Göğüs Kanseri Öngörülebilir mi?

Doktorlar zaten günlük klinik uygulamalarda kullandıkları bazı sistemlere aşinalar. Bahsettiğimiz, genetik nedenler veya hastanın yaşam şekli nedeniyle, hastanın çeşitli kanser türlerine yakalanma ihtimalini hesaplayan bir bilgisayar programı.

Uzmanlar, bu tarz sistemlerin, göğüs kanseri gibi sadece belli vakalarda işe yarayacağı konusunda uyarıda bulunuyorlar. Ama yine de hastalığın ortaya çıkabileceğini bilmek, zamanında önlem almak ve hastalığın gelişmesini önlemek için yararlı olabilir.

Uzun süre önce öğrendiğimize göre, bu tür bir kanseri yaklaşık 10-11 yıl önceden tahmin etmek mümkün. Bu, hastalığı daha gelişmeye, ilerlemeye başlamadan, risk halindeyken teşhis etmek demek.

Bu nasıl mümkün?

Bir grup İngiliz bilim adamı, göğüs kanserinin gelişimini önceden tahmin edebilecek yeni bir genetik test geliştirdiler.

kanser-hucresi

Bu çalışmanın yapılmasının ana nedeni, sigara içmek, alkol tüketimi, ve pek çok kadının bu hastalığa yakalanma riskini oluşturan genetik değişikliklere bağlı hormonların yanı sıra çevresel etkenlerin nasıl bir etkisi olduğunu görmek.

Uzman bir onkolog bu çalışmanın ana noktalarının, benzer riskleri (genetik bir aile ile) öngörmek için başka testlerde de kullanıldığını açıklıyor. Bu sistemler, riski tüm hayatı göz önünde bulundurarak hesaplıyorlar ancak hastalığın tam olarak ne zaman ortaya çıkacağını saptayamıyorlar.

Çalışmanın ana noktaları

Testler

Sistemik kanser üreten maddeler vücuttaki tüm hücreleri etkiliyorlar. Hastanın DNA’sı için kan testi yapılması gerekiyor; akyuvarlar hastanın tüm hücreleri ile aynı DNA’yı taşırlar ve bu nedenle kalıtsal kanser için genetik analiz normal bir kan testi ile yapılıyor.

Keşif

Bazı araştırmacılar, tanının konmasından birkaç yıl önce kanser riskini öngörmeye yardımcı olabilen, ATM geninin metilasyonu olan bir biyolojik belirleyici keşfettiler.

Biyolojik İşaretler

Metilasyon işlemi bir biyolojik işaretin, yaşlılık, iyonlaştırıcı radyasyon, aşırı alkol veya tütün tüketimi, hidrokarbon partikülleri ve başka şeyler gibi yüksek derecede kanserojen olabilen, zararlı maddelere maruz kaldığını gösteriyor.

Ne kadar süre önce?

Bunun yaklaşık bir ay ile 11 yıl öncesinden öngörülebilindiği söyleniyor. Bu nedenle, “ATM geninin hipermetilasyonunu” ile istatistiksel olarak yüksek risk altındaki bir kişinin, ilerleyen yıllarda kanser olma olasılığı daha yüksek.

Bilimsel sonuçlar

Doğru teşhisin konulması ve hata payı olmadan tamamen emin olabilmek için başka çalışmalar da yapılması çok önemli. Bu teste tabi tutulup, işaretleri gösteren ancak hiç kansere yakalanmayan kişiler de mevcuttur.

Ticarileştirme bakışaçısı

Tüm çalışmalar etkililiğini göstermesine rağmen, bu testin genel tıbbi kullanım için piyasaya sürülmesi birkaç yıl daha alabilir. Bu inanılmaz gelişmenin tadını çıkartmadan önce birkaç yıl daha beklememiz gerekebilir.