İpratropium Bromür: Özellikleri Nelerdir?

Doktorlar ipratropium bromürü, genellikle, kronik obstrüktif akciğer hastalığıyla (COPD) ilişkili geri döndürülebilir bronş spazmının (astım) tedavisi için kullanırlar. 
İpratropium Bromür: Özellikleri Nelerdir?

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İpratropium bromür, inhalasyon antikolinerjik bronkodilatör olarak isimlendirilen ilaç grubuna ait olan aktif bir maddedir. Bronşun kaslarını rahatlatır, havanın geçişini kolaylaştırır ve bir kişinin yeniden normal bir şekilde nefes alıp vermesine yardımcı olurlar.

Doktorlar bu ilacı, kronik obstruktif göğüs hastalıklarıyla (COPD) ilişkili bronş spazmının tedavisi için yazarlar. İnhale edilen β2 agonist ilaçlarıyla birlikte kullanıldığındaysa doktorlar onu akut ve kronik astımın tedavisi için reçete ederler.

Nasıl işlev gösterir?

soluk aldırma cihazı ipratropium bromür

İpratropium bromür, muskarinik asetilkolin reseptörlerinin kompetitif antagonistidir. Hem damardan hem de inhalasyon yoluyla uygulanabilen ilaç, bronş reseptörlerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Ancak taşikardiye yol açmaz. Ayrıca inhale edilen kolinerjik agonistlerin herhangi biri tarafından indüklenmiş bronkokonstrüksiyonu tersine çevirir.

İpratropium bromür: Tavsiye edilen dozlar

Doz, hastanın bireysel ihtiyaçlarına uyum sağlamalıdır. Dengeye kavuşana kadar tekrarlanan dozlar uygulayabilirler. Ancak dozlar arasındaki zaman aralıklarına yalnızca bir doktor karar verebilir.

Ne akut tedavilerde ne de sürdürme tedavilerinde günlük tavsiye edilen dozu aşmamalısınız. Aynı nebulizasyon bölmesinde, kısa aksiyonlu beta-2-adrenerjik agonistleriyle ipratropium bromür kombinasyonu bulunabilir. .

Karıştırır karıştırmaz solüsyonu kullanmalı ve geriye kalan varsa atmalısınız. Ayrıca piyasada bu ilacı uygulamak için alabileceğiniz çeşitli nebulizör türleri mevcuttur.

Hesaba katılması gereken kontraendikasyonlar ve önlemler

soluk aldırma cihazı kullanan kadın

Ona veya atropin veya türevleri gibi maddelere alerjiniz varsa ipratropium bromür kullanmanız önerilmez. Ayrıca akut öksürük, hırıltı ve bronş spazmı atağı gibi hızlı karşılık verilmesi gereken durumlarda da kullanmamalısınız.

Dar açılı glokomu, prostatik hiperplazisi veya mesane tıkanması olan hastalarda antikolinerjik ajanların kullanımı konusunda tedbirli davranmalısınız. Ayrıca kistik fibrozisi olan hastalara da özel ilgi göstermelisiniz. Çünkü bu hastalar, mide ve bağırsak hareketliliği bozukluklarına daha duyarlıdırlar.

Müstesna olarak, ipratropium bromürün uygulanmasından hemen sonra hipersensitivite reaksiyonları görülmüştür. Bu reaksiyonlar ürtiker, anjioödem, isilik, bronş spazmı, orofaringeal ödem ve anafilaksi olarak kendilerini gösterirler.

Ipratropium bromür spreyinin yanlış kullanılması sonucu gözlere girmesi aşağıdakiler gibi göz komplikasyonlarına neden olabilir:

 • Midriyazis
 • Artmış göz içi baskı
 • Dar açılı glokom
 • Göz ağrısı veya rahatsızlığı
 • Bulanık görüş

Ipratropium bromür soluk alma cihazı nasıl kullanılır?

Tedavi altındaysanız bu ilacı düzgün bir şekilde kullanmayı öğrenmelisiniz. Özellikle spreyi gözünüze doğru sıkmaktan kaçınmalısınız.

İlacı kullanırken aşağıdaki adımları takip edin:

 • Koruyucu başlığı çıkarın.
 • Derin bir nefes alın.
 • Dudaklarınızla cihazın ağızlık kısmını sıkıca sıkın.
 • Olabildiğince enerjik bir şekilde içinize çekin ve aynı anda kabın taban kısmına basın ki içinize çekebileceğiniz solüsyonu sıkabilin.
 • Birkaç saniye boyunca nefesinizi tutun. Sonra ağızlığı çıkarın ve havayı yavaş yavaş bırakın.
 • Son olarak koruyucu başlığı yerine takın.

Diğer ilaçlarla etkileşimi

soluk aldırma cihazı mavi gaz astım

Ipratropium bromürün beta-adrenerjik ve xanthine türevleriyle birlikte uygulanmasının bronkodilatör etkisini pekiştirebileceği yönünde bazı kanıtlar vardır. Ancak bu ilacı, kronik obstruktif göğüs hastalıklarının (COPD) tedavisinde yaygın olarak kullanılan diğer ilaçlarla birlikte kullanabilirsiniz.

Dar açılı glokom geçmişi olan hastalarda akut glokom riski, spreyleştirilmiş ipratropium bromür ve beta-2-adrenerjik agonistlerinin birlikte uygulanmasıyla artabilir.

Ipratropium bromür’ün ters reaksiyonları

Diğer tüm ilaçlar gibi ipratropium bromür de yan etkilere yol açabilir. Ancak bunlar herkeste görülmez. En sık görülen ters etkiler şöyledir:

 • Baş ağrısı
 • Sersemlik
 • Öksürük ve boğazda tahriş
 • Rahatsızlık
 • Ağız kuruluğu
 • Mide bağırsak hareketleri bozuklukları

Benzer şekilde hipersensitivite, şiddetli alerjik reaksiyon, bulanık görüş, midriyazis, artmış iç göz lezyonu ve kırmızı gözler ve ağrı da nadiren ortaya çıkabilecek diğer yan etkilerdir.

Sonuç

İster tek başına, ister beta-adrenerjikle ilişkili bir şekilde, ipratropium bromür bronş spazmlarının tedavisinde terapötik bir etkiye sahiptir. Özellikle de küçük çocuklarda ve bebeklerde bronkopulmoner displazi ve viral bronşitle ilişkili olduğunda durum böyledir.

İlginizi çekebilir ...
Bronşlarınızı Doğal Yollar İle Temizleyin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bronşlarınızı Doğal Yollar İle Temizleyin

Bronşlar ile sıkıntı yaşadığınızda, bu durum sizi normal nefes alıp vermekten alıkoyar. Onları doğal yollar ile temizlemek için okuyun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • López, V. P., & Carreras Farmacéuticas Atención Primaria Puertollano Alcázar de San Juan, M. M. (2004). Bromuro De Tiotropio. Sescam. https://doi.org/R03BB04

 • Benito Fernández, J., Mintegui Raso, S., Sánchez Echaniz, J., Vázquez Ronco, M. A., & Pijoan Zubizarreta, J. I. (2000). Eficacia de la administración precoz de bromuro de ipratropio nebulizado en niños con crisis asmática. Anales Espanoles de Pediatria. https://doi.org/10.1016/s1695-4033(00)77446-7

 • Mallol, J., Aguirre, V., Simonds, S., & Cortes, F. (1995). Características diferenciales de inhaladores de dosis medida: número total de inhalaciones y masa liberada. Rev. Chil. Enferm. Respir.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.