Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüsün Hava Yoluyla Taşınmadığını Belirtiyor

20 Mayıs, 2020
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kısa süre önce yayınladığı bir bildiride koronavirüsün hava yoluyla iletilemeyeceğini ve maskeleri doğru kullanmamız gerektiğini vurguladı. Bunu bu makalede daha ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız.

Hem Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hem de bağımsız bilim adamları koronavirüs ile ilgili bulguları düzenli olarak yayınlamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan yakın tarihli bir açıklamada, koronavirüsün hava yoluyla yayılmadığı belirtiliyor. Özellikle kaynakları yönetmeyi düşünürken bunun göz önünde bulundurulması gerekir.

Bu bilgileri virüs hakkında zaten bildiklerimizle birlikte kullanabilir ve buna göre hareket edebiliriz. Ülkeler bu keşifleri halihazırda uyguladıkları önleyici tedbirleri iyileştirmek için kullanabilirler.

Zaten sosyal mesafe ve karantinanın yanı sıra yüz maskesi takıp el yıkamanın enfeksiyon oranını azalttığına şahit olduk.

WHO, bize koronavirüsün bulaşmasının hava yoluyla olmadığını hatırlatmak istiyor. Bu zaten biliniyor ve sağlık kuruluşları bununla ilgili raporlar yayınladılar.

Koronavirüsün hava yoluyla taşınmaması, gerçek iletimini önlememiz gerektiği anlamına gelir. Bu yüzden yüzeyleri dezenfekte etmek ve maske takmak için özel kılavuzlarımız var.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Koronavirüs Akciğerlerdeki Hücreleri Nasıl Enfekte Eder

WHO hava yoluyla bulaşma hakkında ne diyor

WHO, 29 Mart’ta ayın 27’sinde yayınladığı bir raporu güncelleyen kısa bir rapor yayınladı. Bu rapor sadece iki sayfa uzunluğundadır ve koronavirüs iletimine dair kanıtları inceler.

Rapor, koronavirüsün hava yoluyla taşınamayacağını belirtiyor. Bu virüs, sadece solunum damlacıkları ile bulaşabilir. Enfekte insanlar, daha sonra belirli bir mesafe ilerleyebilen bu damlacıkları solunum sırasında bırakır.

WHO, havadan iletim ile damlacık iletimi arasında bir fark olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Çevreye dirençli virüsler havanın kendisinden bulaşabilir.

SARS-CoV-2 için durum böyle değildir. Bu virüsün hareket etmek için solunum damlacıklarına ihtiyacı vardır ve damlacıklardan ayrıldığında çok fazla direnç kaybeder.

evinde öksüren kazaklı kadın
Enfekte bir kişi öksürdüğünde, koronavirüsü iletir.

Rapora göre, Çin’de virüsün hava yoluyla iletimi kanıtlanamamıştır.

Koronavirüs hava yoluyla bulaşamaz, ancak bu bazen havaya yayılmadığı anlamına gelmez. Virüsü ancak enfekte olmuş bir kişiyle yakın mesafede bulunursak kapabileceğimizi anlamamız gerekir.

Koronavirüs havada ne kadar dayanır?

WHO, hava yoluyla iletimin yanı sıra SARS-CoV-2’nin yüzeylerde ne kadar dayanabileceğine dair şüpheleri de netleştirdi. Solunum damlacıkları nesnelere düşer ve oradan yayılabilir.

New England Journal of Medicine, koronavirüs sürelerini kataloglayan bir çalışma yayınladı. Farklı senaryoları simüle etmek için makineler kullandılar. Makineler, dağılmalarını inceleyebilmek için enfekte damlacıklar oluşturdu.

WHO, bu sonuçların gerçek hayata uygulanamayacağını netleştirmek istiyor. Bu makineler insanlar kadar güçlü değildir, bu nedenle bu iki durum karşılaştırılamaz.

Bilim insanları, mevcut veriye dayanarak SARS-CoV-2’nin 3 saatten daha uzun bir süre solunum damlacıklarında kalamadığı ve 2 metreden uzağa iletilemediği konusunda kesin bir yargıya varamazlar. Bu nedenle yetkililer bize sosyal izolasyon uygulamamızı tavsiye ediyor.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Alışveriş Yaparken Koronavirüsü Engelleyin

Koronavirüs hava yoluyla taşınmıyorsa, neden maskelere ihtiyacımız var?

Şimdi koronavirüsün nasıl iletildiğini öğrendiğimize göre, Dünya Sağlık Örgütünün maskeleri kimlerin kullanması gerektiğiyle ilgili açıklamasına göz atalım:

  • COVID-19 ile enfekte olmuş olanlar.
  • Virüs bulaşmış olan biriyle yakın temasta olanlar.
  • Aktarım oranının yüksek olduğu bölgelere seyahat etmiş olanlar.
  • Sağlık sektörü çalışanları ve halka açık yerlerde seyahat edenler.

Uzmanlar FFP2 adlı maskeleri tavsiye ediyor. Cerrahi maskeler solunum damlacıkları için etkili değildir ve hatta ters yönde etkiye neden olabilirler.

dışarı çıkarken FFP2 tipi maske takmış olan adam
En etkili maskeler cerrahi olanlar değil, FFP2 maskeleridir.

Pandemi sırasında kaynakları yönetme

Artık koronavirüsün hava yoluyla bulaşamayacağını biliyoruz. Bu nedenle, herkes maske takmamalıdır. Kaynakları akıllıca kullanmalıyız. Maskeler azdır ve öncelik sağlık sektörü çalışanlarına verilmelidir.

Koronavirüsü kontrol etmekten hepimiz sorumluyuz. Dolayısıyla mevcut kaynakları yönetmek de bizim görevimiz. Maskeleri belirli durumlar için saklayarak en savunmasız olanları koruyabiliriz.

  • Ong, Sean Wei Xiang, et al. “Air, surface environmental, and personal protective equipment contamination by severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) from a symptomatic patient.” Jama (2020).
  • van Doremalen, Neeltje, et al. “Aerosol and Surface Stability of SARS-CoV-2 as Compared with SARS-CoV-1.” New England Journal of Medicine (2020).
  • Lai, Shengjie, et al. “Preliminary risk analysis of 2019 novel coronavirus spread within and beyond China.” 2020-02-03]. https://www. worldpop. org/events/china (2020).