceği fikrini ortaya koymuştur:

Deneyimci benlik

Kendimize ait olduğunu düşündüğümüz tüm yönlerimiz burada bulunur. Kim olduğumuz, neyi sevdiğimiz ve acıya sebep olduğu için nelerden kaçındığımız ile birlikte, benlik saygısının da oluştuğu yerdir.

Saf benlik

Bu, daha manevi ve samimi bir boyuttur. Zaman zaman tamamen farkında olmadığımız, kişiliğimizin daha derinlerdeki bir bölümüdür.

Bu, size gerçekleşmiş bir olayın ‘iyi olmadığını’ ve neye tepki göstermeniz gerektiğini söyleyen içgüdünüzdür.

Değişken benlik

Burada, size bazen kişiliğinize ve bilincinize belirli özellikleri katmak için yeni yollar keşfettiren yaşam döngünüzdeki değişiklikleri bulursunuz.

Unutmayın ki insanlar her geçen gün biraz daha büyür ve bu deneyim öğrenmedir.

2-beyin-uzay

Bilinç bu yönlerin ince bir kombinasyonudur.

Kendinize ait zamanla değişebilen bir değerler sistemi sahipsiniz. Ancak, aynı zamanda örneğin haksız olduğunu düşündüğünüz bir durumu ortaya çıkarmaya yardımcı olacak bir çeşit ‘iç pusulaya’ da sahipsiniz.

Keşfedin: Tüm kişilik tipleri için aşk

Kendi vicdanınızın sesini duymama riski

William James sayesinde bilincin, varoluşumuza kök salmış, bizi yönlendiren, değişmemize ve öğrenmemize imkan veren ve neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt etmemizi sağlayan şey olduğunu biliyoruz.

Bu noktada, neden bazı insanların bilinçlerinin/vicdanlarının sesini dinlemeden hareket ettiklerini merak ediyor olabilirsiniz.

Bazı muhtemel sebepler aşağıdadır:

  • Dış dünyaya daha odaklı, yalnızca insanların söyledikleri tarafından yönetilen ya da başkalarını memnun etmeye çalışan kişi kendini dinlemeye vakit bulamaz.
  • Kişinin vicdanı dış etkenlerden daha hafif kalınca, bu umursamazlık, rahatsızlık, sağlıksızlık ve benlik saygısı sorunlarına sebep olur.
  • Diğer yandan kişi, başkalarına çok da saygı duymadan, tamamen bencil bir şekilde kendi çıkarlarına odaklanabilir.
  • Vicdan, bildiğiniz gibi, değerleriniz tarafından örülür ve size neyin doğru neyin yanlış olduğunu söyleyen neredeyse ‘içgüdüsel’ bir temeldir.
  • Ancak, vicdanını duymayan, dinlemeyen insanlar da mevcut. Çünkü bu kişiler değerleri düşünmeden ya da neyin asil veya saygıdeğer olduğunu anlamadan yalnızca kendi refahlarına düşkünler.

3-kelebek-cicek

Vicdanının sesini dinlemeyi öğren

Her gün vicdanınızın sesini dinlemekten daha sağlıklı ya da daha zenginleştirici bir şey yoktur.

Kendinize bunu başardığınızı ve yaşamınızın, davranışlarınızın temel değerlerinizle örtüştüğü ince bir uyumla birlikte hareket ettiğini söyleyip, buna kesin gözle bakmanız mümkün.

Buna da göz atın: Beyninize zarar veren 11 alışkanlık

Ancak bazen, geleneksel düşünce yapısı ya da toplumun sizden beklentileri gibi başkalarının düşünceleri geri çekilmenize sebep olabilir.

Bu yüzden bu basit önerileri unutmamaya çalışın:

  • Eğer vicdanınız gitmenizi söylerse, kalmayın.
  • Konuşmanızı ve doğruları söylemenizi isterse, yalan söylemeyin.
  • Kendinizi korumanızı söylerse, kaçmayın.
  • Kalmanızı ve yardım etmenizi söylerse, gitmeyin.
  • Risk almanızı söylerse, asla korkmayın.