COVID-19 Vücudu Nasıl Etkiler

20 Mayıs, 2020
COVID-19 vücudu nasıl etkiler? Koronavirüs yüksek ateş, öksürük ve burun tıkanıklığına yol açar. Eğer Enfeksiyon kötüleşirse solunum yetmezliği ve ölüme neden olabilir.

COVID-19 son birkaç hafta içerisinde gezegenin büyük bir kısmını sarsmış olan virüstür. Bu virüsün neden olduğu enfeksiyon şu an bir pandemi haline dönüşmüş durumdadır ve özellikle de Çin ve Avrupa’da olmak üzere çok yüksek sayıda insana bulaşmaktadır. Ancak, bu virüsün insanın organizmasında ortaya çıkarttığı etkilerin farkında olmayan birçok insan hala vardır. Bundan dolayı, bugün şu soruyu cevaplayacağız: COVID-19 vücudu nasıl etkiler?

Koronavirüs farklı tıbbi durumlara yol açabilecek farklı bir virüs ailesine aittir. Spesifik olarak COVID-19 virüsün mutasyon geçirmesinin sonucunda ortaya çıkmış hayvansal kökene sahip bir virüstür. Virüs ilk defa Çin’in bir şehri olan Wuhan’da 2019 yılının Aralık ayında tespit edilmiştir.

Bu yeni suş daha önce hiç insanlarda bulunmamıştı. Bu enfeksiyonun en büyük problemi yayılma kapasitesinin çok yüksek olmasıDahası, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler arasındaki ölüm oranı da %15’in üzerinde.

O halde, koronavirüsün semptomları nelerdir? COVID-19 vücudu nasıl etkiler? Aşağıda bu soruları cevaplıyor olacağız.

COVID-19 Vücudu Nasıl Etkiler?

COVID-19 bir dizi soruna neden olabilen bir virüstür. Birçok enfeksiyon vakasında -neredeyse vakaların %80’inde- insanlar sadece hafif semptomlar deneyimlerler. Bu semptomlar yavaş yavaş ortaya çıkar ve genellikle komplikasyonlara neden olmazlar. Bu semptomlar aşağıdakilerdir:

  • Yüksek ateş: Genellikle 38 ºC civarında.
  • Boğaz ağrısı
  • Öksürük
  • Burun Tıkanıklığı
  • Fiziksel bitkinlik ve genel kas ağrıları

Ancak, herhangi bir insan daha ciddi bir enfeksiyon vakası geliştirebilir. Bu, özellikle yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler söz konusu olduğunda geçerlidir. Bu vakalarda insanlar nefes almakta güçlük çekerler ve enfeksiyon solunum yetmezliğine yol açabilir.

Risk altındaki nüfus diyabet ve yüksek tansiyon hastalarını, ve kardiyak problemleri olan kişileri de içerir. Semptomlar, ortalamaya vurulduğunda virüsün yakalanmasından 5 gün sonra ortaya çıkar. Ancak COVID-19’un kuluçka süresi 14 güne kadar sürebilir. Diğer bir deyişle kişinin virüs ile etkileşime geçmesi ile ilk semptomların ortaya çıkması arasında 14 gün geçebilir.

Yüksek ateşi olan bir adam.
Yüksek ateş, koronavirüsün temel semptomlarından bir tanesidir.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Koronavirüs: Cep Telefonunuzu Nasıl Temizlersiniz

COVID-19 Nasıl Yayılır?

COVID-19 esas olarak solunum sistemimizden ortaya çıkan damlacıklar yolu ile yayılır. Bunlar öksürdüğümüzde ya da hapşırdığımızda oluşan küçük damlalardır. Bundan dolayı uzmanlar virüsün insandan insana yayıldığını söylerler, özellikle de büyük insan gruplarının ve kalabalıkların olduğu yerlerde bu yayılma gerçekleşir.

Virüs 1 ila 2 metre arasındaki mesafelerde seyahat edebilir, ki bu da kendimiz ve diğer insanlar arasında korumamız gereken güvenli mesafedir. Ancak, görünüşe göre bu virüsün tek iletim aracı değildir.

Bilimsel raporlara göre bu minik damlalar objeleri ve yüzeyleri de kontamine edebilir. Bu, sağlıklı bir insanın kontamine olmuş bir obje ile etkileşime girdiği için enfeksiyonu kapabileceği anlamına gelir.

Dahası, bu pandemide çocukların önemli bir grup olduğunu belirtmek de önemlidir. Ancak bunun nedeni çocukların bağışıklık sistemi değildir. Bunun nedeni daha çok çocukların gördükleri her yere dokunma ve ellerindeki objeleri ağızlarına götürme eğilimleridir. Bundan dolayı çocuklar ile ilgili özellikle dikkatli olmalıyız çünkü kolayca taşıyıcı haline gelip diğer insanlara COVID-19 yayabilirler.

Maske kullanan bir çocuk.
Çocuklar koronavirüs taşıyıcısı olabilir ve virüsü yaşlılara ve diğer risk gruplarına bulaştırabilir.

Daha fazlasını keşfedin: Koronavirüs Hakkındaki Yaygın Efsaneler

COVID-19’un Yayılmasını Nasıl Önleyebiliriz?

COVID-19’un yayılışını engellemek için ilk önce ülkemiz ya da devletimizin empoze ediyor olduğu normlara uyum sağlamalıyız. Birçok ülkede vatandaşların bir süreliğine evlerinde kalmaları son derece önemlidir. Hükumetler insanlara sadece mutlaka gerekli ise evlerini terk etmelerini emretmiştir.

Dahası, herkesin ellerini sık sık yıkaması da son derece önemlidir. Sabun ve su kullanmak yeterli olacaktır, ancak alkol bazlı el dezenfektanları da kullanabilirsiniz. Aynı şekilde kontamine edilmiş olabilecek objeleri ve yüzeyleri de temizlememiz gereklidir.

Dahası, koronavirüs kapmış olan biri ile temas halinde olmuş olan insanlar maske takmalıdır. Aynı şekilde, öksürür ya da hapşırırken en iyisi burnunuzu ve ağzınızı tek kullanımlık bir peçete ile örtmek ve sonrasında bu peçeteyi çöpe atmaktır. Eğer bir peçeteniz yoksa dirseğinizin içerisini kullanmalısınız.

Bir pandemi ile uğraşıyor olduğumuz gerçeğini göz ardı edemeyiz. Problemin mümkün olan en kısa sürede çözüleceğinden emin olmak için hepimiz kendi üzerimizde düşen şeyleri yapmalıyız. Eğer herhangi bir semptom gösteriyorsanız acil servisler ile iletişim kurmaya ve diğer insanlardan uzakta durmaya çalışın.

  • Ministerio de Sanidad, Consumo y Bienestar Social – Profesionales – Información para la ciudadanía – Coronavirus. (n.d.). Retrieved March 17, 2020, from https://www.mscbs.gob.es/profesionales/saludPublica/ccayes/alertasActual/nCov-China/ciudadania.htm
  • Coronavirus (CoV) GLOBAL. (n.d.). Retrieved March 17, 2020, from https://www.who.int/es/health-topics/coronavirus/coronavirus
  • Coronavirus: los efectos en los niños y niñas | Save the Children. (n.d.). Retrieved March 17, 2020, from https://www.savethechildren.es/actualidad/coronavirus-los-efectos-en-los-ninos-y-ninas
  • Preguntas y respuestas sobre la enfermedad por coronavirus (COVID-19). (n.d.). Retrieved March 17, 2020, from https://www.who.int/es/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/q-a-coronaviruses#:~:text=sintomas