HIV’li İnsanlar Koronavirüs Yüzünden Daha mı Büyük bir Tehlike Altındadır?

20 Mayıs, 2020
Bu konu hakkında çok fazla bilgi olmamasına rağmen, HIV'li insanlar COVID-19'a karşı özellikle savunmasız değildir ve komplikasyon yaşama eğilimi olan hastalar arasında değildir. Ancak, herkes gibi, onların da her şeye rağmen kendilerine bakmaları gerekiyor.

Dünya şu anda koronavirüs pandemisiyle karşı karşıya kalırken, Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu (Acquired Immune Deficiency Syndrome – AIDS) pandemisi de hala devam etmektedir. Şu anda dünyada yaklaşık 40 milyon HIV’li insan var. Birçoğu, COVID-19 enfeksiyonu kapma risklerinin daha büyük olup olmadığını ve ciddi komplikasyonlar geliştiren segmente ait olup olmadıklarını merak ediyor.

Şu anda bu konuda fazla bilgi yok. Ancak, Mart ayı başlarında 27. Retrovirüsler ve Fırsatçı Enfeksiyonlar Konferansı (Conference on Retroviruses and Opportunistic Infections – CROI 2020) sanal ortamda gerçekleşti. Bu konferansta HIV/SARS-CoV2 koenfeksiyonu konusunda bugüne kadar bilinen tek yüksek düzeyli raporu sundular.

Uzmanlar tarafından sağlanan bilgiler HIV’li kişilerin koronavirüs pandemisinde özellikle risk altında olmadığını göstermektedir. Bu, enfekte olmalarının ne daha az, ne de daha çok olası olduğu anlamına gelir. Ayrıca uzmanlar, AIDS’i olmayanlardan daha fazla komplikasyona sahip olduklarını düşünmüyorlar.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Koronavirüs ve Kanser: Bilmeniz Gerekenler

HIV’li insanlar daha büyük risk altında değildir

Söyleyebileceğimiz şey, şu ana kadar HIV’li insanların diğerlerine kıyasla özellikle bir koronavirüs riski altında olup olmadığını gösterecek yeterli kanıt olmadığıdır. Ancak, burada araştırmacıların sürekli olarak yeni bulgular elde ettiğini vurgulamalıyız. Bu nedenle, şimdilik elimizde şu ana kadar toplanan verinin dışında kesin bir şey yoktur.

HIV’li insanlar ve koronavirüs konusunda, Çin’de sadece bir tane belgelenmiş vakamız var. Bu elbette başka vakaların olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte, bilim insanlarının takip ettiği ve bilimsel bir yayına konu olan tek kişi budur.

Vaka, Wuhan’daki 61 yaşındaki Çinli bir adamla ilgili. Kendisine HIV teşhisi kondu, ancak aynı zamanda tip 2 diyabet hastasıydı ve kronik bir sigara içiciydi. Günde 20 ila 30 sigara içiyordu. Hastaneye yatırıldığı sırada, doktorlar HIV teşhisini doğruladı ve bağışıklık sisteminin şiddetli bir biçimde baskılanmış olduğunu keşfetti.

Adam, COVID-19’u tedavi etmek için diğer problemlerine yönelik farklı ilaçlarla birlikte 12 günlük lopinavir/ritonavir kürü uygulandı. Şaşırtıcı bir şekilde, hasta iyileşti ve taburcu edildi. İki hafta daha karantinada kaldı ve bu dönemin sonunda koronavirüs test sonuçları negatif çıktı.

test tübündeki kana bakan doktor
Wuhan’da bir erkeğe HIV ve koronavirüs teşhisi kondu ve şu ana kadar bilinen tek vaka.

Doktorlar dikkatli olmamızı tavsiye ediyor

Ancak, tek bir vakadan yola çıkarak kesin bir karara varamayız. Bununla birlikte, HIV’li kişilerde COVID-19 ile ilgili belirli sorunlara ilişkin herhangi bir rapor bulunmadığından, özel bir enfeksiyon veya komplikasyon riski olmadığını varsayabiliriz.

Bununla birlikte, uzmanlar bazı özel önerilerde bulundular. Birincisi, antiretroviral tedavi gören HIV’li kişilerin tedavi önerilerine büyük bir dikkatle uyması gerektiğidir. Özellikle, bu kişilerin ilaçlarının özel kullanımları için olduğu ve kimseyle paylaşılmaması gerektiği vurgulanmaktadır.

Bunun dışında uzmanların tavsiyesi, HIV’li kişilerin herkese verilenlerle aynı yönergelere uymaları gerektiğidir. Özellikle, karantinalara ve diğer kısıtlamalara saygı duymak, sosyal mesafe kurallarına uymak ve elleri sık sık yıkamak, dikkat edilmesi gereken noktalardır. Ayrıca, yaşlı insanlar ve diğer kronik hastalıkları olanlar özellikle dikkatli olmalıdır.

bir ilaç kutusundan dökülen haplar
Antiretroviral tedaviler kesilmemeli veya paylaşılmamalıdır.

Mitler ve gerçekler

HIV’li kişilerde özel bir koronavirüs vakası olmadığından, etrafta söylentiler ve yanlış bilgiler dolaşmaya başladı. Bunlar sadece kafa karışıklığı yaratır. Örneğin bazı insanlar antiretroviral tedavinin bir kişinin COVID-19 kapmasını önlediğini söylemektedir. Ancak, bunun doğru olduğuna dair bir kanıt yoktur.

Ayrıca,  düzenli olarak lopinavir, ritonavir veya proteaz inhibitörü ailesine dahil olan diğer ilaçları alanların koronavirüse karşı özel bir dirence sahip olduğunu gösteren herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Bu tür yanlış bilgilere dayanarak tedaviye başlamak veya tedavi değiştirmek sadece koronavirüs enfeksiyonunu önlemekle kalmaz, aynı zamanda HIV tedavisinde ters etki yaratabilir.

Bilim insanları, doktorların önerdiklerinden daha yüksek dozda ilaç alınmamasını tavsiye ediyor. HIV’li insanlar sadece şimdiye kadar aldıkları tedaviye devam etmeli ve hepimizin izlemesi gereken önerileri takip etmelidir.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Alışveriş Yaparken Koronavirüsü Engelleyin

HIV’li insanlar koronavirüs pandemisi sırasında ne yapmalıdır?

Sonuçta, koronavirüs pandemi sırasında HIV’li insanlar için verilen öneriler kendilerini izole etmeleri, hijyen kurallarına dikkat etmeleri ve zaten aldıkları antiretroviral tedaviyi sürdürmeleridir. Kısıtlayıcı önlemlerin ne zaman sona ereceğini bilmediğimiz için, iyi bir ilaç tedarikine sahip olduklarından emin olmalıdırlar. Son olarak, herhangi bir soruları varsa, doktorlarına danışmalıdırlar.

  • Valdes, M. Á. S. (2020). Infección respiratoria aguda por 2019-nCoV: una amenaza evidente. Revista Habanera de Ciencias Médicas, 19(1), 1-5.
  • Guo, Wei, et al. “A Survey for COVID-19 Among HIV/AIDS Patients in Two Districts of Wuhan, China.” AIDS Patients in Two Districts of Wuhan, China (3/4/2020) (2020).
  • Remor, Eduardo. “Valoración de la adhesión al tratamiento antirretroviral en pacientes VIH+.” Psicothema 14.2 (2002): 262-267.
  • Ayouba, Ahidjo, and Martine Peeters. “Reply to Zhang et al.” The Journal of Infectious Diseases (2020).
  • Chakraborty, Sandeep, and Gautam Das. “Why re-purposing HIV drugs Lopinavir/ritonavir to inhibit the SARS-Cov2 protease probably wont work-but re-purposing Ribavirin might since it has a very similar binding site within the RNA-polymerase.” OSF Preprints. March 22 (2020).