COVID-19’a Karşı Önemli Önleyici Tedbirler

24 Mart, 2020
COVID-19'a karşı en etkili önleyici tedbirler ellerinizi yıkamak ve salgının baş gösterdiği noktalardan uzak durmaktır. Eğer semptomlar yaşıyor olabileceğinizi düşünüyorsanız bir sağlık uzmanına danışmalısınız.

COVID-19 karşısında alınması gereken önleyici tedbirleri bilmek çok önemlidir.

Şu anda bir koronavirüs salgınının tanıkları olmaktayız. COVID-19 olarak da bilinen bu virüs dünya çapında birçok ülkeyi etkiliyor. 2019 yılının Aralık ayında ilk vakaların Çin’de keşfedilmesinden beri virüs hızla dünya çapında yayıldı. Birçok insan korku içerisinde. Birçok insan ya karantina altına alındı, ya da bulaşmayı engelleyebilmek amacı ile kendilerini izole etmeyi tercih etti. Aynı şekilde, birçok insan sokaklara sadece yüzlerine maskeler takarak çıkıyor. Genel olarak, COVID-19 korku uyandırır halde. Ayrıca birçok şehirde de karantina protokolleri yürürlüğe koyulmuş durumda.

Ancak, bu virüs hakkındaki birçok bilgi çarpıtılıyor. Gerçekler ile kurgu arasında ayrım yapmak giderek daha da zor hale geliyor. Önleyici tedbirler, virüsün kuluçka süresi ve bulaşma şeklinin etrafında birçok yanlış inanç var.

COVID-19 insanlar arasında yakın temas ve öksürük ya da hapşırık yolu ile ortaya çıkan respiratuar damlacıklar yolu ile bulaşan bir virüstür.

Bu yazımızda, size COVID-19 yayılımını engellemek için alabileceğiniz önleyici tedbirlerden bahsedeceğiz.

COVID-19 Karşısında Alınacak İlk Önleyici Tedbir: Enfekte Olmuş Bölgelerden Kaçının

Virüs dünya genelinde giderek yayılmakta olsa da, diğerlerinden daha fazla vakanın bulunduğu alanlar vardır. Bu alanlara risk alanları denir ve buralarda enfeksiyon kapma riskiniz daha yüksektir. Örneğin İtalya’nın kuzeyi bu bölgelerden bir tanesidir.

Anahtar, enfeksiyonu kapmış olan insanlardan uzak durmaktır. Bu basit görünebilir, ancak öyle değil. COVID-19 ortalamada altı gün süren bir kuluçka dönemine sahip. Ayrıca sağlık servisleri de tanı alabilmek için test yaptıran insanlar dolayısıyla maksimum kapasitelerine yaklaşmaya başlıyor. Bu, enfeksiyonu yakalamış olduklarını bilmeyen insanlar ile etkileşime geçmenizi neredeyse kaçınılmaz kılıyor. Ancak, enfeksiyonu yakalamış olup olmadıklarını hala bilmiyor dahi olsalar, semptomları olan insanların yakınında olmaktan kaçınmanız öneriliyor.

Ayrıca, kalabalık yerlere gitmemek de daha akıllıca. Ancak, etkinliklerin ve iş aktivitelerinin iptali de dahil olmak üzere bu tip önlemleri planlamak her ülkedeki sağlık görevlilerinin sorumluluğu.

Elindeki peçeteye hapşıran bir kadın.
İlk önerimiz COVID-19 semptomları gösteren insanlardan uzak durmanız.

Güvenli Bir Mesafe

Bilim insanları virüsün yaklaşık 90 cm civarında hareket kabiliyeti olduğunu belirtiyor. Bundan dolayı, eğer herhangi bir semptom gösterir haldeyseniz diğer insanlardan en az 90 cm uzaklıkta durmanızı öneririz. İtalya’da bile bu önlem standart olan önlemler arasında.

Bu yazımız da hoşunuza gidebilir: COVID-19 için İlaç Geliştirilme Aşamasında

Ellerinizi Sık Sık Yıkamalısınız

Ellerinizi yıkamak herhangi bir enfeksiyon söz konusu olduğunda en temel ve yardımcı önleyici tedbirlerden bir tanesidir. Bu özellikle de tuvalete gitmek, hapşırmak ya da öksürmek gibi şeylerden sonra (ve elbette eğer hasta bir insan ile etkileşimde bulunduysanız) çok önemlidir. Ellerinizi su ve sabun ile yıkamanız yeterli olsa da elinizi dezenfekte edecek ürünler de kullanabilirsiniz.

Hapşırdığınızda ya da öksürdüğünüzde burnunuzu ve ağzınızı kapatmak elzemdir. Tercihen bunu bir peçete yardımı ile yapmalısınız. Ayrıca, sonrasında da ellerinizi yıkamalısınız.

Ellerini yıkayan bir kişi.
Ellerinizi yıkamak COVID-19 enfeksiyonunu yakalamanıza karşı alınabilecek en iyi koruyucu önlemdir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Virüsler Neden Daha da Güçleniyor?

Acil Durum Servislerine Başvurun

Eğer enfeksiyonu yakalamış olan bir kişi ile etkileşime geçtiyseniz ve siz de semptomlar yaşamaya başladıysanız acil durum servisleri ile iletişime geçmekten çekinmeyin. Uyarıcı semptomlar öksürük, sık sık hapşırma, nefes sıkışması ve ateştir.

Ancak bugünlerde alarm seviyesinin yüksekte olduğunu da aklınızda tutmalısınız. Sağlık hizmetleri maksimum kapasitelerine ulaşmakta. Bundan dolayı, bu servisler ile eğer enfeksiyonu yakaladığınızı gerçekten düşünüyorsanız iletişime geçmeniz de önemlidir.

Yiyecek ya da hayvanların idare edilmesi ile ilgili herhangi bir özel önlem alınmamıştır. Ancak, COVID-19 ile ilgili haberler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir, çünkü her yeni gün ile birlikte yeni önlem ve öneriler ortaya çıkmaktadır.

COVID-19 Karşısında Alınabilecek En İyi Önleyici Tedbirler

Bu yazımızda açıklamış olduğumuz üzere, en iyi önleyici tedbirler ellerinizi sık bir şekilde yıkamak ve enfeksiyonun bulunduğu alanlardan uzak durmaktır. Eğer öksürük gibi semptomları olan bir insan görürseniz yapılması gereken ideal şey bu kişiden en az 90 cm uzakta durmaktır.

Eğer semptom gösteriyorsanız bir doktora danışmayı unutmayın. Aynı şekilde, eğer enfeksiyonu yakalamış olabileceğinizden şüpheleniyorsanız diğer insanlara bulaştırmamak adına kendinizi izolasyona almanız gerekir.