COVID-19 için İlaç Geliştirilme Aşamasında

21 Mart, 2020
Şu anda çok sayıda ilaç şirketi, hepsi bu hastalığa karşı koruma amacıyla COVID-19 için ilaç ve belki de bir aşı geliştirme üzerinde çalışmaktadır. Çin, ilk acil durum aşılarının Nisan 2020'de hazır olacağını duyurdu.

Dünyanın en büyük farmasötik federasyonlarından dördü, halihazırda 30 antiviral ilacı koronavirüsün önlenmesi ve tedavisi için test ettiklerini bildirdi. Benzer şekilde, ilacı etkinlik açısından değerlendirdiklerini belirttiler. Ayrıca COVID-19 için bir aşı geliştirmenin bir yolunu da bulma ihtimalleri var.

Duyuru, Uluslararası İlaç Endüstrisi Federasyonu (International Federation of the Pharmaceutical Industry – IFPMA), Avrupa İlaç Endüstrisi Federasyonu (European Federation of the Pharmaceutical Industry – EFPIA), Amerikan İlaç Araştırma ve Üreticileri (Pharmaceutical Research and Manufacturers of America – PhRMA) ve Kore İlaç Endüstrisi Birliği (Korean Pharmaceutical Industry Association – KRPIA) temsilcileri tarafından yapıldı.

İlaç endüstrisinin, endüstrinin kendisini birleştirebilecek çabaların büyük bir birleşimini sağlamak için çalıştığını da eklediler. Ancak sağlık otoritelerinin, sağlık kuruluşlarının, akademisyenlerin ve araştırmacıların katılımının da gerekli olduğunu vurguladılar. Bunun nedeni, sonuç üretimini araştırma ve geliştirme programlarının işbirliğiyle başarmak istemeleridir.

Okuyun: Grip Vücudu Nasıl Etkiler?

COVID-19 için İlaç Geliştirilme Aşamasında

Başlangıçta, araştırmacılar HIV ve Ebola gibi hastalıklara karşı etkili olduğu kanıtlanmış antiviral ilaçları incelemeye başladı. Şu anda, bu ilaçlar hakkındaki mevcut literatürün gözden geçirilmesiyle birlikte birkaç klinik çalışma devam etmektedir.

Araştırmaların ikinci ayağı, ACE inhibitörlerinin koronavirüs üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu tür inhibitörler, koronavirüs hastalığı ile uğraşırken iyi sonuçlar vermiştir.

Şu anda, Amerikan laboratuvarı AbbVie, lopinavir ve ritonavir isimli iki antiviral ilacın kombinasyonu ile testler yapmaya devam etmektedir. Roche, Merck ve Bayer şirketleri interferon üzerine çalışmaktadır. GlaxoSmithKline (GSK) Zanamivir’in potansiyelini araştırmakta ve Gilead ise Remdesivir üzerinde çalışmaktadır.

ilaç kutusundan taşmış haplar
İlaç endüstrisi, koronavirüsü tedavi edebilen antiviralleri değerlendirmektedir.

COVID-19 için İlaçlar – Farmasötikler

Buna ek olarak, Japon ilaç şirketi Takeda da yeni ilaçları test ediyor. Uzmanlara göre, bunlardan biri, kan plazmasından türetilen bir ilaçtır ve koronavirüse yakalanma riski yüksek olan bireyleri tedavi edebilmesi beklenmektedir.

Pfizer, salgın ortaya çıkmadan önce geliştirilmekte olan bazı antiviral bileşiklerin ön değerlendirmesini hızlandıracağını açıkladı. Laboratuvar, COVID-19’dan farklı diğer koronavirüslerin replikasyonunun inhibitörleri olarak zaten değerlendirildiklerini açıklamıştır. Bu, son bulgunun yakın olabileceğini göstermektedir.

Son olarak, Regeneron Pharmaceuticals, mevcut salgınla etkili bir şekilde yüzleşmemize olanak tanıyacak bir veya daha fazla ilaç ve tedavi geliştirme amacıyla ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı (United States Department of Health and Human Services – HHS) ile birlikte çalıştığını bildirdi.

Okuyun: Neden Soğuk Algınlığı Geçiririz?

COVID-19 için İlaçlar – Aşılar

İlaçlara ek olarak, araştırmacılar bir koronavirüs aşısı üzerinde de çalışıyorlar. Ayrıca, Sanofi Pasteur olarak da bilinen ve Johnson & Johnson‘ın farmasötik bölümünün bir parçası olan Janssen şirketi kendini olası bir aşının geliştirilmesine adamıştır. GlaxoSmithKline firması da benzer bir yolda ilerlemektedir.

Bu ve diğer ilaç şirketleri çeşitli aşı türleri üzerinde aynı anda çalışmaktadır. Bu aşıların bazıları geçici bir etkiye sahip olacakken, diğerleri daha kalıcı bir çözüm sağlamayı amaçlamaktadır.

Bazı Kuzey Amerika gazeteleri, ABD Ulusal Sağlık Enstitülerinin (United States National Institutes of Health – NIH) bu hedefin ön saflarında yer aldığını belirtmiştir. Bu gazeteler, farelerde yapılan testlerin başarılı sonuçlarından bahsetmektedirler. Ayrıca, genç, sağlıklı gönüllülerle yapılacak testlerin yakında başlayacağını duyurdular.

Bu arada, Çin’den gelen bilgiler, koronavirüs vak’aları için üretilecek olan ilk acil durum aşılarının o ülkede Nisan ayında hazır olacağını vadetmektedir.

ilaç şişesinden sıvı çeken iğne
COVID-19 için bir aşı geliştirilmesi, birçok ilaç şirketinin ve Ulusal Sağlık Enstitülerinin öncelikleri arasındadır.

Dr. Peter Daszak’ın endişeleri

Bir hastalık çevrebilimcisi ve bir bilimsel organizasyon olan EcoHealth Alliance üyesi olan Dr. Peter Daszak, dünyanın ortaya çıkan salgınlara yanlış tepki verdiğini belirtti. Ona göre, bir koronavirüs aşısının geliştirilmesi, yeni salgınların çok yakında ortaya çıkmasını engellemeyecektir.

Şiddetli Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome – SARS) vak’alarını örnek verdi. Bu hastalığa karşı geliştirilecek bir aşının, hastalığın pek çok bulaşma nedeninden sadece birini önleyeceğini belirtti. Ayrıca bu duruma örnek olarak HIV’den de bahsetti. Ortaya çıkmasından yıllar sonra bile bugün doktorların hala tedavi için çeşitli ilaçlara başvurduğunu hatırlattı. Yani, HIV için hala geliştirilmiş bir aşı yok.

Daszak, uygun tepkinin insanların dünyayı etkileme şeklini değiştirmek olduğuna dikkat çekti. Özellikle vahşi yaşamla olan etkileşimimiz kontrol altına alınmalıdır. Bunun nedeni, bu virüslerin çoğunun, insanların orman temizleme, yol yapımı ve kaçak avlanma sırasında temas ettiği hayvanlardan bulaşmasıdır.

Dikkate Alın

COVID-19 için spesifik tedavi geliştirilme aşamasındadır. İlaç endüstrisinde antiviral bir ilaç veya aşı üretmek için birçok çaba olsa da, işin aslı hala deney aşamasındayız.