Doğal İlaçlarla Öksürüğünüzü Geçirin

· 17 Mart, 2015

Öksürük, oldukça yaygın olan ve yılın herhangi bir zamanında ortaya çıkabilen rahatsız edici bir durumdur. Bu semptom; grip, alerji, soğuk algınlığı, akciğer rahatsızlıkları vb. birçok hastalığın habercisi olabilir. Vücudun, solunum yollarındaki zararlı maddeleri çabucak dışarı atabilmesini sağlamak amacıyla ortaya çıkar. Öksürük çoğu zaman rahatsız edicidir ve tüm vücutta rahatsızlığa yol açar, bu da hastanın durumunu kötüleştirebilir.

Ne Yapılmalı?

Bir sürü para ve enerji harcamak zorunda kalmadan kendi başınıza hazırlayabileceğiniz ev yapımı doğal ilaçları kullanmak, çoğu zaman öksürüğü geçirmede çok işe yarar. Bu yüzden, sizlere aşağıda anlatacağımız ilaçların hazırlanma aşamasını dikkatle incelemelisiniz.

1. Soğan

Onion

Soğanla hazırlanan bu ilaç, öksürüğe karşı savaşmada en etkili olanlardan biridir. Harika dezenfektan, öksürük baskılayıcı ve balgam söktürücü özellikleriyle, birçok hastalığı hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca soğanın içerisindeki enzimler, oksijenin hücrelere taşınmasını sağlayarak nefes alıp vermeyi kolaylaştırır.

Magnezyum, kalsiyum, klor, fosfor, demir, iyot, potasyum, sülfür, çinko ve bunun gibi zengin eser element ve mineral içeriğine sahiptir. Ayrıca çok iyi bir A, B, C ve E vitamini kaynağıdır.

Şimdi size, soğanı ev yapımı bir ilaç olarak kullanabilmeniz için iki çeşit yöntem göstereceğiz.

Hazırlanışı

İlk yöntem:

Biraz zaman alsa da, bu yöntem oldukça basittir. Soğanı soyun ve küçük küçük doğrayın. Daha sonra bir kaseye koyup bir limonun suyunu ve biraz bal ekleyin. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra yaklaşık 6 saat bekletin. 6 saat geçtikten sonra, bu karışımdan 3 yemek kaşığı içebilirsiniz. Bunu iyileşene kadar günde üç kez tekrarlayın.

İkinci Yöntem:

Soğanları dilimleyin ve bir tabağa koyun. Daha sonra bu tabağı başucunuzdaki komodine koyun. Başka hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Uyudukça öksürüğünüzün nasıl azaldığını ve nasıl daha iyi dinlenmenizi sağladığını göreceksiniz.

2. Sarımsak

Cutting-garlic

Tıpkı soğan gibi sarımsağın da; solunum, sindirim, kardiyovasküler ve epidermis hastalıklarına karşı savaşan birçok özelliği vardır. Harika bir antiseptiktir. Ayrıca güçlü bir dezenfektan ve toksin arındırıcı görevi görür. Sarımsak ile tedavi genellikle güvenlidir.

Ne Yapmalıyım?

Sarımsak ile hazırlayabileceğiniz bir şurup istiyorsanız, tek ihtiyacınız olan şey birkaç diş sarımsak, biraz kekik ve zeytinyağı. Tüm malzemeler elinizde varsa; sarımsağı blendırdan geçirin, kekik ve zeytinyağını ekleyerek bir karışım hazırlayın. Karışım yoğun bir kıvam aldığında veya içilecek kıvama geldiğinde hazır demektir. Daha güçlü bir etki için, kahvaltıdan önce bir yemek kaşığı içilmesini öneriyoruz. Bu şurubu her gün için.

3. Balgam Sökücü Meyve-Sebze Suyu

Bu seçenek, tadı ve kokusuyla kesinlikle öncekilere göre daha iyidir. Bu tarifte üzüm ve kerevizin iyileştirici özelliklerini birleştiriyoruz. Üzüm vitamin ve antioksidanlar içerir ve kan basıncını düşürme yeteneğine sahiptir. Vücudu toksinlerden arındırmada çok etkilidir. Diğer yandan kereviz, rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Kan damarlarını genişleterek kan dolaşımını arttırır. Ayrıca vücut sıvı dengesini etkili bir şekilde düzenleyerek fazla sıvının vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Nasıl Hazırlanır?

İyileştirici, balgam sökücü bir meyve-sebze suyu hazırlamak için; küçük bir salkım üzüm, kereviz sapı ve dilediğiniz miktarda su gerekiyor. Tüm malzemeleri bir araya getirip iyice doğranana kadar blendırdan geçirin. Bu içeceği gece için ve mümkünse evden çıkmayın.

İşe Yarayacak mı?

Bahsedilen bu doğal, ev yapımı tarifler çoğu zaman oldukça etkilidir ancak tabi ki tam bir başarı yakalamanız size bağlı. Bol bol narenciye tüketip vücudunuzun sıvı miktarını arttırmaya çalışın. Ayrıca geceleyin soğuk havada dışarı çıkmaktan kaçının ve üzerinizi örtün.

Not: öksürüğünüz kötüleşirse veya devam ederse, doktora görünün. Kendinize dikkat edin.