COVID-19 Döneminde Solunum Sağlığı

20 Mayıs, 2020
Bu pandemiyi en iyi şekilde geçirebilmek için COVID-19 döneminde solunum sağlığı çok önemlidir. Koronavirüs akciğerlere saldıran bir virüstür ve bu nedenle bu organları önemsemek ve korumak esastır.

SARS-CoV-2 mevcut pandeminin arkasındaki koronavirüstür. Bu virüs esas olarak akciğerlerimizi etkilediğinden, COVID-19 zamanlarında solunum sağlığımızı önemsemek önemli bir tıbbi gereklilik haline gelmiştir.

Bu virüsün vücuda enfekte bireylerden çıkan solunum damlacıkları yoluyla girdiğini biliyoruz. Koronavirüs, aerosol görevi gören bu damlacıkların içinde taşınır ve yeni bir konağın solunum sistemine yayılır. Ayrıca damlacıklar başkalarının daha sonra dokunabileceği ve enfekte olabileceği bir yüzeye de inebilirler.

Virüs solunum cihazına ulaştığında, SARS-CoV-2 akciğerlerin en fazla hasara neden olduğu alveollerine yerleşir. Orada, şişlik ve ateş, öksürük, yorgunluk ve nefes darlığı gibi zaten bildiğimiz semptomları üretir.

COVID-19 pandemisi sırasında solunum sağlığına dikkat etmek ana önlem yöntemlerindendir, çünkü herkes bu enfeksiyondan aynı şekilde muzdarip değildir. Bazı insanlar, bu akciğer hastalığının, yoğun bakımda hastaneye yatmaya zorlayan ciddi formlarını yaşarlar. Destek önlemleri başarısız olursa, suni solunum cihazlarına bağlanmaları gerekir.

Ciddi koronavirüs formları geliştirme riski taşıyan gruplar arasında kronik solunum yolu hastalığı olanlar da vardır. Astımı olan insanlar ve kronik obstrüktif akciğer hastalığından (KOAH) muzdarip olanlar bu gruba örnek verilebilir. Ayrıca en hassas olanlar arasına sigara içenleri de dahil edebiliriz.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: COVID-19 Karşısında Kimler En Savunmasız?

COVID-19 döneminde KOAH hastalarında solunum sağlığı

KOAH, yani kronik obstrüktif akciğer hastalığı; astım, kronik bronşit, amfizem ve atelektazi (çökmüş akciğer) gibi patolojileri kapsar. Tüm bunların ortak bir yanı vardır: Bronşlardaki hava geçişinin tıkanması.

KOAH’lı bir hasta genellikle bronşiyal tüplerin daha fazla açılmasını sağlayan ilaçlar almak zorundadır. Bazen günlük ilaçlara ihtiyaç duyarlar, bazen de sadece akut krizlerde ilaç alırlar. En ciddi vakalar, neredeyse tüm gün veya sadece geceleri oksijen almayı gerektirir.

Bu özelliklere sahip hastaların mevcut pandemiye daha savunmasız olduklarını varsaymak son derece mantıklıdır. SARS-CoV-2 enfeksiyonu durumlarının şiddetlenmesine ve hastaneye yatmaya ihtiyaç duyma risklerinin yükselmesine neden olabilir.

COVID-19 döneminde KOAH hastalarının solunum sağlığı her zamankinden daha önemlidir. Virüs zaten hasar görmüş olan akciğer dokusuna yapışırsa, beklenenden daha fazla zarar verebilir.

Hastaneye yatış ve solunum desteği ihtiyacı durumunda, KOAH hastalarının büyük dezavantajları vardır. Bronş tüpleri reaktiftir ve daha az havanın geçmesine izin vererek vücutlarındaki oksijen miktarını azaltır.

Bu risk grubu alışkanlıklarına çok dikkat etmelidir. İlk olarak, bir doktora danışmadan ilaç almayı bırakmamaları çok önemlidir. Ve sosyal mesafe düzenlemelerine saygı göstermeleri son derece önemlidir.

KOAH hastaları herhangi bir koronavirüs belirtisi yaşarlarsa, derhal bir doktora danışmalıdır. Yerel yetkilileriniz tarafından verilen talimatları izleyin ve telefonla danışmadan önce tıbbi yardım almaktan kaçının.

astım spreyi kullanan KOAH hastası kadın
İlaç kullanan KOAH hastalarının akciğer dokuları COVID-19’a karşı genellikle daha savunmasızdır.

Mevcut salgın sırasında tütün kullanmanın tehlikesi

Tütün, solunum sağlığımıza aykırı işlevlere sahip çok güçlü bir toksik ajandır. Solunum sisteminin mukoza zarındaki hücrelerin temizleme mekanizmasını etkileyebilir. Bu nedenle, kişinin doğal savunmasını azaltır.

H1N1 grip salgını ile ilgili önceki deneyimlerimiz, bilim insanlarının tütünün sigara içen hastalar üzerindeki etkisi konusunda araştırma yapmalarına olanak sağladı. Bunu yaparken, sigara içme eylemi ile bu gripten muzdarip olma riski arasında güçlü bir ilişki keşfettiler.

Mevcut koronavirüs söz konusu olduğunda, tütünün etkilerinin benzer şekilde olduğunu varsaymaktan başka seçeneğimiz yok. Sigara içenler kullandıkları miktarı azaltmalı veya daha iyisi, sigarayı tamamen bırakmak için bu zamandan yararlanmalıdır. Her ne kadar izolasyon süreci stresli olsa da ve daha fazla tütün tüketimine yol açsa da, insanların sigara içme isteğine direnmek için çaba göstermeleri çok önemlidir.

sigara içen kadın
Tütün, sigara içenleri koronavirüse karşı daha savunmasız olan bir gruba dönüştüren toksik bir maddedir.

Koronavirüsten kaynaklanmayan solunum yolu hastalıkları

COVID-19 şu anda var olan tek hastalık gibi görünse de, tam tersi doğrudur. Solunum hastalıkları da dahil olmak üzere diğer hastalıkların da hala var olduğunu hatırlamamız gerekir. İnsanlar hala soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonları, akut bronşit, burun alerjileri ve benzeri sorunlardan muzdaripler.

Şüphe duyduğunuzda, semptomları ayırt etmek için bir doktora danışmanız önemlidir. Aynı zamanda, şu anda kendi kendinize karar vererek ilaç kullanmaktan kaçının. Siz veya evinizdeki bir kişinin bu hastalıklardan birini yaşadığı diğer zamanlardan artmış olan ilaçlardan uzak durun.

Yetkililer evlerimizi terk etmemizi ve karantina kısıtlamalarını kaldırmayı güvenli gördüklerinde bile dikkatli kalmamız önemli olacaktır. İnsanlar göreceli normallik ile hareket etmeye başladığında, tüm bu solunum hastalıkları da dolaşımını artıracaktır.

Gözümüz kapalı uyguladığımız alışkanlıklar haline gelene kadar iyi hijyen uygulamalarını benimsememiz önemlidir. Bunlar ellerimizi yıkamayı, hapşırırken ve öksürürken dirseğinizin içini kullanmayı ve belirtileriniz varsa mesafenizi korumayı içerir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Neden Öksürürüz? Nedenleri ve Önlemler

COVID-19 döneminde solunum sağlığı bağlılık gerektirir

Bu salgın sırasında duymaya devam ettiğimiz şeylerden biri, dikkatli olmanın ortak bir sorumluluk olduğudur. COVID-19 zamanlarında solunum sağlığı söz konusu olduğunda da aynı şey geçerlidir. Sadece KOAH’lı hastaların sorumluluk alması yeterli olmayacaktır, aynı zamanda tüm küresel toplum da bunu yapmalıdır. Risk altındaki gruplar, koronavirüsün yayılmasının önlenmesi konusunda herkesin sağduyusuna ve düşünceliliğine ihtiyaç duymaktadır.

  • Lawrence H, Hunter A, Murray R, et al. Cigarette smoking and the occurrence of influenza– Systematic review. J Infect 2019;79:401–6.
  • Shaker, Marcus S., et al. “COVID-19: Pandemic Contingency Planning for the Allergy and Immunology Clinic.” The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice (2020).
  • Chica-Meza, Carmen, et al. “Cuidado Respiratorio En Covid-19.” Acta Colombiana de Cuidado Intensivo (2020).