Farkında Bile Olmadan Daha Hızlı Yaşlanmanıza Neden Olacak 6 Kötü Alışkanlık

· 10 Ağustos, 2018
İçki içmek ve hareketsiz bir yaşam sürmek gibi kötü alışkanlıklar cildinizin daha hızlı bozulmasına böylece erken yaşlanmanın ortaya çıkmasına neden olabilirler. 

Hayatınızın bir noktasında, yaşlanma işaretlerinin vücudunuzun geçirdiği biyolojik sürecin bir parçası olduğunu kabul etmekten başka seçeneğiniz kalmayacak. Ancak siz farkına bile varmadan erken yaşlanmanıza neden olan bazı kötü alışkanlıklar var.

Cildiniz, diğer organlarınız gibi, zamanla pek çok değişim geçiriyor. Bu yüzden 45-50 yaşları arasında, yaşla ilgili kırışıklıkların ve kusurların ortaya çıkmaya başlaması normal.

Sorun şu ki cildinize zarar veren şeyleri genellikle görmezden gelirsiniz. Cildinizdeki bozulmanın özgüveninizi etkilemeye başladığının farkına varabilirsiniz.

Bu durumla savaşan pek çok ürün ve tedavi olsa da bazı kötü alışkanlıklarınızı değiştirmezseniz yaşlanmanın izlerini fark etmeniz kaçınılmazdır.

Bu durumdan kaçınmak için ne yapabilirsiniz? En iyisi güzellik rutininizi geliştirmenin yanı sıra daha hızlı yaşlanmanıza neden olan alışkanlıklarınızı düzeltmeniz olacaktır. Bu kötü alışkanlıkların neler olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin!

Sizi daha yaşlandıran, genellikle görmezden geldiğiniz kötü alışkanlıklar

İnsanlar gençlik yıllarından itibaren ciltlerine iyi bakmaya başlamalılar. Pek çok kişi yaşlanma izleri ortaya çıktığında onlarla savaşmaya çalışsa da, bu izlerden kaçınmanın en etkili yolu onlar ortaya çıkmadan önce cildinize iyi bakmanızdır.

Çevremizde cildimizi olumsuz anlamda etkileyen çok fazla toksin ve değişken madde var. Bu yüzden erken yaşlanmadan kaçınmak istiyorsanız bu maddelerden uzak durmanız gerekiyor.

Genetik faktörlerin kırışıklıkların ortaya çıkma zamanını etkilediği de doğru. Ancak sağlıklı bir yaşam tarzı bu süreci geciktirebilir. Aynı zamanda hayat kalitenizi de artırır. Daha fazla uzatmadan, sizi daha hızlı yaşlandıran kötü alışkanlıkları inceleyelim ki böylece onları hayatınızdan çıkarıp atmayı düşünebilesiniz.

Bunu da okuyun: Kolajen Üretimini Destekleyen 4 Yiyecek

1. Çok fazla makyaj yapmak

makyaj yapan kadın

Tüm kadınlar daha güzel görünmek için makyaj yapar. Pek çok insan çok fazla makyaj yapmanın cilt sağlığı açısından olumsuz sonuçlar yaratabileceğini görmezden gelir.

Bu ürünlerden arta kalanlar gözeneklerde birikir ve pek çok kusurun ortaya çıkmasına yol açar. Daha da fazlası gözeneklerin dolmasına ve tıkanmasına yol açtıkları için oksijenin düzgün bir şekilde dokulara ulaşmasına izin vermezler.

Tavsiyeler

 • Gerekli olmadıkça makyaj yapmaktan kaçının. Cildinizin doğal bir şekilde nefes alıp vermeye ihtiyacı var.
 • Kozmetik ürün kalıntılarından arındırmak için cildinizi her gün temizleyin.

2. Sigara içmek

sigara küllük el

Sigara solunum sisteminin sağlığını etkileyen ve cildin daha erken bozulmasına neden olan kimyasallarla doludur. Toksinler hücresel oksijenlenme sürecini etkilerler ve dokuların yenilenmesine engel olurlar.

Öte yandan yeterince su içilmemesine sebep olurlar. Bu yüzden çok fazla sigara içmek cildi kurutup zayıflatabilir. Bu da yaşınız genç bile olsa kırışıklıkların ve kızarıklıkların ortaya çıkmasını hızlandırır.

Tavsiyeler

 • Sigara içmeyi bırakmaya çalışın. Kolay olmasa da bu hedefe ulaşmak için deneyebileceğiniz pek çok yol var.
 • Eğer sigara içmiyorsanız sigara durmanına maruz kalmamaya çalışın. Bu dumanın zararsız olduğu kesinlikle söylenemez. Cilde hasar veren parçacıklar içerir.

3. Güneş kremi kullanmamak

güneş koruyucu süren kadın

Her gün güneş kremi kullanmak erken yaşlanmayı durdurmak için başvurabileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir. Bu ürün UV ışınlarının cilde verebileceği zararı en aza indirger.

Sadece güneşli günlerde veya kumsaldayken kullanmak yeterli değildir. Güneş ışınları, hava bulutlu bile olsa cilde etki etmenin bir yolunu bıılurlar. Bu yüzden bu ürünü istisnasız her gün kullanmalısınız.

Tavsiyeler

 • Kendinizi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmadan önce 30 SPF veya daha yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanın.
 • Bunun yanı sıra sizi güneşın ışınlarından koruyabilecek giysiler tercih edin: Uzun gömlekler, şapkalar, güneş gözlükleri v.b.

4. Çok az uyumak

kadın yatak saat

Kötü kaliteli uykular uyumak cildinizin sağlığında gözle görülebilir ölçüde önemli negatif sonuçlar yaratabilir. Uyurken cilt dokunuza yapılan saldırıların azalmasına yardım eden süreçler aktiftir. Günde 7 saatten az uyumak dolaşımı etkiler. Erkenden kırışıklıkların, göz torbalarının çıkmasında ve cildin sarkmasında da payı vardır.

Tavsiyeler

 • Uyku düzeninizi bozmamak için aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya çalışın.
 • Eğer uyumakta zorluk çekiyorsanız uykusuzluk çekmenizin sebebini bulmaya çalışın ve en kısa zamanda çözün.

Bunu da okuyun: Mükemmel Bir Cilt İçin Ev Yapımı 4 Gece Kremi

5. Kötü beslenmek

fast food yiyecekler

Sizi en hızlı yaşlandıran kötü alışkanlıklardan biri de budur. Yiyeceklerden aldığınız besinler sağlıklı ve genç bir cilt için vazgeçilmezdir. Bu yüzden doğru bir şekilde beslenmiyorsanız cildinizde kusurların oluşma ihtimali artar.

Aşırı yağ ve şeker tüketmek ve işlem görmüş gıdaları yoğun bir şekilde tercih etmek kolajen üretimini etkiler, yaşlanmayı hızlandıran elastin maddesinin üretimini artırır. Maalesef pek çok gıda ürünü yoğun oranda toksin ve zararlı kimyasal içerir. Bu ürünleri tüketmek kan dolaşımını etkiler ve oksijen alımını engeller.

Tavsiyeler

 • Meyve, sebze, tam tahıllı yiyecekler ve yağsız et gibi organik ürünleri daha fazla tüketmeye çalışın.
 • İşlem görmüş et ürünlerini ve fırın ürünlerini yemekten olabildiğince uzak durun.
 • Gazlı içeceklerin ve sodanın yerine su içmeyi tercih edin.

6. Hareketsiz bir yaşam tarzı

ayaklarını uzatmış televizyon izleyen adam

Hareketsiz bir yaşam sürmenin sağlık açısından doğurabileceği pek çok sonuç vardır. Pek çok insanın bilmediği şey bu tür bir yaşam tarzının cildi de bir şekilde olumsuz yönde etkilediğidir.

Daha kaslı bir vücuda sahip olabilmek için egzersiz yapmanız gerekiyor. Eğer her gün egzersiz yaparsanız yaşlanmayı hızlandıran toksinleri vücudunuzdan atabilirsiniz.

Tavsiyeler

 • Her gün en az 30 dakika egzersiz yapın.
 • Eğer egzersiz yaparken zarar vermemek adına dikkatli olmanız gereken hassas noktalarınız varsa size en uygun aktiviteleri öğrenmek için gidip bir uzmana görünün.

Şimdi sizi daha hızlı yaşlandıran kötü alışkanlıkları öğrendiğinize göre daha sağlıklı bir yaşam sürmeyi denemeye başlayabilirsiniz. Bu hiç şüphesiz sağlığınızın daha iyi olmasını sağlayacaktır.