Ergen Çiftlerde İstismar ve Kötüye Kullanma

18 Eylül, 2017
Ergen çiftlerde istismarı önlemek, yetişkin olduklarında sağlıklı ilişkiler yaşayabilmeleri için çok önemlidir. Bu yazımızda bunun hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kötü muamele ve istismar, ergen ilişkilerinde gerçekleşebilir. Sonuçta, bu ciddi davranış sadece yetişkinlere ait değildir.

Ergenlikte şiddet, işkenceye dönüşen ve toksik ilişkinin başlangıcı olabilir.

İstismarın yaş, cinsiyet veya kültürle hiçbir ilgisi olmadığını bilmeliyiz. Bunu belli bir gruba ayırmak yanlış olur.

Bu nedenle dikkat etmeliyiz ve görür görmez onu yok edebilmek için gözlerimizi açık tutmalıyız.

Her şeyden önce, bu ergenlik çağında geçerlidir çünkü bu, tüm gençlerin kişiliklerini geliştirdikleri zor bir evredir.

Bebeklikteki olumsuz tecrübeler

şiddete maruz kalan çocuk

Bebeklikte tecrübe ettiğimiz şeyler bizi etkiler ve yetişkin yaşamımızda çok önemli bir yeri vardır.

Eğer ebeveynlerin davranışı şiddet içeriyorsa, korkunç kavgalar ettilerse ya da fiziksel istismar uyguladılarsa, bu durum, çocukların yetişkinlikte bu tür davranışları tekrar etmesine neden olabilir.

Bazen, insanların gerçekten yapmak istediği şey bu değildir. Bununla birlikte, bu, yalnızca öğrenilmiş bir davranış kalıbıdır. Belki de bu, kendi içlerinde taşıdıkları bir acıdır ve kendini bu olumsuz biçimde açığa çıkarabiliyordur.

Bunu da okuyun: Çocuklarınızı yetiştirmenin en iyi yolu onlara iyi örnek olmak

Çocuklara kötü muamele edilmesi, cinsel istismar ve bağlanma eksikliği diğer olumsuz deneyimler çeşitlerindendir. Bu deneyimler bir ergen çiftin küfürlü ve şiddet içerikli davranmasına neden olabilir.

Gördüklerimizin taklidi

ebeveynler arasındaki şiddet çocukları da etkiler

Belki de daha ciddi olan bir başka faktör daha vardır. Ergenlerin internette gördüklerinin taklit edilmesi istismara neden olabilir.

Teknoloji daha önce erişemediğimiz şeyleri görmemize izin vermiştir. Fakat böylelikle, bizi de öğrenmememiz gereken davranış kalıplarına açık bir hale getirmiştir.

Genç bir kişi, karşısındaki kişinin onayı olmadan yapabileceğini düşündüğü cinsel uygulamalar hakkındaki yorumları görebilir. Sadomazoşizm videolarını görebilirler veya bu konuda bir şeyler okuyabilirler.

En küçük ergenlerin, kurguyu gerçeklikten ayıramadıklarını unutmamalıyız.

Aşağılanma, itaat veya kontrol hakkında yapılan yorumlar, bir ilişkinin ne anlama geldiğinin yanlış anlaşılmasına neden olabilir.

Bu nedenle, ebeveynlerin çocuklarının internette gördüklerini kontrol etmeleri son derece önemlidir. Ancak, %100’ünü de kontrol etmek imkansızdır.

Bunu kaçırmayın: Kötü Bir İlişkiniz Olduğunu Anlamanın 7 Yolu

Saygının temeli

denize bakan kadın

Çocuklarımızı diğerlerine saygı göstermek ve sağlıklı ilişkilere sahip olmak için eğitmeye çalışıyoruz. Yine de, bu çok geniş bir konudur.

Ana örneklerimiz ailelerimizdir. Çok genç yaşlardan itibaren, çocuklar her türden zararlı davranışın seyircisidir. O sırada taklit edemezler, ama taklit ettiklerinde ne olur?

Bir ergen ilişkisi hiçbir zaman kötü muamele ve istismar üzerine kurulmamalıdır.

Örneğin okullarda cinsel eğitim sadece doğum kontrolü ve CYBH konularına dayandırılmamalıdır. Aynı zamanda sağlıklı ilişkiler, karşılıklı saygı ve cinsel yönelim vb. konulara da odaklanmalıdır.

Sevgi dolu ilişkiler çok karmaşıktır. Ergenlik gibi zor bir aşamadayken ise daha da karmaşıklaşırlar.

2013’te, İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsüne göre, 499 ergen İspanya’daki partnerleri tarafından istismarın kurbanı oldu.

Eğer bu doğruysa, bunu engellemek için aldığımız tüm önlemlere rağmen şiddet ve ölüm vakaları olması pek de tuhaf gelmemektedir.

Bunu da okuyun: Pes ederek çocuklarınızı ergenlik sürecinde yalnız bırakmayın

güneş batarken bir çift

Bu gerçekliğe sırt çevirmememiz ve önemini ihmal etmememiz önemlidir.

Ergenler şiddetin mağduru olup olmadıklarını belirlemeyi öğrenmelidirler. Bazen hatırlamamız gereken şudur ki, bu sadece fiziksel değildir.

Yetişkin olunduğunda sağlıklı ilişkiler geliştirmek için genç çiftlerde istismarı önlemek çok önemlidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir