Dal Bloğu Belirtileri ve Tedavileri

Dal bloğu, kalp ritmi tutulum düzeyine bağlı olarak çeşitli sınıflandırmalara sahiptir. Tedavi, vakaların çoğunda hastalığın kontrolüne yardımcı olabilir.
Dal Bloğu Belirtileri ve Tedavileri

Son Güncelleme: 15 Mayıs, 2021

Dal bloğu, kalp yapılarından birinin düzgün çalışmadığı zamandır. Ek olarak, bu yapılar, organın her iki tarafını kaplamak için iki dala (bir sağ ve bir sol) bölünen elektriksel uyarıları iletebilen özel dokulardan yapılmıştır.

Kalbin normal bir ritme girememesine neden olur ve bu da kardiyovasküler komplikasyon olasılığını artırır. Bu durum hakkında biraz daha bilgi edinmek ister misiniz? Okumaya devam edin!

Daha fazlasını öğrenin: 6 Kalp Hastalığı ve Semptomları

Dal bloğuna ne sebep olur?

En yaygın olarak dal bloğuna neden olan koşullar şunları içerir:

Çoğu durumda, kalpte elektriksel uyarıların iletilmesinden sorumlu olan dokunun irigasyonu, enfarktüste olduğu gibi yetersizdir. Burada, bir aterom plağının yırtılması, miyokardiyuma oksijen ve besin taşıyan koroner arterlerdeki kan akışını engelleyebilir.

İkincisi, çoğu durumda geri döndürülemez olan ilerleyici doku bozulmasına neden olur. Bu nedenle, dal bloğu, bazı kardiyovasküler olayların yaygın bir komplikasyonudur.

Bunun aksine miyokardit, enfeksiyon sonucu ortaya çıkan miyokardiyumun iltihaplanmasıdır. İlgili mikroorganizmalardan biri, Chagas hastalığının etken maddesi olan Trypanosoma cruzi’dir.

kalp krizi geçiren adam
Miyokardiyumu etkileyen kardiyovasküler olaylar dal bloğu nedeniyle kötüleşebilir.

Dal bloğu belirtileri

Bundan kaynaklanan kalp ritmi özelliklerine bağlı olarak birkaç türü vardır. Neyse ki çoğu hastada hafif bir blok vardır ve semptom geliştirmez. Bu durumlarda, rutin tıbbi değerlendirmenin bir parçası olarak tanı konması yaygındır.

Bununla birlikte, belirgin belirtiler geliştirenler çarpıntı ve bayılma (senkop) sergileyebilir. Ayrıca, genellikle yüksek tansiyon veya diabetes mellitus gibi diğer ilişkili kardiyovasküler veya metabolik hastalıklara sahiptirler.

Çeşitli organların (böbrekler gibi) tutulma derecesine bağlı olarak daha fazla semptom olabilir. Ayrıca, ağır vakalarda kalp işlevini düzgün bir şekilde yerine getiremez ve hemodinamik dengesizliğe yol açabilir. Bu, kan basıncında, düzeltilmezse şoka neden olabilecek aşamalı bir düşüşü içerir.

Dal bloğu teşhisi

Bir doktor, klinik unsurlar ve tamamlayıcı testlerin bir kombinasyonu ile tanıya ulaşabilir. Ek olarak, kalp ritmi bozukluğunu tespit etmek için kapsamlı bir fizik muayene yapabilirler.

Her durumda, bunu bir elektrokardiyogram aracılığıyla onaylarlar. Buradaki temel özellik, kalp atışlarının görülme sıklığını içeren kalbin elektriksel aktivitesinin bir ölçüsüdür. Bu son özellik dal bloğu olan hastalarda olması gerektiği gibi çalışmaz.

Üstelik daha pahalı bir görüntüleme tekniği olan ve sadece bir uzman tarafından yapılabilen bir ekokardiyogram yapmak da mümkündür. Kullanımının avantajı, hastalığın kökenini açıklayan yapısal değişiklikleri belirlemeyi mümkün kılmasıdır.

Dal bloğu için tedaviler

Klinik ciddiyete ve ölümcül aritmi gelişme riskine bağlı olarak birkaç tedavi yöntemi vardır. Genel olarak en önemlileri aşağıdadır.

İlaçlar

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, çoğu vaka asemptomatik hastalara karşılık gelir. Bu nedenle, uzman genellikle dal bloğu için özel olarak herhangi bir reçete yazmaz. Bununla birlikte, hastalığın nedenine karşı ilaç yazmak gerekir.

Örneğin, hipertansif bir hasta için antihipertansif ilaçlar ve diüretik reçete etmek yaygındır. Bu büyük bir ilaç grubudur ve farklılıklar etki mekanizmalarında yatmaktadır.

En sık kullanılanlardan bazıları losartan, amlodipin ve enalapril olup, diüretikler grubunda hidroklorotiyazid ve furosemid öne çıkmaktadır.

Kalp pili

Dal bloğu tedavisi: Elinde kalp pili tutan doktor
Kalp pilleri, kalbe düzenlilik kazandırmak için kalp atışını kontrol eden cihazlardır.

Bu cihaz, kalbin elektriksel aktivitesini normal bir ritme ayarlayabilir. Başlangıçta çeşitli yan etkileri olan maliyetli ve sorunlu bir tedaviydi ancak şu anda güvenli ve bakımı kolaydır.

İspanyol Kalp Vakfı tarafından yayınlanan bir yayına göre iki tür kalp pili vardır: geçici ve kalıcı. İkincisi, deri altı implantasyonu gerektirir, bunun için doktorun ayrıca kalbin sağ tarafında drene olan damarlardan birine bir tel sokması gerekir.

Kardiyak resenkronizasyon tedavisi

Bu tedavi, kalbin sol ve sağ taraflarının aktivitesi arasında zayıf koordinasyonun olduğu daha ağır vakalar içindir. Mayo Clinic yayınına göre, kullanılan cihaz aynı zamanda biventriküler kalp pili olarak da bilinir.

Faydası o kadar büyük ki bazı modellerde implante edilebilir kardiyoverter defibrilatör bulunur. Bu, cihazın kalp ritminin önemli ölçüde değiştiği acil durumlarda defibrilasyon impulsu gönderebileceği anlamına gelir.

Komplikasyonları önlemek

Son olarak, risk faktörleri olan kişiler, ölümcül kardiyovasküler olayların gelişme olasılığı nedeniyle rutin bir tıbbi konsültasyona sahip olmalıdır. Aile hekimleri ve dahiliyeciler bazı durumlarda geçerli bir seçenektir. Bununla birlikte, hastayı bir kardiyoloğa yönlendirebilirler.

İlginizi çekebilir ...
Kalp Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kalp Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir

Kalp hastalıkları hızlı bir şekilde çok ciddi hale gelebilecek problemlerdir, bundan dolayı bu konuda düzenli kontroller yaptırmak önerilir.  • Burri H, Lerch R. Echocardiography and patient selection for cardiac resynchronization therapy: a critical appraisal. Heart Rhythm 2006; 3: 474-9.
  • Garillo R, et al. Terapia de resincronización cardíaca. Cruzando la frontera de las indefiniciones. Rev Urug Cardiol 2011;26:71-76.
  • Geiter H. Los bloqueos de rama cardíacos. Nursing 2004;22(1):21-24.
  • Lozano J. Arritmias cardíacas y su tratamiento. OFFARM 2001;20(11):11-153.
  • Ostabal M, et al. Los marcapasos cardíacos. Med Integral 2003;41(3):151-61.
  • Vogler J. Bradiarritmias y bloqueos de la conducción. Rev Esp Cardiol 2012;65(7):656-667.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.