Bu 10 Yiyecekle Daha İyi Uyuyun

İyi bir uyku çekmek çok önemlidir, çünkü fiziksel ve duygusal olarak sağlıklı kalmanın en önemli anahtarlarından biridir. Eğer daha iyi bir uyku çekerseniz, bu yenilenmiş hissetmenize yardımcı olur ve vücudunuzun farklı fonksiyonlarını gerçekleştirmesine yarar.

Fakat, insanların çoğu iyi bir uyku çekemezler ve uykuya dalma esnasında çok sık problem yaşarlar. Bu günümüz dünyasında çok yaygın bir mevzu haline gelmiştir; çünkü günlük hayatın sorunları ve teknolojinin kullanımı uykunun çeşitli yönlerde değişmesine sebep olmuştur.

Kaliteli bir uyku için, uyku zamanınızı ayarlamanız ve bunu yapmak için çok uygun bir yer seçmeniz gerekmektedir. Uzmanlar uykunuza etki edebilecek türdeki herhangi bir elektronik eşyayı odanızdan çıkarmanızı ve aynı zamanda sağlıklı bir beslenme düzeni edinmenizi, bunu yaparken de tahrişe sebep olabilecek gıdaları yatmadan önce tüketmemenizi öneriyorlar.

Çoğu çalışma, sağlıklı bir beslenme düzeninin iyi bir uyku çekmenin anahtarı olduğunu ve uykusuzluk (insomnia) gibi hastalıkları önlediğini kanıtlamıştır. Bunlar bazı gıdaların daha iyi uyku almanıza yaradığını söyleyen çalışmalar ile aynıdır, bu gıdalar sinir sisteminize etki eden ve melatonin ve serotonin gibi rahatlamayla ilgili ve bu şekilde daha iyi bir uyku çekmenizi sağlayan kimyasal maddelerin salınımını destekler.

Daha iyi bir uyku çekmek için hangi yiyecekleri yemeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Yulaf

Yulaf genellikle kahvaltı için önerilmesine rağmen, gün içerisinde diğer zamanlarda da tüketebilirsiniz, hatta gece bile yiyebilirsiniz. Bu gıda kardiyovasküler sistem için çok faydalıdır ve diyabet hastaları için çok yararlı olabilir. Uykuya gitmeden 2 veya 3 saat önce tüketmek vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olarak daha iyi bir uyku çekmenizi sağlayacaktır, çünkü yulaf melatonin salınımını arttırmaktadır.

Badem

bademBir avuç dolusu badem uykunuzu bölünmeden ve rahatça almanız için size yardımcı olabilir. Bunun sebebi bademin triptofan ve magnezyum içermesidir, bu ikisi de uykuya teşvik edici maddelerdir.

Bal

Sütünüze veya çayınıza bal eklemek daha iyi bir uyku almak için çok güzel bir seçenektir. Balın içindeki glukoz, beyne oreksin fonksiyonunun azalması gerektiğini söyler, bu da doğrudan uykusuzluk ile alakalıdır.

Tam Tahıllı Ekmek

Tam tahıllı ekmekte içeriğindeki tahıl sebebiyle B1 ve B6 vitaminleri bulunmaktadır. Bunu da bal ile karıştırmak triptofanın beyne doğru götürülmesine yardımcı olur, beyinde de triptofan serotonine dönüşerek uyku kalitenizi arttırır.

Vişne

vişne

Uykuya dalmanın ve geceleri uykunuzun bölünmesinden korunmanın en iyi yollarından birisi melatonin tüketimidir. Vişne de, yulaf ve ceviz gibi melatonin bakımından doğal bir kaynaktır ve uyku alışkanlıklarının iyileşmesine fayda sağlamaktadır.

Bitki Çayları

Bitki çayları içmek güzel ve rahat bir uyku çekmenin en iyi alternatiflerinden birisidir. Papatya, melisa, lavanta, çarkıfelek çiçeği, ıhlamur ve limon çayları gibi çeşitli çaylar rahatlatıcı ve yatıştırıcı içeriklere sahiptir, bu da vücudunuzun dinlenmesine fayda sağlayarak, uykuya dalmanıza yardımcı olur.

Bitter Çikolata

Gün içerisinde bitter çikolata tüketebileceğiniz gibi, gece de yiyebilirsiniz. Bu lezzetli gıda hem neredeyse herkes tarafından çok sevilir, hem de uyku alışkanlıklarınızı iyileştirmenize yardım eder, çünkü vücudu ve beyni rahatlatan bir hormon olan serotonin hormonunun üretimini destekler.

Muz

muz

Muz uyku hapı gibi davranmaktadır. Bu harika meyve, besin değerleri bakımından çok zengin olmasının yanı sıra uyku kalitenizi de arttırır. Yatağa gitmeden önce 1 adet muz yemek vücuda güzel bir seviyede magnezyum ve potasyum aldırır, bu maddeler de sinir ve kas sistemi rahatlatıcıları gibi davranmaktadır, bu yüzden çok sağlıklıdır.

Ilık Süt

Hepimiz hayatımızın mutlaka bir döneminde yatağa gitmeden önce 1 bardak ılık süt içmişizdir. Çok lezzetli olmasının yanı sıra triptofan içeriği sayesinde daha iyi bir uyku almanızı sağlar. Triptofan; melatonin ve serotonin hormonlarının üretimi için yaşamsal bir aminoasittir, bu maddeler de uyku döngüsünde yer alan nörotransmitterlerdir.

Tavuk

Tavuk triptofan gibi aminoasitleri içerek bir diğer gıdadır. Etkilerini daha da arttırmak için, öğleden sonra 1 dilim tam tahıllı ekmek ile tüketilmesini öneriyoruz.