Çikolata Beyninizin Algılama Fonksiyonu için Faydalıdır

Aşırı dozda yemediğiniz sürece ve uygun bir diyet ile beraber tüketildiğinde az miktarda bir çikolata yemenin beyin aktivitelerine faydaları bulunmaktadır.

Eğer insanların her zaman biraz da olsa suçluluk duyarak yediği bir yiyecek varsa o da çikolatadır. Kendisi tam bir çekici yiyecektir, kendimizi onu yemekten alıkoyamayız, hatta ve hatta onun yüzünden kilo vermemiz bile ertelenebilir.

Yine de ılımlı bir ölçüde çikolata yemenin çok da bir sakıncası olmadığını söylemek mümkündür – özellikle doğru çikolata seçimi yapılırsa.

Bitter çikolata sağlığınız için genel anlamda faydalıdır, hatta yeni yapılan bir araştırmaya göre az miktarda sütlü çikolatanın da vücuda faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

Son zamanlarda Güney Avusturalya Üniversitesi Besin Psikolojisi Araştırma Merkezi’nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre, eğer haftada bir kez düzenli olarak çikolata yerseniz, beyniniz daha çevik bir şekilde çalışacak, konsantrasyon ve hafıza gücünüz önemli önemli oranda artış gösterecektir. 

Bu haberin hemen hemen herkesi memnun edeceğinizden emin olduğumuz için biz de bugünkü yazımızda bu haberi sizlerle paylaşma ihtiyacı hissettik.

Çikolata beynin algılama fonksiyonu için faydalıdır

Herkesin bilebileceği üzere çevrede çok fazla çeşitli sayıda çikolata türü bulunmaktadır ve bunların birçoğu sağlıklı olmayan türdendir. Herhangi bir ticari çikolata fabrikasından almak isteyebileceğiniz çikolata türü sağlığınız için hiç de faydalı olmayabilir.

İçeriğinde yüksek oranda şeker ve koruyucu bulunan herhangi bir gıda hiç şüphesiz sağlığa olumsuz etki edecektir: beyin fonksiyonlarını azaltacak, kolesterolü yükseltecek ve kalp krizi geçirme riskini artıracaktır. Eğer hareketsiz bir yaşam tarzı alışkanlığınız varsa bu riskler daha da artacaktır.

Dr. Georgie Crichton’a göre her gün yalnızca bir parça çikolata yemelisiniz (25 ile 28 gram arasında).

cikolata-2

Bu oranı haftada bir iki kereleğine aşsanız da sorun olmayacaktır. Fakat bu durumda en iyisi yüksek kalite bir çikolata seçimi yapmak olacaktır.

Ayrıca Bakınız: Vücut Savunmasını Güçlendirici Doğal Yollar

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi aşağıda takip edebilirsiniz.

Hamilelik sırasında bitter çikolata yemek cenin gelişimini olumlu etkiler

Atlanta Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre bitter çikolatanın flavonol olarak bilinen antioksidan bakımından bir hayli zengin olduğu ortaya konmuştur.

Hamile kadınlar hamilelik süreci boyunca günde 20 ile 35 gram arasında bitter çikolata yediği takdirde plasentanın kalitesi gelişecek, aynı zamanda yüksek kan basıncıyla ilgili bir hastalık durumu olan preeklampsi görülme riskini düşürecektir.

Kulağa ilginç geliyor, değil mi?

Ayrıca Bakınız: Genç ve Zinde Bir Beyin İçin 10 Emir

Çikolata  sizi kalp ve serebrovasküler hastalıklardan koruyabilir

Buradaki kilit konu flavonol ve magnezyum gibi minerallerdir ki bunlar hem kalp hem de beyin sağlığını iyileştirme özellikleriyle bilinmektedir.

  • İskoçya’daki Aberdeen Üniversitesi’nde 12 yıl süren bir çalışma yapılmış ve 20 bin katılımcının sağlık durumları izlenmiştir. Katılımcılar arasında bir gruptan günde 30 ve 40 gram arasında çikolata yemeleri istenmiştir. Katılımcıların diğer kısmından ise çikolata yememeleri ve aynı zamanda aşırı alkol tüketiminden kaçınmaları istenmiştir.
  • Çalışmanın sonucu bir hayli aydınlatıcı olmuştur. Günde küçük miktarda ve düzenli olarak çikolata yiyen ve bunu sağlıklı ve aktif bir hayat tarzıyla kombine eden insanlarda daha iyi bir kalp ve daha iyi bir beyin sağlığı gözlemlenmiştir.

Bitter çikolata gibi sütlü çikolata da algılama fonksiyonuna faydalıdır

beyin

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi düzenli bir biçimde ve ılımlı bir oranda çikolata yemek sağlık için sorun teşkil etmemektedir ve aşağıda belirtilen olumlu etkileri yanında getirmektedir:

  • Görsel hafızanız ve organizasyonel yetenekleriniz gelişecektir.
  • Çalışma hafızanız güçlenecektir, veri işleme, yeni bilgi öğrenme ve yeni bilgi üretme gibi becerileriniz gelişecektir.
  • Aynı zamanda kısa süreli ve uzun süreli hafızanız da gelişecektir.

Tam şu anda küçük bir parça bitter ya da sütlü çikolatadan nasıl olup da bu kadar fayda elde edeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

Araştırmacılar 19 ile 98 yaşları arasındaki insanlar üzerinde 30 yılı aşan bir araştırma yapmış ve tatmin edici miktarda olumlu sonuçlar elde etmiştir.

  • Çikolatada bulunan flavonol beyin hücreleri arasındaki iletişim kabiliyetini artırmaktadır.
  • Beyne giden kanın akışı ve kalitesi iyileşmektedir.
  • Çikolatada bulunan az miktardaki kafein herhangi bir stres durumu yaratmadan ve beyne aşırı yük bindirmeden çeşitli durumlara karşı tetikte olma yetisini artırmaktadır.
  • Bir başka ilginç bilgi de kakao oleik asit içermektedir, yani LDL kolesterolü kontrol eden ve düzenleyen bir tür doymamış yağ içermektedir. Bunu da ek olarak aklımızda bulunduralım.

kosu

Sadede gelirsek,  eğer sağlıklı bir diyet uygulamıyorsanız ve hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürüyorsanız çikolatayı tek başına ve ardı ardına yemek saydığımız bu faydaların hepsini beraberinde getirmeyecektir.

Bu kökeni çok eskilere dayanan ve inanılmaz lezzetli gıdayı doğanın bize bahşettiği bir hediye olarak görmeli ve o şekilde tüketmeliyiz: küçük miktarda, düzenli olarak,  ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile birlikte.

Bu şekilde hem sizin hem de sağlığınızın hoşuna gideceğini biliyoruz.