İbuprofen ve Koronavirüs Tehlikeli Bir Kombinasyon mudur?

20 Mayıs, 2020
Genel yönergeler yüksek ateşi tedavi etmek için ilk seçenek olarak parasetamol önermektedir. Bununla birlikte, birçok uzman ibuprofen ve koronavirüs söz konusu olduğunda herhangi bir sorun ya;anaca[inin kanıtı olmadığını belirtmektedir.

İspanya İlaç ve Sağlık Ürünleri Ajansına (AEMPS) göre, ibuprofen veya diğer steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların kullanımının koronavirüs COVID-19’un neden olduğu koşulları kötüleştirebileceğini gösteren hiçbir kanıt yoktur. Peki, neden bazıları ibuprofen ve koronavirüsün tehlikeli bir kombinasyon olduğunu düşünüyor?

Şu anda uzmanların konuyla ilgili araştırmalarını tamamlamalarını bekliyoruz. Bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bir sağlık uzmanı tarafından özel olarak reçete edilmedikçe ibuprofen almamamızı önermektedir.

Bu araştırmanın Mayıs ayında tamamlanması bekleniyor. Yine de, mevcut bilgilerle AEMPS, ibuprofenin gerçekten koronavirüs enfeksiyonunu şiddetlendirip şiddetlendirmediğini belirlemenin karmaşık bir süreç olduğu konusunda uyarıda bulundu.

İbuprofen, enfeksiyonların ilk semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu nedenle, sebep-sonuç ilişkisi kurmak kolay değildir.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) durumu yakından izliyor ve bu konudaki mevcut yeni bilgileri pandemi bağlamında gözden geçireceğini ifade etti. Bununla birlikte, şu anda ibuprofen ile COVID-19’dan kaynaklanan koşulların kötüleşmesi arasında bir bağlantı kurmak için hiçbir bilimsel kanıt bulunmadığını yinelemektedir.

Yüksek ateş için ilk seçenek: Parasetamol

bir eilnde ilaç, diğer elinde bir bardak su tutan kadın
Yüksek ateş durumunda, ilk tercih, parasetamol gibi seçenekler olmalıdır.

İbuprofen içeren ilaçların bilgi sayfaları zaten ibuprofenin bazı enfeksiyonların semptomlarını maskeleyebileceğini belirtmektedir. AEMPS, bunun hastalıkların tanılarını geciktirebileceğini ve enfeksiyonların daha ileri aşamalara ulaşmasına izin verebileceğini ileri sürmektedir.

Buna rağmen, organizasyon genel olarak enfeksiyonlara atıfta bulunuyor. Özellikle COVID-19 enfeksiyonunu ele almamıştır. Kılavuzlar, yüksek ateş tedavisi için ilk tercihimizin parasetamol olması gerektiğini önermektedir. Bununla birlikte, AEMPS, küçük semptomların tedavisinde ibuprofen kullanımının zararına ilişkin hiçbir kanıt olmadığını belirtmektedir.

Her iki durumda da, ilacı talimatlarını izleyerek kullanmalıyız. Ayrıca, önerilen en düşük dozları almak en iyisidir.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Virüsler ve Bakteriler Arasındaki Farklar

İbuprofen ve koronavirüs tehlikeli bir kombinasyon mudur?

Bu tartışma Fransız Sağlık Bakanı Olivier Véran tarafından başlatıldı. Véran, twitter hesabında ibuprofen ve diğer antienflamatuar ilaçların alınmasının koronavirüs enfeksiyonunu kötüleştirebileceği konusunda uyardı.

Bu arada, İspanyol İlaç ve Sağlık Ürünleri Ajansı (AEMPS), ibuprofen’in COVID-19 enfeksiyonunu daha da kötüleştirdiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını belirtiyor. Aynı şey diğer steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar için de geçerlidir. Sonuç olarak, şu anda bu ilacı diğer hastalıklar için kullanan hastaların ilacı bırakması için herhangi bir neden yoktur.

İbuprofen mi, parasetamol mü?

bir ilaç kutusundan avucuna ilaç döken kişi
Küçük semptomlar için ibuprofen kullanmayı bırakmayı gerektirecek bir kanıtı yoktur. Ancak, ilk tercihiniz olarak parasetamol önerilmektedir.

Fransa ve İspanya, koronavirüs ile mücadele etmek için hangi ilacın alınacağı konusunda fikir birliğine varmış değil. Fransa Sağlık Bakanı Olivier Véran, anti-enflamatuar ilaçlar almanın COVID-19 enfeksiyonunu şiddetlendirebileceğini ve parasetamolün daha iyi bir seçim olduğunu iddia ediyor. Ancak, İspanya İlaç ve Sağlık Ürünleri Ajansı (AEMPS) bakanın iddiasına karşı çıkıyor. Benzer şekilde, hem Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hem de Avrupa İlaç Ajansı (EMA) AEMPS’in duruşuna katılıyor. Ayrıca ibuprofenin koronavirüs hastalığı olan bir kişinin durumunu kötüleştirebileceğini gösteren hiçbir kanıt olmadığını belirtiyorlar.

Bu arada, İspanyol Aile ve Toplum Tıbbı Derneği, bilimsel camianın üyelerini yardıma çağırdı. Bilimsel verilerle kanıtlanmamış bu gibi mesajların yayılmasını önleme konusunda yardımlarını istedi.

İbuprofen ve koronavirüs enfeksiyonu arasındaki ilişki hakkında kanıt var mı?

Şu anda, bu enfeksiyon hakkındaki birçok farklı bilimsel soruya cevap verebilecek bilimsel olarak sağlam klinik çalışmalara sahip olmak neredeyse imkansızdır. Mevcut bilgilerin çoğu epidemiyolojik çalışmalardan alınmıştır. AEMPS, bu çalışmalarda nedensel bir ilişki kurulamayacağını belirtti. Benzer şekilde, ulusal ve uluslararası ilaç düzenleme ve değerlendirme kuruluşlarından bu ilaçlara karşı olumsuz tepkiler hakkında veri bulunmamaktadır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Bu Koronavirüs Mü, Grip Mi, Yoksa Alerji Mi?

İbuprofen almak ya da almamak?

İspanyol Aile ve Toplum Tıbbı Derneği Enfeksiyon Hastalıkları Çalışma Grubu (SEMFYC), uygulanmaması gerektiğini kanıtlayan bilimsel çalışmalar olmadığı sürece ibuprofen gibi ilaçların kullanılmamasının önerilmemesi gerektiğini belirtti.

Her durumda, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yüksek ateş ve ağrı durumunda önce parasetamol kullanmamız gerektiğini önermektedir. Örneğin böbrek hastalığı olan hastalar ibuprofenden tamamen kaçınmalıdır. Genel olarak, iki seçenek arasındaki tercih, hastanın bireysel özelliklerine bağlıdır. Bu nedenle profesyonel tavsiye almak önemlidir.

  • Franks, T. J., & Galvin, J. R. (2014). Coronavirus. In Viruses and the Lung: Infections and Non-Infectious Viral-Linked Lung Disorders. https://doi.org/10.1007/978-3-642-40605-8_13
  • Cuba. Centro Nacional de Información de Ciencias Médicas. Biblioteca Médica, N. (2020). Infecciones por Coronavirus. Diagnóstico y Tratamiento. Boletín Bibliográfico de La Biblioteca Médica Nacional.
  • Howley, Elaine K. (March 20, 2020). Do Anti-Inflammatories Like Ibuprofen Aggravate Coronavirus?. News & World Report L.P. Available in https://health.usnews.com/conditions/articles/coronavirus-and-ibuprofen-what-to-know