İbuprofene 7 Doğal Alternatif

· 24 Şubat, 2015

İbuprofenin de tıpkı diğer ilaçlar gibi çeşitli yan etkileri vardır. Asıl sorun reçetesiz satılan ilaçları bu kadar kolay alıp kendi kendimizi tedavi etmeye kalkışabilmemiz. Üstelik çoğu zaman da bunu, zamanında ve doğru dozla tedavi etme kuralına kulak asmadan yapıyoruz. İbuprofenin başlıca etkileri; ağrıyı kesmesi, iltihabı sökmesi ve ateş düşürmesidir. Bu kadar çok talep edilmesinin sebebi de budur.

Doktorunuz, durumunuza uygun ilacı yazıp bu ilacı düzgün bir şekilde nasıl kullanabileceğinizi size boşuna açıklamıyor. Herhangi bir sağlık sorununu önlemek için yapılacak şeylerden biri, her rahatsızlandığınızda doktora gitmektir. Daha hafif durumlarda ise, ağrınızı daha geleneksel yöntemlerle dindirebilmek için doğal ilaçları tercih edebilirsiniz. Doğal ilaçların da yan etkilerinin olabileceğini lütfen unutmayın. Bu yüzden herhangi bir tedavi uygulamadan önce doktorunuzla konuşmanız en mantıklısı olacaktır.

İbuprofenin günlük doz aşımında şu sorunlar ortaya çıkacaktır: ishal, karın ağrısı, ülser, baş ağrısı ve hatta kalp problemleri ve kalp krizi.

Doğal Alternatifler Neler?

Sağlığınız ciddi derecede tehlikede olmadığı sürece başvurabileceğiniz bir sürü bitki veya doğal ilaç mevcut.

Ve tabii ki kendinizi daha iyi hissetmezseniz, derhal doktorunuza başvurmalısınız.

İşte ibuprofene 7 doğal alternatif:

Doğal İltihap Sökücüler (Antienflamatuvar):

Zerdeçal

turmeric

Zerdeçalın iltihap sökücü özelliği vardır. Eklemlerinizin sağlığı için de önemlidir. Zerdeçalı toz halinde ya da kapsül şeklinde bulabilirsiniz.

Kontrendikasyonlar (Kullanmamanız gereken durumlar)

Üç yaşından küçük çocuklar, kan pıhtılaşmasını önleyen ilaç kullananlar, ameliyat olacaklar, safra taşı olanlar kullanmamalıdır. Gebelikte kullanımı önerilmemektedir.

Arnika

İltihap sökücü ve ağrı kesici özelliği vardır. Genellikle kas ağrıları, iç yırtılma ve eklem iltihabı için kullanılır. Bir fincan suyun içinde bir çay kaşığı kuru arnika bitkisini demleyebilir, temiz bir bez ile ağrıyan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Sadece harici kullanım içindir, içilmemelidir.

Arnavut Biberi (Kırmızı Biber)

cayenne-pepper

Kırmızıbiberin, ağrı kesici ve iltihap sökücü özelliği vardır. Faydalarından yararlanmak için sevdiğiniz yemeklerin içine atabilirsiniz ancak yemeğinize çok yoğun ve acı bir tat vereceğini unutmayın. Ya da ¼ çay kaşığı kırmızıbiberi, bir bardak sıcak suyun içine koyup gün içinde yavaş yavaş içebilirsiniz.

Doğal ürün satan mağazalarda kırmızıbiber merhemi, kremi ve yağını bulabilirsiniz. Burnunuzun akmasına sebep olacağından, kırmızıbiberi teneffüs etmekten kaçının. Kırmızıbiberi elledikten sonra, ellerinizi güzelce yıkamalı ya da güvenli olması için ellerken eldiven kullanmalısınız.

Ak Söğüt

Ağrı kesici özelliğinden dolayı; adet sancıları, kas ağrıları ve baş ağrısı için kullanılır. Ayrıca kireçlenme için ve ateş düşürücü olarak da kullanılır.

Meyan Kökü

licorice

Meyan kökünü süpermarketlerde, eczanelerde ya da aktarlarda; hap, krem vs. şeklinde bulabilirsiniz. Tip 2 diyabet, tansiyon, hipokalemi ve hepatit hastaları ile hamileler kullanmamalıdır.

Diğer ilaçlarla kullanmaktan kaçının. Meyan kökü kullandığınızı doktorunuza bildirin.

Zencefil

Ağrı kesici ve iltihap sökücü özelliği olan zencefili; kireçlenme, karpal tünel sendromu, yaralanmalar ve burkulmalar için haricen kullanabilirsiniz.

İltihap Sökücü Özelliği olan Yiyecekler

  • Balık (alabalık, somon, sardalya)
  • Zeytinyağı, ketenyağı gibi bitkisel yağlar
  • Sert kabuklu yemişler, yeşil yapraklı sebzeler, keten tohumu, badem, fındık

İltihaplanmayla ilgili bir rahatsızlığınız olursa, beslenmenize bu yiyecekleri ekleyin.

Artık ibuprofen gibi ilaçların ters etkileriyle ilgili bilgi sahibi olduğunuza göre, doğal çözümleri tercih etmeye başlayabilirsiniz. Tedavi sürenize ve alacağınız doza göre bir sağlık kontrolünden geçmeniz gerektiğini unutmayın.

Bu ürünlerin doğal olması, dilediğiniz miktarda ve istediğiniz durumda kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Uzman tavsiyesi altında, belirtilen şekilde kullanıldığınızda herhangi bir sorun çıkmayacaktır.

Bir Hatırlatma…

İlaç tedavisi görüyorsanız, bahsedilen doğal yöntemleri uygulamak için ilaçlarınızı bırakmanız doğru olmaz. Bu yöntemler yalnızca, ciddi bir hastalığa işaret etmeyen hafif ağrılar için ilaç kullanmak istemeyenlere öneriliyor.