Hamile Kadınlar Bebeklerine Koronavirüs Geçirebilir Mi?

20 Mayıs, 2020
Şimdiye kadar hamilelik ve COVID-19 üzerinde yapılmış birkaç çalışma, hamile kadınların koronavirüsü bebeklerine geçiremeyeceğini söyler. Bu yazımızda size son araştırmalardan bahsedeceğiz.

Koronavirüs pandemisi üzerinde daha fazla araştırma yapılması gereken bazı vakaları da beraberinde getirdi. Salgının başlarında ortaya çıkan bir soru, hamile kadınlar ve bu kadınların koronavirüsü bebeklerine bulaştırıp bulaştıramayacağı hakkındaydı.

Epidemiler ve pandemiler hakkındaki geçmiş deneyimler, bilim camiasını baştan uyarmıştı. Solunum problemlerine neden olan birçok viral hastalık hamile kadınlar ve fetusleri arasında daha yüksek bir insidansa sahip. Önceki iki koronavirüs salgını, 2002-2003 ve 2012-2013, anneden fetuse geçmedi ancak bazı hamileliklerde komplikasyonlar yaşandı. Bu epidemiler sırasında enfekte olmuş olan hamile kadınlar diğerlerine kıyasla daha fazla bir düşük yapma riski altındaydı.

Benzer şekilde, 2009’daki H1N1 influenza pandemisi sırasında, hamile kadınlar yüksek risk altında olan bir gruptu. Hemen karantina ve özel önlemler önerildi ve doktorlar doğal doğum yerine sezaryen yolu ile doğum yapılmasını önerdi.

Şimdiye kadar bahsettiğimiz her şeye dayanarak, Çin’deki bilimsel çalışma merkezleri hamile kadınların koronavirüsü bebeklerine bulaştırıp bulaştıramayacağını araştırdı. Sınırlı bir hedef grup kullanılmış olsa bile ilk sonuçlar dikey aktarım olmadığını gösterdi.

Daha fazlasını okuyun: Koronavirüs İle Yeniden Enfekte Olabilir Misiniz?

Dikey Bulaşma Nedir?

Hamile kadınların virüsü bebeklerine iletip iletemediğini anlamak için hamilelik sırasında bir anne ile bebeğinin nasıl iletişim kurduğunu anlamamız gerekir. Virüsü teoride bir vücuttan diğerine aktarabilecek olan şey bu yakın bağlantıdır.

Fetus anne ile göbek kordonu ve plasenta yolu ile iletişim kurar. Bu bağlantı annenin kanındaki besinleri gelişmekte olan çocuğa taşır. Ayrıca maddeler ve bakteri de burada dolaşır.

Dikey bulaşma hamilelik sırasında bu plasental bağlantı dolayısıyla bir patojen anneden fetuse geçtiğinde gerçekleşir. Bunun en güncel ve yaygın örneği insan bağışıklık yetmezliği virüsüdür (HIV).

Ancak, anneden bebeğe bulaşma gerçekleşmesinin tek yolu dikey bulaşma değildir. Doğal doğum sırasında, çocuk annesinin üreme sisteminin mukoza zarları ile temas ettiğinde annenin enfeksiyonlarından biri ile enfekte olabilir. Buna perinatal bulaşma adı verilir.

Son olarak, bebek annenin vücudunun dışına çıktığında da, anne sütü bir başka bulaşma yolu haline gelebilir. Ancak bu tüm virüs ve bakteriler için geçerli değildir. Bulaşıcı olanlar için ise doktorlar anneye emzirmemesini ve formül süt kullanmasını önerirler.

Anne karnındaki bir fetus.
Dikey bulaşma, plasenta birimi yoluyla anneden fetuse hastalık bulaşmasını ifade eder.

Hamile Kadınların Koronavirüsü İletip İletmediğini Bulmak İçin İlk Çalışma

Araştırmacılar ilk araştırmaları koronavirüs pandemisinin başladığı şehir olan Wuhan’da gerçekleştirmişlerdir. Araştırmacılar, Union Hastanesinde SARS-CoV-2 enfeksiyonunu kapmış hamile kadınları, ve çocuklarını test ettiler.

Öncelikle, bu annelerin yenidoğanlarında koronavirüsün varlığına dair herhangi bir semptom yoktu. Hiçbirinin ateşi yoktu ve öksürük nöbetleri de geçirmediler. Ancak, protokol dolayısıyla doktorlar gelişimlerini gözlemlemek için bebekleri doğumdan itibaren izole ettiler. Bebekleri COVID-19 için test ettiler ve yenidoğanların hepsinde %100 negatif sonuç alındı.

Bebeklerden birimin solunumunda komplikasyonlar vardı. Diğerleri ise hastanede oldukları süreç içerisinde deri döküntüleri yaşadı. Ancak, koronavirüs enfeksiyonu testinin sonucunun negatif çıkmış olması dolayısıyla araştırmacılar bu semptomları SARS-CoV-2 ile ilişkilendiremeyeceğimizi söylemektedir. Buna rağmen, bu ihtimali doğrulamak ya da tamamen elemek için hala daha kapsamlı araştırmalara ihtiyacımız var.

Hastanede karantinaya alınmış bir bölge.
Çalışmadaki hamile kadınlar ve bebekleri bir önlem olarak izolasyona alındı.

Daha fazlasını öğrenin: Ellerinizi Yıkamak: Koronavirüsün En Büyük Düşmanı

Hamile Kadınlar ve Anti-Koronavirüs Önlemleri

Çalışmalar her ne kadar hamile kadınların virüsü bebeklerine bulaştıramayacağını söylese de, önleyici tedbirler onlar için de kaçınılmazdır. Karantina ve sosyal izolasyona, tıpkı diğerlerinin yaptığı gibi onlar da saygı duymalıdır. Ayrıca, bazı ülkeler hamilelikler ile ilgili olan vakalarda her zaman alınan güvenlik önlemleri dolayısıyla hamile kadınlar için kısıtlamaları arttırmıştır. Çalışma izinleri verilmiş ve kalabalık yerlere gitmeleri yasaklanmıştır.

Hamile kadınların jinekologlarına uzaktan kolayca ulaşabilmeleri önemlidir. Bu şekilde, enfekte olabilecekleri sağlık merkezlerine gitmekten kaçınabilirler.

Onaylanmış herhangi bir dikey bulaşma durumu olmamasına rağmen hamile kadınlar hala COVID-19’un ciddi bir formuna yakalanabilir ve bu da hamileliklerinde ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu sebepten dolayı, özellikle de astım gibi solunum yolu hastalıklarına dair bir tıbbi öyküleri varsa, hamile kadınlarda önleme eforları önemlidir.

  • Chen, Yan, et al. “Infants Born to Mothers With a New Coronavirus (COVID-19).” Frontiers in Pediatrics 8 (2020): 104.
  • Zesati, Jesús Roberto Villagrana, et al. “Prevención de la transmisión perinatal del virus de la inmunodeficiencia humana•.” Ginecol Obstet Mex 80.1 (2012): 36-40.
  • Segovia-Meza, Gualberto, and I. G. O. R. SEGOVIA-TROCONES. “Nuevo coronavirus evidencias para su control en gestantes y niños.” Revista Médica Panacea 9.1 (2020): 67-70.
  • Navarro, Gimeno, and Jose Manuel Martín Morales. “MANEJO DEL RIESGO DE CONTAGIO POR CORONAVIRUS EN MADRES Y RECIÉN NACIDOS.” (2020).