İlk Aşkınızı Unutamamanızın 8 Nedeni

· 2 Mayıs, 2017
İlk aşkınız yeni bir olasılık dünyasının kapılarını aralamıştır ve hayat hakkında sonsuza kadar sizinle kalacak olan şeyleri öğrenmenize yardımcı olmuştur. İlk aşkınızı unutamamanızın bu 8 nedenini kabul ediyor musunuz?

Hayatta daha tecrübe edeceğimiz milyonlarca şey varken bazı anlar o kadar hatırlamaya değerdir ki bir şekilde unutamazsınız.

Bu durum ilk aşklarımızdan bahsettiğinizde olan şeydir.

Aşk her koşulda ve her zaman özeldir, ancak konu ilk aşkınıza geldiğinde durum bu kez daha farklıdır. Bu unutulmaz bir histir. İyi ya da kötü, yaşadığınız ilişki, içinizdeki yeni duyguları uyandırmıştır.

Bu yeni ilişki, ne kadar “gerçek” veya ne kadar iyi ya da kötü olduğuna bakılmaksızın, önümüzde duranlara karşı, şaşkınlık, merak ve heyecan duygusu ile gelmiştir.

Uzun sürmemiş olabilir, ancak bu anı hep sizinle kalacaktır ve hayatınızın geri kalanında sözcüklere dökülmesi zor bir duygu karışımı yaratacak bir şeydir.

Peki ya bu nedendir? İşte size birkaç neden:

İlk aşkınız güçlüdür

İlk kez aşık olduğunuzda sanki bu durum dünyadaki en iyi şeymiş gibi hissedersiniz. Kendinizden başka bir kişiyi daha önce hayal edebileceğinizden çok daha fazla önemsediğinizi farkedersiniz.

Aşk kelimesinin ne anlama geldiğini bildiğinizi sanmanıza rağmen bunu ilk kez tecrübe ettiğinizde korkuyla beraber, romantizm ve heyecan için sonsuz sayıda ihtimalleri barındıran bir dünyayı keşfetmiş olursunuz.

Daha önce hissettiğiniz hiçbir şeye benzemez, işte bu yüzden bu yeni keşfi hafızanızda sonsuza kadar saklarsınız.

İlk kez kırılan kalbiniz de güçlüdür

İlk aşkınla aynı şiddette hissettiğin tek şey ilk ayrılığındır. Çoğu zaman, bu acı, o kişi hakkındaki anılarınızı kuşatmaktadır.

Bu yüzden kalbinizin ilk kırıldığı zaman, diğerlerinden daha çok acıması garip değildir. Zor bir ayrılık ya da dostça olup olmadığı önemli değildir. Düşünürseniz, hala biraz acıyor olduğunu farkedebilirsiniz belki de.

İlk ilişkinizi sona erdirmek zordur, çünkü neredeyse sihirli duygularınızı bir kenara koymanız gerekmektedir.

Ayrılık ile birlikte gelen büyük acı, uzun süreli bir iz bırakan bir şeydir.

Bunu da okuyun: Unutmayın: siz kimseyi kaybetmezsiniz, onlar sizi kaybeder

İlk aşkınız masumdur

İlk kez aşık olmak, tamamıyla masum bir şeydir ve siz farketmeden içinizde büyür de büyür. Bu planladığınız bir şey değildir, aniden olması onu daha da özel yapmaktadır.

İlk kez aşık olduktan sonra, gelecekteki ilişkilerinizden neyi istediğinizi anlamaya başlarsınız.

Bu, kendinizi ilk kez aşık olduğunuzdaki gibi hissettiren birini bulmak için kendinize baskı yapmanız anlamına gelir.

Bu, genellikle bu tür bir bağlantı bulmak için belirli bir şekilde davranmanızı ve farklı düşünmenizi sağlar.

İlk aşkınız diğer ilklerle beraber gelir

İlk sevginizi yaşarken, o özel kişi size yeni şeyler yapmaya ilham verir. Bu onların bir şekilde kişisel gelişiminizden kısmen sorumlu olmasını sağlar.

Bu kişi sık sık, sizdeki belli değişimlere tanık olur ve sizin ilk olumlu desteğinizdir.

Bazı insanlar için, ilk aşkları, fiziksel “ilklerine” ve buna eşlik eden tüm kimyasal ve duygusal reaksiyonlarına dahil olmuş olabilir.

İki net örnek, birinin ilk öpücüğü ve ilk cinsel deneyimidir. Şüphesiz, bu ilkleriniz rahatsız edici veya garip anlar da olsa, hafızanıza kazınır.

İlk aşkınız ilk ‘biz’inizdir

Bundan önce bir takımın veya grubunuzun bir parçası bile olsanız bile, ilk aşkınızla, genellikle “bizin” önemli bir parçası gibi hissettiğiniz ilk deneyimi yaşarsınız.

İlk başta, sadece kendiniz değil, bir çift olarak ikili bir karar verdiğinizde, “bizin” getirdiği eşitliği gerçekten hissedersiniz.

Bu ilk deneyim çoğu zaman, tercihlerimizin bir kısmını daha adil bir ilişki için feda etmenin önemini öğretir.

İlk aşkınız gençliğinizi anımsatır

Yıllar geçtikçe, ilk aşkınızı düşünmek yalnızca o kişiyle ilgili değildir. Çoğu zaman, o sırada bulunduğunuz hayat bölümünü kapsar.

Bu size çocukluğunuzda, her şeyin daha kolay olduğu güzel zamanları hatırlatır.

İlk aşkınız mümkünatları temsil eder

Gençliğinizi temsil etmenin yanı sıra, ilk aşkınız size her şeyin mümkün göründüğü o zamanları hatırlatıyor olabilir. Bilirsiniz, hayatın tamamen yeni ve heyecan verici şeylerle dolu olduğu zamanları.

İlk ilişkinizi düşünmek, hayatınızdaki kilit noktalarda farklı kararlar vermiş olsaydınız başka neler olabileceğini merak etmenize neden olabilir.

İlk aşkınız sizi değiştirir

Kişinin sizin üzerinizde taşıdığı olumlu etki ve bunun tersi, çoğu kez kişisel gelişim ve büyüme zamanına işaret eder. Bu, ilk ilişkinizle beraber paylaştığınız yeni deneyimlerden ve korkularınızla yüzleşmenizden kaynaklanmaktadır.

Bu sizi kişisel olarak şekillendirmiştir ve dünyada ilerlemenize yardımcı olmuştur. İlk defa, başka birinin kim olduğunuz üzerinde önemli bir etkisi olmasına izin vermişsinizdir ve bu asla unutmayacağınız bir şeydir. Peki ya bunlara katılıyor musunuz?